Onko tietoa oliko uponnessa Titanic-laivassa silloisia esikoislestadiolaisia?
tai johonkin muuhun suuntaukseen kuuluvia lestadiolaisia.
tai johonkin muuhun suuntaukseen kuuluvia lestadiolaisia.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Hyvä kysymys sinänsä. Asiaa penkomalla voitais päästä vaikka radioon tai muuten julkisuuteen.
Jakautumisen jälken itälestadiolaisia saarnajat olivat lähdössä Amerikaan laivalla ja upusivat
Oli Titanicissa vanhoillislestadiolainen saarnaaja Lahtinen, joka saarnasi Titanicin kannella parannusta ja syntien anteeksiantamusta, kun laiva oli uppoamassa. Joitakin ihmisiä myös teki parannuksen ja uskoi Lahtisen julistaman synninpäästön siellä, ennen kuin kuolivat.
ja lähdeaineistona oli oman pääsi lisäksi....
" HUHUN TARKISTAJA "
-
SIITÄ ON NIIN PALJON TIETOA , ETTÄ EI MISTÄÄN ONNETTOMUUDESTA OLE
SAMAA MÄÄRÄ KERÄTTY , SE ON TAVATTU n. 4000 M SYVYYDESTÄ. SUURESTA
LAIVAN HYLKY OLI LÖYDETTY ELOKUUSSA 1985, KAI SIITÄ JOHTUEN SE NYT. ON
ESILLÄ . TAAS.,,. SIINÄ MISSÄ LAIVAN ROMU ON, KYNNYKSESTÄ, JOSTA SE VOI KUPSAHTAA MUUTAMAN KILOMERIN SYVYYTEEN LISÄÄ. MILLOIN VAIN ... MUTTA TODEN PERÄISESTI , SE PYSYY PAIKALLAAN KOSKASE ON OLUT SIINÄ , JO , 104 ...VUOTTA...
-
ONNETTOMUUS SATTUI , 15. 4-1912... SE OLI WITE -STAAR LINJAN ALUS ENGLANISTA.
SE OLI NOIN KAKSIKERTAA SUURENPI KUIN , NOOAN ARKKI. 46328 DW,TONNIA...
-
SIINÄ HUKKUI = 1513. HENKEÄ , JA PELASTUI =827. HENKEÄ. ELI NEITSYT MATKALLA
OLI =2340. HENKEÄ. . . ,,, . . ...., 1513: SE JÄI VIIMEISEKSI, ATLANNIN YLITYKSEKSI. EIKÄ
PÄÄSSET PERILLEKÄÄN... MINI EI KOSKAAN ENÄÄ ASTUNUT LAIVAN PELASTUNEISTA.
EIKÄ TAHTONEET MUISTELA ,, TITANIC MATKANSA , KOSKAAN ENÄÄ ,MUUTEN KUIN
RUKOUKSISA, KIITOLLISENA PELASTUKSESTA. .. .
-
SE OLI 1912 ,MAAILMAN SUURIN LAIVA. JA EHKÄ KAUNEIN. NOON ARKKI OLI N.20000
DWTONNIA. JOKA OLI VAIN ALLE PUOLET TITANICIN KOOSTA. METKAA PERIAATEESSA
NOOAK RAKENSI SEN YKSIN , JA POJAT OLI APUNA KUN KASVOIVAT ..
-
TITANICIÄ RAKENSI n-.1000 MIESTÄ , 2-3 VUOTTA.. (NOOAK RAKENSI 120,VUOTTA).
SAATTOI JUMALA VÄHÄN AUTTAA. . . LUULEN /USKON... AIVAN VARMASTI .,.,.
-
Yksi vanhoillislestadiolainen oli nimeltää Viljami Sakkoliha.Hän ei pelastunut koska oli juuri naimassa 12-vuotiasta tytärtään Impi Sakkolihaa ja vesi täytti hytin ja he molemmat valitettavasti hukkuivat.
Tätä juurikin mm. tarkoitin.
