Forssan Paikallislehden toimittaja Leena R

"FORSSALAISET - HARMAASSA MÖYKYSSÄ ELÄVÄT PATOLOGISET YKSILÖT, JOILLA EI OLE RAHAA, TYÖTÄ EIKÄ NAISIA EIKÄ KOSKAAN TULE OLEMAANKAAN."

Tämä jäi minulta huomaamatta. Paikallinen ilmaisjakelulehti tarttui matkaamme huoltoasemalta Forssan reissulta, mutta luin sen vasta nyt. En tietenkään hyväksy jos turvapaikanhakija on piesty kantasuomalaisten toimesta sairaalakuntoon mutten hyväksy turvapaikanhakijoidenkaan väkivaltaista käyttäytymistä, alituista häiriköintiä, tyttöjen ahdistelua jne. josta olemme todisteet nähneet ja kuulleet forssalaisten suusta ja heidän jakamistaan videoista. Kyseinen toimittaja syyllistää oman kaupunkinsa asukkaat, niputtaa heidät kaikki ongelmayksilöiksi ja suorastaan herjaa heitä! Eikä tarvitse kysyä, ketä hän ihailee. Miten alhaista. Suoranaista vihapuhetta omia kaupunkilaisia kohtaan. Kenties tämän kaltaiset toimittajat vielä kohtaavat lukijansa silmästä silmään...
2477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Kieltämättä oli aika hurja pääkirjoitus. Ymmärrän lähtökohdan: Halu selittää tapahtumat syrjäytyneiden luusereiden tekemäksi, jolloin 'kunnon ihmisillä' ei ole mitään tekemistä asian kanssa. Kirjoittaja itse lukeutuu tässä ajattelussa niihin kunnon ihmisiin.

Mutta tällä kertaa kirjoitustaito ei vaan ihan riittänyt. Tuli taitamattomuuttaan mustamaalattua oikein ronskilla kielenkäytöllä kaikki ne forssalaiset, joilla ei mene hyvin. Kaikki köyhät ja työttömät menivät saman likaveden mukana, samoin heidän vanhempansa ja ehkä isovanhempansa, jotka muodostavat tuon kirjoituksessa maalaillun forssalaisen luusereiden jatkumon.

Selvää tietenkin on, että tällainen riehunta vastaanottokeskusten liepeillä ja yksisilmäinen muukalaisvihamielisyys on takapajuista ja näyttää toki nololta hölmöilyltä ulkopuolisen silmin. Mutta meillä Suomessa ei ole ollut tapana lyödä lyötyjä eikä haukkua köyhiä tai työttömiä. Ehkä korkeintaan pikkuisen syyllistää viimemainittuja.

Asetelma hyvien, sivistyneiden ihmisten ja kouluttamattomien laiskojen luusereiden roskasakin välillä väikkyi varmasti hyvin selvänä Leena Ruskeeniemen päässä kun hän tuohtuneena laati kirjoitustaan. Se ei nyt vaan päätynyt paperille oikein fiksusti, vaikka ehkä sitäkin paljastavammin.

Äänestä
  • Kyllä koulutetun ihmisen pitäisi pystyä paremmin teeskentelemään ettei halveksu vähävaraisia, huonosti koulutettuja tai työttömiä. Ymmärrän hyvin jos rouvan juttuja ei enää tee mieli lukea, kun tietää mitä hän ihmisistä ajattelee.

    Äänestä

  • Ylen_katse kirjoitti:

    Kyllä koulutetun ihmisen pitäisi pystyä paremmin teeskentelemään ettei halveksu vähävaraisia, huonosti koulutettuja tai työttömiä. Ymmärrän hyvin jos rouvan juttuja ei enää tee mieli lukea, kun tietää mitä hän ihmisistä ajattelee.

    Forssalaisten haukkuminen vain jatkuu ja lyriikoihin kaivetaan kohta
    lääketieteellisiä termejä...Forssa on hämäläinen kaupunki täynnä hienoja
    ihmisiä. Pitääkö kenekään normikansalaisen muuallakaan sietää tuollaista
    kielenkäyttöä paikkakuntansa lehdistössä? Eihän tuota enää tähän olisi
    tarvittu! Painukoot itse vittuun!

