Moi apua tarvitaan

hhoomoilanen

Istutin marjapensaat keväällä ja nyt alkavat puskemaan kukkaa tai mitä lie. Pitäisikö nuo leikata ennen talvea? Olisiko nyt oikea aika? Vai jätänkö vain tuollaiseksi?

t. ensimmäistä kertaa

7

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leikatako

      Myöhään syksyllä tai mieluummin keväällä - jos yleensä on tarpeen.

    • Jenniina11111

      Mitä tarkemman kysymyksen laitat, sen paremman vastauksen saat. Nyt olisi hyvä tietää, minkä marjapensaan olet istuttanut. Marjapensailla on yleensä kovin huomaamattomat kukat, joten ihmettelen, miten olet ne huomannut ja niistä nyt huolestunut. Miltä nuo kukat "tai mitä lie" näyttävät?

      Yleisesti ottaen sanoisin, että anna vaan olla. Leikatakin voi, mutta sitten sinun pitäisi tietää miten. Se riippuu taas ensaasta ja sen tiheydestä. Jos on monihaarainen pensaantaimi niin tuskin edes tarvitsee ensimmäisenä vuotea leikata.

      • kiitti.ei.mistään

        Olet täysin hyödytön. Voi tehdä tai olla tekemättä. No sen tiesin itsekin. Olisit nyt edes sitten vastannut muutamaan yleiseen marjapensaaseen, tuon itsensä ylentämisen tyhjän lässytyksen sijaan.


      • OutoJuttu
        kiitti.ei.mistään kirjoitti:

        Olet täysin hyödytön. Voi tehdä tai olla tekemättä. No sen tiesin itsekin. Olisit nyt edes sitten vastannut muutamaan yleiseen marjapensaaseen, tuon itsensä ylentämisen tyhjän lässytyksen sijaan.

        Meedioitako luulet tällä palstalla keskustelijoiden olevan?.. GIY nuo mysteeripuskasi!


      • turhat.neuvot

        Näköjään Jeesuksen asemaan olet itseäsi korottamassa.


      • RauhoituJeesustelija
        kiitti.ei.mistään kirjoitti:

        Olet täysin hyödytön. Voi tehdä tai olla tekemättä. No sen tiesin itsekin. Olisit nyt edes sitten vastannut muutamaan yleiseen marjapensaaseen, tuon itsensä ylentämisen tyhjän lässytyksen sijaan.

        Rauhoitu Jeesustelija.


    • surkea.luuseri

      Yleisimpiin tavallisiin marjapensaisiin pätee varmasti samat hoito-ohjeet, jos ei puhuta jostain erikoisista tapauksista. On tyhjän lässytystä alkaa kyselemään tyhmiä ja ylentämään itseänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      250
      3552
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      132
      2559
    3. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      15
      2045
    4. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      225
      1872
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      347
      1851
    6. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1448
    7. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      49
      1404
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      111
      1140
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      103
      1127
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      70
      1126
    Aihe