Siinä sai moni helluntailainen viimeisen upotuskasteensa, vai mitäpä tuumaa asiasta uudestityntynyt kempeleen juhani vuoteenkastelija? Tuskin riemusta voltteja nakkelivat...
OLI SIELLÄ AINAKIN KOLME , OLEN NÄHNY T,YHDEN VANHAN MUMMON
HASTATTELUN , HÄN KERTOI TOSISSAAN PELASTUNEENSA LAIVASTA ,J A
J AOLLEEN SA IKÄNSÄ KIITOLLINEN ,ETTÄ JUMALA PELASTI HÄNET..
-
JATKAN
Tämä+dokumentti+,ohjelma+oli+TV;ssä+,noin+1991.+jos+oikein+muistan.+
Ohjelmassa+haastateltiin+kolmea+,jotka+oli+siitä+Titanicista+säilyneet.+
-
Kapteenille+oli+sanottu+,+että+se+on+uppomaton+.+kun+hänelle+kerrottiin+
jäävuoresta.+(joka+sittenmmin+avasi+kyljen+.+ja+josta+johtui+TUHO:Koska.+
jäävuori+on+aina+veden+alla+,90%+sesti+,),+ja+vain+10%+on+näkyvissä.+Nyt+oli
kapteeni+tietmätön+TÄSTÄ'.+ja+määräsi+,+ajan+vuoksi+täyttä+eteen+=>--
erittäin+tuhoisin+seurauksin.+.+.
-
laivan+olisi+pitänyt+olla,+10+kertaa+paksummat+seinät+,+että+olisi+kestänyt+sen+
törmäyksen.+JA+OLISI+HALKAISSUT+JÄÄVUOREN+.+(TÖRMÄYSKOHDISTA+)+JA
5+KERTAA+PAKSUMMAT+MUUALTA.+.+.JOTA+KAPTEENI+OLETTI+PIENEKSI+...
EI+VAIVAUTUNUT+RAVINTOLASTA+ULOS+EDES,+KATSOMAAN.+MÄÄRÄYS+
TULI+SIGRAMIN+HÖYRYSSÄ.+TIEDÄTTEHÄN+SENKADALAISEN++VISKIN...
-
ETTÄ+TÄLLÄISTÄ+,TÄLLÄ+KERTAA.+
-
Tuo mummu lie ollut sekin leiffin sukulaisia, asunutkin padasjoella.
JOO , SE OLI SE TURKIN MIINA..
Josta , jo v.oksalakin kertoi kivoja.. 60-70 luvuilla...
TOTUUDEN MUKAAN ON SANOTTAVA , ETTÄ LAIVALLA OLI KUTSUVIERAITA
PALJON ,VIRKA TEKEVIÄ , RIKKAITA JA RAKAITA. KUTEN NE KEULA PIIKISSÄ.
OLLEET TYTTÖ JA POIKA. JOTKA MURSKAANTUI ,KAI SIINÄ .
-
HEILLÄ OLI KEHKEYTYNYT RAKKAUS SUHDE , MUTTA SE OLI VIELÄ VILPITÖN.
J A PYSYIKIN KOSKA HEISTÄ EI KUMPIKAAN KUITENKAAN PELASTUNUT, ELLEI
SE VANHA TÄTI OLLUT SE TYTTÖ. JOKA OLI VANHENTUNUT , 65 VUOTTA, ...
-
Eiköhän ne kaikki ollut niitä, tämän maailman mukaisesti, "pirun"hyväksi ja puolesta elävien maailmallisten, ja vähän jotenkin, pettävästi / eksyttävästi, vain nimeksi. krist. uskonnollisten yhdistys väkeä.
Niitä Nooan aikaisella tavalla eläviä, tuomiokseen puolesta touhuihin ja politiikkaan mukautuneita / niihin SYYSTÄ (kaikki vääryys ja pahuus) Jumalan Sanan vastaisuuksista tuomioksi, pahaksi / kärsimyksiksi ja valtaviksi turhiksi menetyksiksi, seuraamuksia tuottaviin osallisuudessa eläviä ja toimivia.
