Sisäilmasairaille tasa-arvoa

ei.validoitu.niin.turha

No onko tämä tuttua? Eilen postiluukusta tupsahti Korkeimman hallinto-oikeuden päätös Diaarinumero 3882/1/15 missä kerrotaan mm. näin:

"Valittajan ja asunnon omistajan teettämät toksiininäytteet eivät sisälly asumisterveysoppaassa esiteltyihin menetelmiin eikä asiassa ole muutakaan selvitystä, jonka perusteella tällaisen näytteen tuloksia voitaisiin pitää luotettavina osoittamaan terveyshaittaa. Niille ei voida antaa merkitystä terveyshaitan arvioinnissa, joten asiassa ei ole aihetta arvioida enemmälti desinfiointikäsittelyjen merkitystä näille tutkimuksille."

Eli kyse on Inspector Sec Myrkyllisyystutkimus, "Myrkyllisyystestistä" 380 € Minkä meille tilasin ja siinä oli solumyrkkyjä = toksisuutta. (Joku sian siittiösolujuttu)? Tuon näytteen tilasin ja maksoin ja sen otti Hollolan terveydensuojelusta terveydensuojelupäällikkö Mika Rouhiainen 22.3.2010. Vaikka meillä oli tehty helmikuun puolenvälin paikkeilla MCF PHMG homedesinfiointi (myrkytys), niin siitäkin huolimatta tässä "myrkyllisyysanalyysissa oli tulos "Näyte on solumyrkyllinen."

Toisen samanlaisen "Sisäilman myrkyllisyystestin" tilasi isännöitsijä ja sen otti Risto Salin siellä asunnossamme. Vähän niinkuin petollisen otsonoinnin jälkeen ja kun olimme siitä asunnosta pois päässeet. Tuosta otsonoinnista ei oleet kertoneet (isännöitsijä) mitään Risto Salinille.

"Asunnon omistajan ilmoituksen mukaan hänen tilaamassa toksiinitestin tulos oli normaali." Sanotaan tossa papereissa.

Tuo isännöitsijän tilaaman ja Risto Salinin ottaman näytteen tulos oli siis "Normaali". Mikä on sitten se "normaali" toksisuusnäytteen tulos jos se minun tilaama on lopulta vessapaperin arvoinen? HÖH!

Tämähän tarkoittaa nyt sitä että joku "huurunäyte" teräslevylle toksiineita kerätessä ja Turun Yliopiston Janne Atosuon analysoimana on vain WC paperin arvoinen toksisuustutkimus. Mikäli niitä toimintoja ei ole validoitu asumisterveysopasta vasten. Tai Terveydensuojelulakiakaan vasten validoitu.

Levittäkää oikeaa tietoa "kentällä" minä teen samoin.

2

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      133
      2811
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      2237
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      25
      1793
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1548
    5. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1318
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1293
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      72
      1280
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1075
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      1009
    10. 131
      959
    Aihe