Iltapäivälehtien sensuurilinja

Jäkäpaltio

Olen pannut merkille, että molemmat iltapäivälehdet suttaavat tai pikselöivät kaikkien rikollisten, pahantekijöiden yms. kasvot ja mahdollisten autojen rekisterinumerot niin ikään. Jos ne esim. julkaisevat videon murtomiehistä tai myymälävarkaista, kasvot on aina tehty tunnistamattomiksi. Samaan aikaan jokin muu lehti, esim. SEISKA, saattaa julkaista ihan saman videon ilman pikselöintiä ja vieläpä kysyä, että tunnistatko tekijän/tekijät? Viimeisimpänä esimerkkinä Henry Aflechtin tapaus noin viikko sitten. Iltasanomat sensuroi, SEISKA pyysi tunnistusapua. Tietääkö kukaan, miksi juuri nämä iltapäivälehdet ovat niin varovaisia?

1

155

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastauksiatänne

      Siksi, etteivät toimittajat halua joutua syytteeseen kunnianloukkauksesta, jos henkilö kuvassa osoittautuukin syyttömäksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      18
      5828
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      84
      5442
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3464
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      93
      3422
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      121
      1201
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1147
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1072
    8. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      873
    9. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      869
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      24
      831
    Aihe