Mieheni sairas vakavasti ja yksi lapsista jota autettu koko elämänsä rahallisesti ja silti ulosotossa ummessa, yli 40 vuotias käynyt jakamassa omaisuuttamme. Vaatii hirvittäviä summia vaikka potilas elää ja paraneekin mahdollisesti. Miten tälläisiä lapsia on yleensä olemassa. Kaljakaverit neuvoo mitä pitää tehdä. Minuakin uhkailtu jos jään yhteiseenkotiin asumaan jos pahin tapahtuu. Raskasta.
sairas ja perinnön kärkkyjät
Pettynyt60
25<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Onko hän lesken vai eläkkeellä?
H.
Jonkun mielikki sillee?
H.
O-Orvokki?
Pieree?
H.
Niin.
Sairashan sinä olet.
Päästäsi.
"Kll"
Kappas!
Taidat olla oikeassa.
Pirrehän sen piti olla, muistaakseni.
On se vaan hyvä että palstalla on NIIN monta eri alan asian-tuntijaa ja hoitajaa :)
H.
Kaikki ajanjaksot ihmisten elossa ovat tuoneet ihan hurjilta kuulostavia muutoksia ihan kaikkien elämään tavalla jos toisellakin
- myös lapset ovat omanlaisiaan persoonia, oman aikakautensa eläjiä
- kaikilla ei raha-asioidenkaan hoito silleen hanskassa pysy eikä ole,
- toiset tarvitsevat enempi tukea erilaisissa asioissa,
- alttius riippuvuuksillekin kulkee joskus sivujuonteena elossa,
- monet etsivät isien perintöä ja äitien voimaa ja uskoa vaikeinakin aikoina , jotain arvokasta kulttuuriperintöä, "suomalaisuuden sielua"
- toisilla se on hakusassa kuin kuuskytluvun kriiseissä nuorisokultit ja populäärikultit johdatti uusille urille maailman tuulissa
- ammattienvalinnoissakin. Mieluusti kai kaikki sanoisi että oikeus ja kohtuus virratkoon kuin vesi kaikkien elossa ja sopu säilyköön, mutta totuus kai lienee
että enempi kai sammakoita lentelee joka iikan suusta - silloin kun riidoiksi menee - lentelee niin leppäkeihäät kui lentojätkätkin ja mammat jaa lapset parkuu. Mikäpä olis oikeanlaista nöyryyttä niin maallisten mammonoitten, sairauksien kuin immeisten oikeanlaisen uskonkaan olemuspuolien eri näkökulmia tarkastellessa? On paitsi henkilökohtaista myös ihan yhteiskunnallistakin asiaa muuten.
Kyllä lakimiehet osaa perinnön jakaa oikeudenmukaisesti,
kaikille tasan samanverra,
eipä tuu riitaa,
jos puolisot on aviossa,
niin koko omaisuudesta tulee puolisolle ensin puolet ja toinen puoli jaetaan lasten kesken tasan,
jos on puolisoilla yhteinen omistus asunto,
niin automaattisesti leski saa jäädä asumaan asuntoon kuolemaansa asti,
se on laki semmonen,
Kun eiole muuta jaettavaa kuin se yhteinen asunto.
JOS olet AVIO-LIITOSSA laillisesti, sinä saat jäädä siihen asumaan kuolemaasi asti, jos haluat, perilliset ei voi sinua häätää siitä pois, sinulla on laki puolellasi,
mutta jos olet AVO-LIITOSSA , niin tilanne muuttuu lasten hyväksi,
sinut häädetään asunnosta pois jos ne haluavat
Aviossa ollaan oltu,, kysymys kuuluukin että tarviiko minun ottaa lainaa että saan lakiosat maksettua vai voiko he vaatia sitä yleensäkkään kun ei perittävällä ole kuin seyhteinen asunto?
Perunkirjoitus pitää tehdä 3 kuukauden kuluessa edesmenneen kuolinpäivästä. Mutta pesän -ja perinnönjakoa voi vitkutella ja sitkutella hamaan tappiin saakka, etenkin tapauksessa, että asut perittävässä asunnossa. Sitä paitsi miksi ette tee testamenttia, että sinulle JÄÄ KAIKKI. Joten ns lakiosaa ei ole pakko maksaa ennen kuin aika sinusta jättää.
anteeksi, mutta aloittaja kirjoittaa, että hänen miehensä sairas, siis elää. eihän perintöä jaeta tai oteta kenenkään kodista , ennenkuin on kuollut.