Jeesuksen nimessä... nykyisille, vähän jotenkin, vain nimeksi krist, uskonnollisesti eläville / muillekin herätykseksi, vertaus.
vähäinen, Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva, Hänen apostolisia seurakuntiaan / sitä pelastukseksi Krist. vaihtoehtoa rakentavaan Krist yhteyteen ja yhteistyöhön kutsuttu / armoitettu palvelijansa ja seuraajansa.
Niitä muita kutsuttuja etsivä / perään kuulutteleva, palvelijansa ja seuraajansa.
" HERÄTYYS . "
-
EN USKO SANOIHISI JUURI . OLETAN ETTÄ ÖRVELÖ SE SIELLÄ .
ME MATKOHISI. ÄLÄKÄ' TUL ETÄNNE AINA ,VAAN MINÄ EN DIGGAA
SINUA ,VIELÄKÄÄN.. .
-
Teuta ja leif inttävät toisiaan vastaan tosissaan, väliin joku huutaa, että KiekukaA! Leihvi oli kattonu sen elokuvankin, eikös se oo syntiä?
OLETKO KUULLUT JUMALAN SANOVAN ? MINÄ EN USKO ETTÄ SE ON SYNTI .
KOSKA SAANAAJAN SANA ON MYÖS OLLUT MONESTI SYNTI..
-
Olis kyllä mukava tietää miten eräät herrat (rouvat) näiltä palstoilta tulevat, tai tulisivat toimeen nenät vastakkain. Eiköhän ryhdytä rakentamaan hyvässä kristillisessä hengessä, niinkuin on aina opetettu.
"ÄÄNI AIKA EDESTÄ "
-
JOO ,KYLLÄ SE OLISI HYVÄ , KUIN SE ÖYHYT ISÄNTÄ. JOK ALAHJOITTI KIROLL E
KIRKKO HERRAN KERTOMAN SUMMAN , J A KHK SANOO. OLISIPIDETTÄVÄ' SUU
SOUKALLA , MINÄ KERRON ENSI SUNNUNTAINA , KANSALLE ,ETTÄ MEILLE ON TAPAHUNUT,IHME , ME OLEMME SAANEET SEN RAHAN JOLLA VOIME OSTAA SEN
JOSTA PUHUIN VIIME SUNNUNTAINA , JA OLEMME PÄÄTTÄNEE TETTI NOIMEÄ JULKAISTA,, ! SITTEN TÄMÄ ÖYHYT ISÄNTÄ NOUSE SEISOMAAN JA SANOO:
JOO NIIN ME OLEMME PÄÄTTÄNEET , J A ISTUU ALAS.,
-
juha siulta se jää tekemäättä siun pittää ensi saara sellaanen kuin omakohtaanen usko omalle sydämmelles
Tuota juurikin tarkoitin, hyväntahtoinen huumori on aina hyvästä. Se sitäpaitsi parantaa ilmapiiriä tutkitusti.
Onko ruokatauko kun ei kymmeneen minuuttiin ole tullut viestiäkään?
EI OLLUT KUN KÄVIN KUNNAN JOHTAJAN JUTTUSILLA .SE VEI TUNNIN .
JA HÄN OLI OIKEESTI HALUKAS TIETÄMÄÄN KAIKKI ..
Sain just syötyä, teutan vitsit alkavat olla vanhan kertausta. Papalla on niin suuri suku, rttä kumma jos titanikissä ei yhtä kumminkaimaa hukkunut. Paljon se kyllä tietää, on myönnettävä. Latoo tosin vuosilukuja ja muitakin lukuja tiskiin niin hirveät määrät, etten minä ainakaan rupea niitä tarkistamaan, eikä ole tarvittavia eepoksiakaan kaikkia. Sitkeä jäärä kyllä ja tuhottoman hyvä muisti, ellei ditten keksi juttuja omasta päästään luottaen siihen, ettei niitä vääriksikään voida osoittaa. Reseptiä eikä kuin respectiä hänelle!
Tähän tapaan kun jatketaan, mistä Eemeli.Retee jo näytti esimerkkiä niin hyvää seuraa. Kyllä rakkaus aina kaiken pahan voittaa!