Perunkirjoituksen jos ei ole omaisia

Karhu5

Kuka tekee perunkirjoituksen, jos ei ole omaisia. Hoitaako joku viranomainen asian vai voiko perunkirjoituksen tehdä kuka tahansa jota kuolleen asiat sattuvat "kiinnostamaan".

5

2837

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poliisinapuri

      Poliisi hoitaa.

    • lakiekonomi

      Jos ei muut, niin lopulta käräjäoikeus määrää jonkun perukirjoittamaan yleensä joko verottajan pyynnöstä tai poliisin ilmoituksesta. Ei vieraan kuolinpesän perukirjoittajaksi yleensä jonoa ole.

      Laissa sanotaan vain että:
      " 20:2 §

      Osakkaan, jonka hoidettavana pesän omaisuus on, tahi pesänselvittäjän tai testamentin toimeenpanijan on määrättävä perunkirjoituksen aika ja paikka sekä valittava sitä toimittamaan kaksi uskottua miestä. Jollei osakas, pesänselvittäjä tai testamentin toimeenpanija ole ottanut pesän omaisuutta haltuunsa, tulee muun henkilön, jolla, sen mukaan kuin 18 luvun 4 §:ssä sanotaan, on omaisuus hoidettavanaan, toimituttaa perunkirjoitus."

      " 18:4 §

      Jollei kukaan 3 §:n 1 momentissa tarkoitettu henkilö ryhdy vainajan omaisuutta hoitamaan, tulee sen, jolle se olosuhteisiin katsoen lähinnä kuuluu, ottaa omaisuus haltuunsa ja kutsua paikalle osakas tai ilmoittaa kuolemantapauksesta oikeudelle. Poliisiviranomainen on myös velvollinen suorittamaan mitä tässä on sanottu, milloin sen apuun turvaudutaan tai tämä muutoin on tarpeellista.

      Ilmoituksen saatuaan tulee oikeuden, mikäli tämä on tarpeen, määrätä toimitsija huolehtimaan siitä, mikä 3 §:n mukaan on osakkaan velvollisuutena. Määräystä on muutoksenhausta huolimatta noudatettava.

      Kihlakunnantuomari voi, milloin ei ole oikeuden istuntopäivä, antaa 2 momentissa tarkoitetun määräyksen, kunnes oikeus asiasta päättää. Tuomarin antamaan määräykseen ei saa hakea muutosta."
      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1965/19650040#L20

      • 16-10

        Määrätyissä tapauksissa poliisi kyllä ottaa pesän haltuunsa, mutta delegoi pesän selvittämisen ja perunkirjoituksen tekemisen kunnan sosiaaliviranomaisille.
        Jos pesässä on varoja, niin ei ´vieraan´tarvitse ilmaiseksi perunkirjoitusta suorittaa. Valtiokonttoria voi kyllä laskuttaa tehdystä työstä.


      • lakiekonomi

        "mutta delegoi pesän selvittämisen ja perunkirjoituksen tekemisen kunnan sosiaaliviranomaisille."
        Luulen ettei sosiaaliviranomainen taida tehdä perunkirjoituksia, vaan ainoastaan hakee pesälle selvittäjän, joka sitten suorittaa sen käytännössä, tämäkin lähinnä kai silloin jos kysy on varattomasta pesästä. Jos varoja niin sitten valtiokonttorille.

        "Valtiokonttoria voi kyllä laskuttaa tehdystä työstä."
        Tuon mukaan konttorille riittää pelkkä sukuselvitys siitä ettei ole perillisiä tai testamenttia, ja joka sen jälkeen valitsee perunkirjoittajan. Eli pitää saada hyväksyntä valtionkonttorilta jos maksun haluaa.

        " Perillisittä kuolleesta ilmoittaminen

        Jos sukuselvityksessä ei löydy perillisiä, eikä henkilö ole tehnyt testamenttia, kuolemantapauksesta on ilmoitettava Valtiokonttorille. Ilmoituksen voi tehdä oheisella lomakkeella ja se toimitetaan Valtiokonttorin kirjaamoon. Lomakkeen käyttäminen ei ole välttämätöntä, mutta ilmoituksesta tulee ilmetä vastaavat tiedot.

        Ilmoituksen saatuaan Valtiokonttori valitsee kuolinpesälle pesänhoitajan hoitamaan pesän asioita ja valmistelemaan perunkirjoitusta. Pesänhoitaja ottaa yhteyttä ilmoituksen Valtiokonttorille tehneeseen henkilöön."
        http://www.valtiokonttori.fi/fi-FI/Kansalaisille_ja_yhteisoille/Perillisitta_kuolleiden_jaamistot/Perittava_ei_ole_tehnyt_testamenttia


    • opintoputki

      Kun ei ole omaisia, eikä testamenttia, niin se jonka ´hallussa pesä on´ kahden uskotun miehen kanssa voivat tehdä perunkirjoituksen. Perukirjaan on tietysti merkittävä tekijä sekä läsnä olleet.
      Muutoin pesän ottaa haltuunsa kotikunnan sosiaaliviranomainen, joka huolehtii perunkirjoituksesta ja hautauksesta.
      Sosiaaliviranomainen ilmoittaa myös Valtiokonttorille, jolloin mahdollinen perintö menee valtiolle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1359
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      243
      1249
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1061
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      254
      1032
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      755
    6. 64
      714
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      707
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      688
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      651
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      607
    Aihe