Ei Sun tarvi ottaa lainaa maksaaksesi lapsillesi vaan avioleski saa jäädä asumaan yhteiseen kotiin, etenkin, kun muuta jaettavaa ei ole. Toivon, että miehesi paranee. Ehkä tuo "paha omena" tarvitsee lähestymiskiellon. Olisi kai hyvä, että uhkailut tulisivat muidenkin tietoon (poliisi?).
Ehkä nuo lapsen samat rahat voi sitten aikanaan katsoa ennakkoperinnöksi perunkirjoituksessa. Se olisi tasapuolista muita lapsia ajatellen. Miksi a- tai huumeongelmaiselle pitäisi antaa enemmän rahaa kuin muille, hyvätapaisille lapsille? Päinvastoin, heille pitäsi antaa vähemmän!
Hyvinpä kirjoitit elämästä, kun se täydellistä ei ole - paljon rosoa ja ahdistustakin.
Mitä rosvoa ???????,,
ahdistusta tietenki on koska ihminen on ahne,
eikä sallisi edes siarruksilleen samaa yhtäpaljon kuin ittelle,
höh ja pyh semmoselle,
siis puuttuu rehellisyys,
opetelkaa olemaan rehellisiä,
jos vanhemmat on jollekkin antanu elämän aika taloudellista tukea enemmä kun joku on ollu heikompi ihmine,
niin se on puhtaasti vanhempien asia
EI sisarrusten siitä PIDÄ olla kateellinen,
SITÄ mieltä,
kun vanhemmat kuolee,
maallinen omaisuus SE MIKÄ OIKEESTI ON JÄÄNY JÄLJELLE
se tulee jakaa lasten kanssa tasan kesken, ja PULINAT POIS,
VAIN olemassa oleva omaisuus jaetaan, MENNEISYYTEEN EI IKINÄ SAA KATSOA, ja vinkua jos toinen on saanu enemmän,
näin minä aion oman omaisuuteni jakaa sitten kun kuolema vie minut pois,
perilliset saa tasan tarkaan VAIN OLEMASSA olevan omaiuuden jakaa tasan keskenään, minkäänlaista purnauts EN SIEDÄ,
minkäänlaista riitaa ei siitä saa nosta jos elinaikan joku on saanu hieman emmän taloudellista tuke kuin toiset,
Vhimsf:lle kommentoin. Väliin tullut jo perinnönjako-ojeita vaikka potilas lienee toipumassa. Ja luepa tarkkaan, mitä kirjoitin. Lukeeko siinä sana rosvo. Sitten, pyörähdäpä tuonne vihakeskustelun puolelle. Voit vapaasti heilutella sanaista säilää siellä.
Toki surullinen ja ahdistunut kirjoitus äidiltä.
Rintaperillisten lakiosa on puolet heidän osalleen lasketusta omaisuudesta.
Jos minulla olisi tuollaisia perillisiä ja riittävästi voimia, myisin kaikki ja siirtäisin rahat, osakkeet tai kultaharkot tms vaimon tallelokeroon tai Lahjoittaisin koko omaisuuteni jollekin tai joillekin hyväntekeväisyysjärjestölle.
Vaimolle voi antaa hallintaoikeuden, ja testamentti voidaan asettaa voimaan vaimon kuoleman jälkeen tai laatia muita sopivia ehtoja. - Ainakin SPR eli Punainen risti voi antaa juristin avuksi papereiden tekemiseen. Vaimo voi asua talossa ja perilliset pääsevät hallintaan vasta vaimon kuoleman jälkeen, jos testamentissa niin määrätään.
Onko vaimolla avio-oikeus yhteiseen omaisuuteen vai ehkä jotain ihan omaakin?
Yhteiskunnassa on aina jotain ristivetoa olemassa - mikä vaikuttaa lähes kaikkien oloon ja eloonkin - erään nuoren perheenisän toteamus ja opastus oli mielestäni hyvä - ei voimalla vaan taidolla sujuu työ.
Toisaalta yhteiskunnassa on ollut vetoomuksia ääriajattelun hillinnästä
- aamun lehtiä selatessa perussuomalaisten kansanedustajan toteamus ja ehdotus esm kovien huumeiden vapaajakelusta yhteiskunnassa herätti lähinnä tyrmistystä jo otsikkona - eikö kaaosta ole vähän liian kanssa paitsi omassa maassa myös kaikkialla muualla - kuin villikissojakin yhdeksän henkensä kera per nuppi?
