Volvo v40 koeajo

vulva

8

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Premiumiako

      Oli taas kerran Harry Kuuriolta oikein asiantunteva kirjoitus. Ei ole tainu Volvo voidella Harrya tai kutsu jääny saamatta julkistamistilaisuuteen joskus.
      Kritisoi faceliftiä, mutta sama lehti nostaa jokaisen audin ja volkkarin päivityksen aina positiivisesti esille vaikka a4 ei ole muuttunu viimeiseen 12 vuoteen merkittävästi yhtään, sivusta katsoen eroa ei huomaa jos valot peitetty.
      Mitä tulee noihin takatiloihin niin ihan vastaavat kuin esim a3:saa, mutta volvo laadukkaampi kaikilta osin.
      Erikoista jutussa myös se, että Kuurio povaa arvonlaskua nopeasti ja vertaa ranskalaisiin? Mitä kummaa Harryhan on tunnettu vanhojen ranskalaisten puolesta puhuja?
      Autotoimittaja täys nolla.

    • Rahallasaaja
    • Ihantottapuhuu

      Olen ihan samaa mieltä: farkkumallinperästä huolimatta tavaratila on pienehkö. Jopa kuuskymppisessä aika vaatimaton.

      Sitä vastoin auto on miellyttävä ajaa, erittäin energiataloudellinen ja kohtuullisen näköinenkin. Noista moottorivaihtoehdoista suosikkini on D2 juuri säästäväisyytensä takia.

    • Saiturit

      Itse sanoisin polttoaine kulutuksen olevan kohtuullinen, muttaei pieni. Volvo V40 automatic 2016

    • Nyttemmin_takavetomies

      Kun vuonna 2008 ostin uutta autoa, panin merkille senhetkisen V40:n takaosan ahtauden. Valituksi tuli VW Golf Variant, jonka tavaratila (takaistuinten selkänojat alaskäännettynä) oli 5 cm leveämpi, 5 cm korkeampi ja 5 cm pidempi.

      Volvo V40:ssä on toki paljon hyvää, mutta ainakaan tavarankuljetusihme se ei ole! Nähdäkseni takaluukku on uusimmassa korimallissa pienentynyt entisestäänkin.

      Viime vuonna minulla oli koeajossa neljä farkkua, joissa n. 150–160 hv:n bensakone ja automaattivaihteisto. Volvolta mukana V60. Valitsin kvartetin kalleimman ja ainoan takavetoisen, M-B C 180 T A:n (korisukupolvi S205). Senkin tavarankuljetuskapasiteetti jää jälkeen tämän päivän Golf Variantista, mutta V60 on C-Mersuakin ahtaampi.

      Valintaani olen ollut tyytyväinen, en haikaile V90:n perään vaikka osaan arvostaa Volvoa(kin).

    • nylleruu

      minulla on 2013 mallinen v40, mutta tulee kohta uusi ja sekin on v40, 2017 mallia. .Pienet on taka tilat muttei 2 henkilöä tarvi kuin juurkin tommottisen. Takapenkillä ei ole koskaan istunut kukaan , eikä tule istumaankaan jollei joku satunnaisesti ehkä kerran 3 vuodessa, joten etupekit voi olla kokoajan ihan taakse laitettuna niin tulee riittävä tila repsikalle vaikka onkin 155sm mittainen.Paksiin mahtuu kauppakassit oikeinkin hyvin ja muu isompi tavara kulkee sitten peräkärrillä.
      Kävimme katselemassa noita konttiperiä mutta suurin osa oli yhtä pienitilaisia mutta rumemman näköisiä.Tietty jos olisi rahaa pannut palamaan yli50 000 niin olisi jo saanut tilavammankin , mutta rahanpahalainen sanoi jotta 42 000e pitää riittää, joten sillä mennään.Tuossa on mukana kaikki talvipyöristä peräkoukkuun. kilkkeet.

    • nylleruu

      Rumalta tuo konsepti näytti jo aiemminkin....vähän turhan kantikas ...mutta eikös se ole tarkoitus suunnata hiukka nuoremmille käyttäjille, samoin kuin oli se 30 -mallikin mutta metsään meni.Ei sekään mikään kauneuskuningatar ollut ja kovin vähän noita on liikenteessä näkynyt.
      Juuri sen takia se nyt tilattiinkin jottei tuohon uuteen lastentauteja tod.näk. potevaa tarvi alkaa testailemaan. Kokemuksesta tiedän jotta uutuus mallien kanssa on vähän niitäkin ongelmia, mutta kun pysyy jo pidempään valmistetussa niin ne on jo poissa.
      Ja kun sillä malli muutoksella ei ole itselle merkitystä niin parempi se vanha korimalli jo hyväksi havaitulla tekniikalla kuin uusi korimalli jatkuvilla uuden tekniikan korjauksilla.
      Esim. tästä ,erään merkin uutuusmalli v.1998 oli kovinkin näyttävä mutta oli vaarallinen valmistusvika ohjaustehostimessa, yht'äkkiä alkoi tempoa väkisin oikealle.Toki korjasivat ja pikana mutta opinpa varomaan uutuusmalleja.Tosin tuonkaltaisia vikoja mutta lievempinä tuntuu siinä merkissä olevan vieläkin kun noita autopalstoja lukee.Merkki vaihtui tuolloin volvoksi ja tyytyväinen olen ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4442
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2363
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      169
      1544
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      243
      1466
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      121
      1321
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      115
      1237
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1159
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      8
      1136
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      64
      1072
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      956
    Aihe