AUTTAKAA - kissa tekee sisälle jatkuvasti

Epätoivoinen_emäntä

Kiltit ihmiset, auttakaa minua ja kissaani!

Minulla on 14 - vuotias, pentuna leikattu kolli.

Hermot alkaa olla riekaleina tämän katin kanssa. Se on minulle rakas kuin mikä, mutta siitä huolimatta en jaksa enää tilannetta.

Kissa on alkanut pissaamaan sinne tänne. Eteisen ulko-oven edusta (parkettilattia), olohuoneen nurkka verhojen lähellä (nyt pääsy estetty osittain), makuuhuoneen kaksi nurkkaa (ei ole tehnyt sen jälkeen kun vaihdoimme siellä järjestystä ja laitoimme kissakarkotetta).

Pissaaminen on yhdistetty aiemmin kovalla olevaan mahaan - kissalla todettiin viisi vuotta sitten ongelmia suolen toiminnassa ja kuivaruoka kiellettiin kokonaan tästä syystä. Saimme ohjeeksi antaa parafiiniöljyä säännöllisesti ja lisänä on suolen toimintaa edistävä jauhe, joka sekoitetaan märkäruokaan.

Lääkärissä ei ole löydetty mitään järisyttävää. Maksa- ja munuaisarvot olivat vähän koholla, lääkäri epäili asian johtuvan suolen toimintahäiriöstä (ravinto ei imeydy samalla tavalla) ja sanoi, että tilannetta tarkkaillaan.

Nyt on kuitenkin tullut sitten tuo jatkuvasti muualle kakkaaminen kuvioihin. Kissa ei välillä ikään kuin ehdi vadille, vaan saattaa alkaa yhtäkkiä tekemään vaikka keskelle lattiaa. Joskus tekee ihan minne sattuu - vaikka sänkyyn.

Vadeille on esteetön pääsy, hiekka ei ole muuttunut vuosiin ja mikään muukaan oikeastaan ei ole muuttunut. En tiedä mitä tehdä.

Olen ostanut kissanpissanhajunpoistajaa ja pessyt aina nämä kohdat sillä - ei auta.
Olen ostanut Feliway suihketta, joka leviää asuntoon pistorasian kautta - ei auta.
Olen ostanut kissakarkotetta - ei auta (erityisesti tuo eteisen ulko-oven edusta on se lempipaikka).
Olen yrittänyt opettaa uudelleen vadille, eli aina kantanut vatiin kun olen ehtinyt huomata että tekee muualle

Silti lähes joka päivä on lattialla jompaa kumpaa tuotosta.

Mitä hittoa minä voin vielä tehdä!?

Voiko kissalla olla dementia? Unohtaa, mihin tehdä? Jossain luki, että vati pitäisi siirtää sinne minne kissa tekee - mutta miten voin noudattaa tätä kun näitä paikkoja on niin monta??? Ja hienoa laittaa vati keskelle olohuonetta :D

Tällä hetkellä yksi vati on parvekkeella, toinen eteisessä ja kolmas kylpyhuoneessa.

Pliis, auttakaa meitä!

6

173

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fordtakuu

      Fordissa nykyisin 5 vuoden takuu.

    • kisujapisu

      Joku sairaus kissa parallasi on. Vuosia sitten oma, silloin vasta 3vee, leikattu kollipoikani, alkoi käyttäytyä samoin yhtä-äkkiä. Vein lääkäriin, joka löysi pissatulehduksen. Vaiva hoidettiin, mutta nurkkiin pissiminen jatkui. Tulehdus uusi, lääkäri sanoi, että kun on kerran oppinut nurkkiin pissimään, niin se ei sitä tapaa lopeta! Niinpä lopetettiin surukseni sitten kissa. En toivo Sinulle samaa, kerroinpa vaan oman kokemukseni. Jakselkaa!

    • 1630

      Tuskin se eläinlääkärin 5 vuotta sitten antama raportti on enää relevantti.

    • Epätoivoinen_emäntä

      Uudet arvot on otettu tänä kesänä viimeksi - ei siis viisi vuotta sitten. Ei kai kukaan nojaa niin vanhoihin tuloksiin.........

      Kun on kyse muuten iloisesta, leikkiväisestä ja hyvinvoivasta eläimestä tuntuu piikin ajatteleminen pahalta. Totta kai käsitän kyseessä olevan jo iäkkään eläimen ja kaikenlaista kremppaa voi matkan varrella tulla, sellaistakin joka jää piiloon.

      Idiopatinen virtsatulehdus todettiin tuolloin viisi vuotta sitten, kun vietti yön päivystyksessä ja pelkäsin saavani vain kissan raadon aamulla mukaani. Virtsakoetta ei ole sittemmin otettu, vain verinäyte.

      • asiakuntoon

        No ehkä se virtasakoe kannattas otattaa, sillähän se pissatulehdus tsekkastaan ;)


    • maatiainenjasiamilainen

      Parafiiniahan ei saisi käyttää säänöllisessä käytössä, ainoastaan tarpeen vaatiessa .Parafiini liukastaa suolen ja estää samalla vitamiinien sekä hivenaineiden imeytymistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      141
      1573
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      946
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      300
      827
    5. 68
      743
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      629
    8. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      597
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      591
    10. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      571
    Aihe