    Äänestä

Aika kamalaa tekstiä. Tuokin voisi mennä kirjoittamaan nettiin ulostustaan, mutta painetussa sanassa en tuollaista kyllä lukisi. Mutta sitähän varten on julkisen sanan neuvosto, sinne vaan mummon teksti arvioitavaksi, niin pääsee liittymään harmaaseen möykkyynsä työttömien joukkoon.

Äänestä
  • Järjetön asenne lehdelle, että alkaa haukkua omia asiakkaitaan!

    Äänestä

  • HaistakoonIte kirjoitti:

    Järjetön asenne lehdelle, että alkaa haukkua omia asiakkaitaan!

    Asettuu muiden yläpuolelle...parempi kuin muut. Nauttii näistäkin
    kirjoituksista...hivelee...ummm...

    Äänestä

Kokoomuskalkkuna on puhunut..

Äänestä

Mainostuloillako tuo låpyskä elää. No eipä kiinnosta mainostajien tuotteet tai palvelut, enää.

Äänestä
  • Sinne vaan kommenttia ja kovaa.

    Äänestä

VMP - kenen puolella paikallislehden tulisi olla? No, kuntalaisten puolella. Kenen puolella tuo toimittelija on??

Äänestä

Sanoi totuuden. Entä sitten? En tunne ainuttakaan rasistia, joka olisi ns. "kunnollisista" ympyröistä. Kaikki ovat elämänkoululaisia sun muita peruskoululaisia työttömiä kaljankittaajia. Rasismi on ainut keino näille syrjäytyneille löytää sisältöä elämäänsä. Samalla tavalla kuin vaikkapa Oodinin pelleillä ja muilla uusnatseilla. Tavalliset, hyvän kasvatuksen ja koulutuksen saaneet ihmiset keskittävät henkiset resurssinsa opiskelemiseen, perheeseen ja uralla etenemiseen, ei rasistiseen vihalla vaahtoamiseen.

1Äänestä
  • Jaa, mikäs itse sitten olet kun tunnet vain kaljankittaajia. Yleensä ihmisellä on piirissään samaa sosioekonomista luokkaa kuin hän itse on...

    Äänestä

  • Kyllä niitä sinun mielestäsi rasisteja alkaa olla koulutetuissakin.
    Kaikki eivät ole onnellisesti suojatöissään julkisella sektorilla, ja heille rahaa tulee helposti seinästä ja pienellä vaivalla. Tänne ei kaivata enää yhtään lisää ulkomailta väkeä loisimaan, koska näillekin pitää antaa toimeentulotukea perustuslain nojalla. Viimeksi mainittu asia selvisi, kun luin netistä tänään sellaisen uutisen.

    Äänestä

  • Nimenomaan. Hyviä ihmisiä valmistuu vain Helsingin Yliopistosta. Siellä ei ole ainoatakaan rasistia. Te muut sen sijaan olette elämäm koululaisia, JUNTTEJA ja RASISTEJA.

    Äänestä

  • RaukkaOnRasisti kirjoitti:

    Nimenomaan. Hyviä ihmisiä valmistuu vain Helsingin Yliopistosta. Siellä ei ole ainoatakaan rasistia. Te muut sen sijaan olette elämäm koululaisia, JUNTTEJA ja RASISTEJA.

    Jo se että kirjoitat noin kertoo mikä olet. Olet rasisti kaikkia muita kohtaan paitsi heitä jotka valmistuvat Helsingin ylipistosta :DDDDDDDDDD
    Oletko suorittanut loppututkinnon siivoamalla hesan yliopiston käytäviä kun oikeinkirjoituskin tuottaa vaikeuksia.

    Äänestä

  • Minä taas luulen että jokainen joka osallistuu tuollaiseen touhuun vaan yksinkertaisesti näyttää luuserilta. Ja tässä on tietysti taas asennetta pelissä - eihän nyt fiksu ihminen tuollaista tee.