on varmasti raskasta kun oma lapsi tekee tälläistä, se on rikos. ilmoitus vaan poliisille kylmästi , ei kenenkään kodista saa ottaa yhtäkään tavaraa, ilman teidän lupaa. sun kannattaa toimia nopeasti , saat mielenrauhan itsellesi ja sairaalle miehellesi. anna porttikielto henkilöille, joita ette halua kotiinne. sinulla on oikeus tehdä näin , sanoo suomen laki. tein itse näin , koska sairaan äitini kodissa alkoivat sisareni jakamaan äidin tavaroita, kielsin tälläisen toiminnan ja mitkä huudot ja haukkumiset sain neljältä sisareltani , äitini asunnossa kauhea meteli ja sairas puhumaton äitini itki ja pelkäsi. mitä tapahtuu. yksi sisaristani uhkasi hakkaavansa minut, joka puolustin äitiä ja hänen omaisuuttaan. veli kielsi poliisille soittamisen. seuraavana päivänä tein heistä rikosilmoituksen. ihan kauheeta toimintaa sairasta äitiäni kohtaan. nyt välit poikki kaikkiin sisaruksiini ja poliisi sanoi, jos sama toistuu, niin ilmoitus heille. tulivat vielä kerran huutamaan äitini uuteen asuntoon palvelukotiin, soitin poliisit ja lähtivät äkkiä pois. koitahan jaksaa pitää puoliasi omaisuutte suhteen. poliisi kyllä auttaa.
Perinnön kärkkyjät alkavat toisinaan remppauttamaan vanhuksen asuntoa, vanhuksen rahoilla.
Remontti naamioidaan "hyvää tarkoittavaksi" mutta tosiasiassa asuntoa remppautetaan myyntikuntoon, mikä on usein/yleensä järjetöntä, varsinkin vanhemman omakotitalon kohdalla. Niitä ostavat sellaiset jotka haluavat itse tehdä remonttia, on nähty sekin kun juuri kunnostettu talo revitään ja muokataan oman mielen mukaiseksi.
Olkaa vanhukset tarkkana kun jälkipolvi alkaa ehdottelemaan remontteja, tiedä vaikka joutuisitte palkkaa maksamaan minulle :)
Vittuako nussitte ja tuli hekumasta perillisiä kärkkymään.
Joskus vaan liki vainoamisen asteelle yltyy asioiden riitautuessa noi perintä/perintohuseeraukset - se verran elonaikana kertynyt kokemusta
- hinnalla millä hyvänsä ja keinoilla millä tahansa-touhuiluista
- entäpä jos ei ole mitään jaettavaa - pääseeko ilimatteks taivaaseen
- äidit ja lapset eniten joutuu kärsimään sivullistenkin ohella levottomista oloista kun porukat rupeaa hevostelemaan. En muuten kirjoittanu rosvoist mitään - joskus olen kirjoittanut uhkista, kiristyksestä, lahjonnasta
- tai turvallisuudesta ja sen puutteista - tai kärsimään joutumisesta, kostojen kierteistä - silloin kun on ihmissuhteet kurjistuneet kärjistyessään
- eikä rauhasta ole tietoakaan - miksi kehoitus vanhojen muistojen esiintuomisesta esm tämänkin keskustelun yhteydessä koetaan jonkun toimesta koetaan tärkeäksi - moni sanoo että ellei ihmisillä ole menneisyyttä
- tulevaisuuskin lienee heikoissa kantimissa - enempi surutöitä?
Juu, et sinä rosvoista kirjoittanut, vaan tätä-mieltä kirjoitti, johon 2. kommentti ja se 1. Oli sun kirjoitukseen. Se oli hyvä. Kommentit menee jotenkin sikinsokin. Anteeksi vain.
Ovatko lapset teidän yhteisiä, vai oletko joku uusiovaimo joka pelkää, että miehen lapset haluavat aikanaan lakiosansa?
Monesti uusiovaimot ovat sellaisia jotka ovat halunneet hyvätuloisen miehen, ja vimmalla alkavat kerätä itselleen oamisuutta jos eivät ole keski-ikään mennessä sitä saaneet kerättyä. Ja se mikä on saatu kerättyä, yleensä laitetaan avioehdossa vaimon omaisuudeksi, mutta miehen omaisuus laitetaan yhteiseksi. Mies jopa saattaa myydä edellisen asuntonsa, ja uusiovaimo hyppää siivelle niin että mies joutuu laittamaan asunnostaan saamansa rahat yhteisen asunnon ostoon ja näin uusiovaimo pääsee omistamaan miehen rahoja, mutta uusiovaimon oma omaisuus esim. mökki pysyy visusti tallessa uusiovaimon omaisuutena.
Sairasta touhua Suomessa sääliksi käy vanhempia.