Kannattaa tankata Nesteen pienkonebensaa, niin säästyy käyntihäiriöiltä ja koneet kestää.
Nykyajan normaalit bensat on myrkkyä pienkoneille.
Pienkonebensa ei maksa paljon enempää kun ottaa omaan kanisteriin suoraan automaatista. (Nesteen sivuilta näkee asemat joissa pienkonebensaa myydään suoraan automaatista)
Alusta alkaen kannattaa pienkonebensaa käyttää, koska on jo liian myöhäistä jos vika tulee. Automaatilta kun ostaa pienkonebensan niin halvalla saa, ei tee eroa normaaliin bensaan kuin muutaman euron vuodessa mopojen pienellä kulutuksella.
Pienkonebensaa ehdottomasti pienkoneisiin
3
1252
Vastaukset 3
- oik
Haista sinä maksettu mainostaja ne bensahöyrys!
- tavisok
Kaasutinkoneella pienkonebensasta voi olla hyötyä, erityisesti pienen seisontajakson jälkeen. Ruiskukoneelle kannattaa ostaa ihan tavallista 95 tai 98 bensaa.
- tee_mitä_tahdot
NiinSanottu mukikaasari jumii, jos käyttää valmista sekoitusta jos on koneeseen rakennettu jo erillinen öljysäiliö. enkä suosittele muuten kuin talvi seisontaan sumuttaa vähän kaasariin ja mäntään.
suoraruisku/4t versiossa voin sanoa että on vain haittaa 2t bensan käyttö, jos suositus on 95e5 (vanha95-bensa) tai 98e5. tietysti vähän joutuu luovimaan jos tahtoo ajaa vielä 95e10-bensalla. suosittelen jo siirtymään 98-bensan käytöön.
vanhat yksi tankilliset 2tahti moottorit toimii parhaiten juuri 2tahti letku bensalla.
mutta jos ajaa paljon voi alkaa itse sekoitella omia seoksia. ostaa vain 2t-öljyä ja bensaa. sekottaa oikeassa suhteessa ja tankkaa, ei kannata kaataa kumpaakin suoraan tankiin. voi käydä vanhan aikaisesti.
ite sekoitin diseliä ja 95-bensaa oli "potkua" enemmän. ja halvempaa. diselin korvasin joskus polttoöljyllä ym.. variaatioita. mopoahan kulkee kun tankkiin laittaa jotain syttyvää . :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53897
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64647- 55640
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43572Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik31542En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32518Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5503- 75457
- 37436
- 33435