Minut irtisanottiin "itseaiheutettu" sain 3kk karenssin. 15.5 alkaen olen ollut työtön ja nut "kärsinyt" 3kk karenssin. Olen ollut pitkällä sairauslomalla ja sairauspäivärahat tulivat täyteen heinäkuun lopussa johon päättyi myös KELAN sairauapäivärahan maksu. Minua kehoitettiin hakemaan Työkyvyttömyss/kuntoutuseläkettä elokuulle. Tänään kävin Kelassa kysymässä että, jos eläketurvakeskus ilmoittaa eläkkeekseni 770€ niin saako siihen mitään muuta tukea. Tiedoissani luki, että saisin yli 1330€ joten mihinkään muuhun tukeen en ole oikeutettu. Asia ok. Virkailija kehoitti soittamaan KEVAan ja kysymään tarkkaa summaa, no minä soitin ja siellä kerrottiin, että siellä ei näy, että olisin tehnyt sinne hakemusta ja kehoitettiin toimittamaan hakemus ja B1 lausonto pikaisesti sinne. No minä palasi KELA toimistoon ja sain kopion aikaisemmin tekemästäni hakemuksesta kopion ja toimitin sen ja B1 lausunnon KEVAN toimistoon henkilökohtaisesto. Päästyäni kotiin oli vakuutusyhtiö Varmalta tullut kirje jossa kerottiin, että minun hakemukseni on hylätty.
Olen aivan ymmällä mitä nyt pitäisi tehdä? Saako mistään mitään apua tälle elokuulle, ennenkuin alan saamaan ansiosidonnaista päivärahaa? Sillä sen saanti menee ainakin lokakuun loppuun? Eli mistä rahaa näille kahdelle kuukaudelle?
Työkyvyttömyys/kuntoutuseläkkeen hylkäys
Ihmeissäni
2
98
Vastaukset
- 89809999
Jos sinulla ei ole varallisuutta, elättävää puolisoa eikä muita riittäviä tuloja niin voit saada sossusta tukea siihen saakka että työttömyysetuisuus lähtee pyörimään.
- Ihmeissäni
Näin hiukan ajattelinkin.
Ei ole puolisoa joka elättäisi ja valitettavasti omaisutta on, mutta niin on velkaakin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241959
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271502En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931366- 631234
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1301123The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut111096Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall223902- 151849
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57803Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20758