Eikö Spyker ole konkassa ja GM pystyssä

S.A.A.B

Hei,

Eikö ole niin että Spyker on konkurssissa ja GM pystyssä.

Tarkoitan, että Spyker Cars on konkurssissa ja General Motors on vielä toiminnassa.

Mikä on muuten tuon Saab Spyker Automobilesin nykytilanne? Tietääkö kukaan siitä mitään? Minä en ainakaan itse tiedä mitään Saabista. Milloin loppui 9-5:n valmistus ja valmistetaanko 9-3:a vielä? Veikkaan, että Nevsin merkillä valmistettaisiin vielä, mutta voin olla väärässäkin.

4

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saabius
    • Konkassaonjapysyy

      Saabeja ei valmisteta missään muodossa eikä mitään mallia eikä tulla koskaan valmistamaankaan. 2011 loppui autojen valmistus. Muutama koe-erä tehtiin sen jälkeenkin, mutta ketään eivät konkurssipesän vanhoista vara-osista kyhäämät ikivanhat Saabit kiinnostaneet.

    • Pierre_

      Molemmat on konkassa. GM tosin perustettiin uudestaan hieman muutetulla nimellä ja uusien omistajien rahoilla.

    • Ewillevilunki

      GM porskuttaa ja tekee hyvää tulosta. Saab kuoli ja kuopattiin ja syvälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      194
      14201
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      157
      11592
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      174
      6474
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      39
      5900
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      62
      4811
    6. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      8
      4605
    7. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      18
      3884
    8. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      89
      3569
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      79
      3539
    10. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      3151
    Aihe