    Mutta ongelma olikin kait toisin päin. On pahempaa leimata kaikki vähäosaiset (forssalaiset) typeriksi rasisteiksi kuin väittää että kaikki rasistit tässä tapauksessa olivat vähäosaisia. Toki tuo viimemainittu väitekin on aika kovaa tekstiä.

    Äänestä

  • RaukkaOnRasisti kirjoitti:

    Nimenomaan. Hyviä ihmisiä valmistuu vain Helsingin Yliopistosta. Siellä ei ole ainoatakaan rasistia. Te muut sen sijaan olette elämäm koululaisia, JUNTTEJA ja RASISTEJA.

    Sattuipa sopivasti. Olen valmistunut sieltä, ja monien mukaan olen rasisti. Jäin työttömäksi aika vanhana koska vanhat kengitettiin ulos, ei kuulemma kannata kouluttaa työnantajan laskuun enää. Tällaista tarvitsemaani koulutusta ei saa kuin yksityisellä, kovalla rahalla.
    Ainakin yhden vuoden tiiviit ja vaativat koulutukset olisi tarvittu. Muistikin alkaa heikentyä, sen huomaa jo joka päivä arkiaskareissaan kotona ja mökillä.
    SUOMI ENSIN!

    Äänestä

  • Et sinä tunne ketään...mielipide on vapaus!

    Äänestä

Pikkukaupungin mummoilla on tarve olla aina suvaitsevainen koska ne häpee olla pikkukaupunkilaisia. Ai niin, törkeä kirjoitus, jopa pikkukaupunkilaiselta mummolta.Kieli voi olla ruskea, mutta jos paskaa on maistanut, siitä ei pääse koskaan eroon.

Äänestä

Leena Ruskeeniemi on Punaisen Ristin Forssan? osaston hallituksessa ja Forssan vastaanottokeskus on Punaisen Ristin ylläpitämä. Mitä siitä pitäisi ajatella?

https://rednet.punainenristi.fi/node/21192

Äänestä

Toimittajien Leenan ja Ulla Jäsken kirjoitukset kuuluisivat lukijan mielipidepalstalle. Toimittajan työ on uutisointia ilman omia mielipiteitä. Forssan Lehti ei ole riippumaton media ja Sanni Grahn-Laasosen isä Kari Grahn on päätoimittajana vastuussa toimittajien kirjoituksista. Vahinko kun hän ei puutu kirjoituksiin ja siten vahingoittaa myös lapsensa poliittista uraa.

Mielipideuutisia Forssasta, ainoastaan SeutuSanomista ja Forssan Lehdestä.

Äänestä
  • En ole kiinnostunut Forssan lehdestä.

    Äänestä

lopetetaan f,l ja mainos kielto laatikkoon koskien myös s,s jossa kari huseeraa pää tappina. läpysköissä mainostavat kaupat poikottiin

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Stadilaiskundi kirjoitti:

"FORSSALAISET - HARMAASSA MÖYKYSSÄ ELÄVÄT PATOLOGISET YKSILÖT, JOILLA EI OLE RAHAA, TYÖTÄ EIKÄ NAISIA EIKÄ KOSKAAN TULE OLEMAANKAAN."

Tämä jäi minulta huomaamatta. Paikallinen ilmaisjakelulehti tarttui matkaamme huoltoasemalta Forssan reissulta, mutta luin sen vasta nyt. En tietenkään hyväksy jos turvapaikanhakija on piesty kantasuomalaisten toimesta sairaalakuntoon mutten hyväksy turvapaikanhakijoidenkaan väkivaltaista käyttäytymistä, alituista häiriköintiä, tyttöjen ahdistelua jne. josta olemme todisteet nähneet ja kuulleet forssalaisten suusta ja heidän jakamistaan videoista. Kyseinen toimittaja syyllistää oman kaupunkinsa asukkaat, niputtaa heidät kaikki ongelmayksilöiksi ja suorastaan herjaa heitä! Eikä tarvitse kysyä, ketä hän ihailee. Miten alhaista. Suoranaista vihapuhetta omia kaupunkilaisia kohtaan. Kenties tämän kaltaiset toimittajat vielä kohtaavat lukijansa silmästä silmään...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu