Eli ongelma ei liity varsinaisesti minuun, mutta kuitenkin tämä liittyy parhaaseen kaveriini, joka on samalla luokalla mun kanssa. Ollaan samanikäisiä, vaikka oonkin sitä 7 kk vanhempi eli 0.6 vuotta. Se on ruvennut myöhästymään koulusta joka aamu. Sanoin sille eilen, että muista tulla ajoissa kouluun, mutta eipä koko poikaa näkynyt tänään aamulla, koska koulumme alkoi klo 8.30 eli se tuli 45 minuuttia myöhässä, joka on yksi oppitunti. Tätä on jatkunut koulun alkamisen jälkeen. Viime vuonna, kun olimme 6-luokkalaisia hän lintsasi koulusta pelien takia. Se loppui silloin, mutta nykyään hän myöhästelee. Sain selville syyn miksi. Kaverini isä kertoi, että hän pelaa aamuisin ja vaikka hän sanoo tälle, että menepäs kouluun tämä ei ole kuulevinaanja tänä aamuna hän nukkkui pommiin. Pelkään, että pelaaminen alkaa aiheuttaa hänelle ongelmia. Miten tämän jatkuvan myöhästelyn saisi loppumaan?
Kiitos neuvoista!
T: Huolestunut ystävä
PS: Oon tyttö
Kiitos neuvoista!
T: Huolestunut ystävä
PS: Oon tyttö
Vastaukset 3
Vanhimmat
Anna ny pojan pelaa ku vielä pystyy. Kyl se sit siitä joskus aikuistuu. Millä luokalla te ees ootte?
Jos oot peruskoulussa niin ei oo mitään väliä vaikka myöhästyis joka ikinen aamu, ei sillä oo vielä niin suurta merkitystä. Tosin kymppejä ei varmaan sillä asenteella tule mutta kukaan ei oo täydellinen.
Kannat huolta ystävästäsi mut myöhästelyt on hänen ongelma ja asenne pitää nyt muuttua pelaamisen suhteen ja vanhemmat on avainasemassa tässä.