Maalämpöpumppu- foorumilla esittämääni kysymykseen siitä, minkä takia maalämpöpumpuissa ei käytetä inverter- tegnologiaa, ei kukaan osannut vastata mitään. Löytyyköhän tältä foorumilta tietoa?
Mielestäni inverteri olisi iso apu esimerkiksi lämpöpumppujen ongelmalliseen "tik - tak" pätkäkäyntiin. Eikö ole myös näin, että inverterillä olisi myös positiivinen vaikutus lämpöpumpun hyötysuhteisiin? Kuvittelisin, että Pohjoismaissa olisi inverteristä erittäin paljon hyötyä, koska lämpötilat lämmityskaudella vaihtelevat paljon.
Mielestäni inverteri olisi iso apu esimerkiksi lämpöpumppujen ongelmalliseen "tik - tak" pätkäkäyntiin. Eikö ole myös näin, että inverterillä olisi myös positiivinen vaikutus lämpöpumpun hyötysuhteisiin? Kuvittelisin, että Pohjoismaissa olisi inverteristä erittäin paljon hyötyä, koska lämpötilat lämmityskaudella vaihtelevat paljon.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Noissa ruuvikompuroissa ohivirtaus huonontaa hyötysuhdetta. On parempi vedättää täysillä silloin kun jotain tehdään.
Invertterin hinnalla siihen saisi toisen pienemmän kompuran rinnalle. Jos kompurat olisivat tehosuhteessa 1:2, niin tehoalueet olisivat 0, 33%, 66% ja 100%.
Perustele ja kerro ohivirtaus "kansankielellä"
Kaksikompurajärjestelmiähän on jo käytössä lämpöpumpuissa ja mikäli niissä vaan on jokaiselle kompuralle omat itsenäiset lämmönvaihdinjärjestelmät, niin ne ovat todella hyviä ja tehokkaita. Näitä tuplakompurajärjestelmiä, joilla on omat lämmönvaihtimet taidetaan valmistaa vain keski-eurooppalaisissa lämpöpumpuissa.
Tuntuu jotenkin ihmeelliseltä, että hinta olisi este. Vertaa esimerkiksi ilmalämpöpumppuihin, joissa ei ole käytännössä juuri mitään hintaeroa on/offilla ja inverterillä? Tietenkin suursarjatuotantoerät ovat aivan jotain muuta kuin maalämpöpumpuilla ja tuotantomalleja on vain 2-3 erilaista.
EI pätkäkäynti ole ongelma kylmäkoneessa eikä muussakaan lämpövoimakoneessa.
MLP käy täydellä teholla ja kun asetusarvo on saavutettu pysähtyy . Hyötysuhteeseen ei voi vakuttaa pitkittämällä käyntiä hidastamalla kompessorin kierroksia. Jos tätä asiaa alkaa selvittämään kylmäteorian kautta niin tämä on väärä foorumi.
Jos pumppu käy jatkuvasti tai pinissä pätkissä on säädoissä tai mitoituksessa jotain pielessä voi myöskin olla vääräntyyppinen pumppupaketti (esim. varaaja liian pieni)
Suomalaisilla valmistajilla on melko ylivoimaiset tuotteet MLP markkinoilla ,mutta lukiessa näitä juttuja huomaa että aika kaunaista porukkaa löytyy Suomesta ...huh...huh..