Sopuisa kuolinpesä. Kahdella on kuolinpesän osakehuoneisto jonka toinen haluaa ostaa ja toinen myydä. Riittääkö ihan tavallinen kauppakirja kun perunkirjan perinnöistä on maksettu jo asianmukaiset verot.
Kuolipesän asunto-osakkeen myynti
4
130
Vastaukset
- Näin_
Ei missään nimessä kannata tehdä kauppaa vaan perinnönjako. Kaupassa tulee vain turhia veroja maksettavaksi (varainsiirtovero ja luovutusvoittovero). Tämä tietysti edellyttää, että ette ole hätiköineet ja hävittäneet kaikkea muuta kuolinpesän varallisuutta. Jos kaikki muu on jo jaettu, niin sitten verot menevät perinnönjaossa kuten kaupassa. Ja se perinnönjako pitää muuten joka tapauksessa tehdä joskus. Jaosta tulee laatia lain määrämän määrämuodon mukainen jakokirja.
Kuolinpesä on jaettu jo ajat sitten vain yhteisesti omistettu asunto-osake on jäljellä. Mitä jakokirjalla olisi merkitystä? Muuta jaettavaa ei enää ole.
Ilmeisesti asunnon osakkeet on jaettava jotta kaupan voisi tehdä.- Jotainpientä
Jos olisitte jakanut pesän, sinulle asunto-osake ja toiselle rahat tai miten nyt olisi teillä riittänyt varat, niin ei menisi veroja. Nyt siitä puolikkaasta, jonka ostat menee 1,6%. Ja jos puolikkaan arvo on noussut, siitä mitä se oli perukirjassa, myyjä maksaa myyntivoittoa 30-34%, ellei oman asunnon verovapaus vaatimukset täyty.
- 00530
"Nyt siitä puolikkaasta, jonka ostat menee 1,6%."
Varainsiirtovero asunto-osakkeesta on nykyään 2 %. Sitä on viime aikoina kovasti vaadittu poistettavaksi, mutta Sipilä ei ole poistamisen kannalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293335- 1211355
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu101285- 711038
- 581031
Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu1871016olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26957Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38931Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.67910Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹78865