Minulla on semmonen METZ 9623 videokamera. Kun laittaa virran päälle näytöllä vilkkuu texti DEW. Kamera ei toimi. Mistä mahtaa olla kyse???
videokameran näytöllä vilkkuu DEW texti???
Marko12
1
431
Vastaukset
- ---->
Tuo merkki ei kyllä kerro mitään, mutta kyse on luultavasti siitä, että olet kuvannut ulkosalla. Sisälle (lämpimään) mentäessä kameraan on muodostunut kosteutta. Näin kameran automatiikka estää sitä toimimasta, jotta elektroniikka ei vahingoittuisi. Ei siinä pitäisi mennä kuin noin vartti, että kosteus tasaantuu.
Vinkki: Laita kamera jonkinlaiseen tiiviiseen tilaan (muovipussi ym.) aina ulkonakuvaamisen jälkeen, niin kosteus tasaantuu hetkessä (ei muodostu).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-469055Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036488Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1056186Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1334707- 1654563
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.863152- 1692291
- 652168
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1592116- 491901