Vastasin seikkaperäisesti jonkun henkilön kysymykseen asunnon ostamisesta, perinnöstä ja lahjanluontoisesta kaupasta ja ylläpito poisti kysymyksen vastauksineen pika-pikaa. Mikä mahtoi olla syynä?
.
Mitään muuta en sääntöjä lukemalla nähnyt, kuin kysyjän käyttämän yhden sanan epäsopivuuden. Poistiko ylläpito kysymyksen ja vastauksen näin nopeasti kysyjän käyttämän yhden etniseen väestöryhmään kohdistuvan n-alkuisen sanan perusteella?
.
Näin oletan, joten jos kysyjä haluaa kysyä uudestaan, kannattaa muotoilla se kysymys sillä tavalla että se ei sisällä epäsopivia sanoja.
Asunnon ostaminen, perintö lahjanluontoinen kauppa
2
188
Vastaukset
- woioolfs
haha joo kyllä näytti jääneen mulla ikävä sana ja ihmettelinkin, että miksi poistettiin, mutta copy/paste kiireessä toiselta foorumilta niin ei huomannut "suvakki" sanaa.
Eli tässä se on uudestaan.
Elikkä tässä olisi nyt vähän erikoisempi tapaus kyseessä, kun eräs mummo ja hänen poikansa on puhunut, että myisivät talonsa 30.000€ hintaan erittäin suositulta alueelta täältä pohjois-suomesta ja nyt mummo sattui sitten kuolemaan ja perunkirjoituksissa näytettiin vihreää valoa talokaupoille ja sukulaisille tämä on ok.
No itse talohan ei arvoltaan ole paljon mitään koska on vanha talo ja paljon rempattavaa ja rööki on turmellut 90% koko talon sisäpinnoista, mutta itse tontti on noin 60-90tuhanen euron arvoinen.
Ajattelin ottaa lainaa sen 40-50tonnia, mutta arvelluttaa miten tuon asuntolainan saa nykypäivänä vaikka olenkin vakitöissä ja tulot on nettona sen 1900-2500€. Pankki on OP ja omaa rahaa vain joitain tonneja.
Suurin huolenaihe on talon myyntihinta joka on sen 30.000€ kun talo on tonteineen paljon arvokkaampi. Mitä verottajat sanovat, kun talo myydään purkukuntoisena?
Eli saanko noilla tuloilla tuon verran asuntolainaa ja miten menee tuo lahjaveron kanssa kun talon hinta on vain uuden auton hintainen?
Kuumottaa ihan vitusti, että elämäni kaupoissa tulee ongelmia ja kaupat jää tekemättä. EN todellakaan halua että omakotitalo maksaa verojen jälkeen 30.000 --- 60.000 tonniaTjaa, ei siis ole oma kysymyksesi, mutta olkoon.
.
Kuolinpesää verotetaan perukirjaan merkittyjen arvojen mukaan, ellei perukirjaan merkityt arvot liiaksi poikkea käyvästä arvosta. On siis mahdollista, että verottaja nostaa ja arvostaa perintöosuudet käypään arvoon, jos ja kun toteaa perukirjaan merkityt arvot liian alhaisiksi.
.
Jos kuolinpesän osakkaat myyvät tontin perukirjaan merkittyä tai verottajan nostamaa arvoa alhaisemmalla määrällä, heille syntyy tavallaan tappiota. Jos kuolinpesän osakkaat myyvät tontin perukirjaan merkittyä tai verottajan nostamaa arvoa korkeammalla hinnalla, heille syntyy voittoa jota verotetaan myyntivoittoverona tässä tapauksessa 30 prosenttia erotuksesta.
.
Sinä tai oikea kysymyksen tekijä tietenkin maksaa varainsiirtoveroa kaupasta 4 prosenttia.
.
Periaatteessa on hyväksyttävää ja järkevää ottaa huomioon tontin arvostuksessa sen arvoa laskevana kustannukset purkukuntoisen talon purkamisesta.
.
Jos ostat tontin alempaan hintaan kuin 25 prosenttia tontin käyvästä arvosta, sinua voidaan verottaa lahjasta (Lahjaluonteinen kauppa). Jos siis kiinteistön käypä arvo on 60.000 ja ostat kiinteistön 44.000 euron hintaan, sinua voidaan verottaa 16.000 euron lahjasta, mikä tarkoittaa veroina 2.600 euroa (jos et ole lähisukulainen). Jos sen sijaan ostat kiinteistön vaikkapa 46.000 hintaan, lahjan arvo ei ylitä 25 prosenttia kiinteistön arvosta, eikä verottajalla pitäisi olla kiinnostusta asiaan.
.
Asuntolainan saamiseen ja ottamiseen en tässä suuresti kommentoi. Finanssivalvonta on 1.7.2016 lähtien edellyttänyt vähintään 10 prosentin omarahoitusosuutta muilta kuin ensiasunnon ostajilta (se tuskin tulee kysymykseen). Esimerkiksi 10 vuoden lainalla (27.000 euroa) ja 1,5 prosentin korolla kuukausittaiseksi eräksi tulisi 242 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen855993Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2925296Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk503335Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään102856Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1062729Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t41665Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.161595Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,211500Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät321449Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei1781074
