Kysymykseni liittyy kirjoittajan työvälineeseen. Saan työpaikkani läksiäislahjan joka voi olla vaikkapa kannettava tietokone. Suositelkaa mallia, jossa on ennen kaikkea hyvä näppäimistö. Ja jos mielessänne malleja, joita kirjoittajan kannattaa välttää, niin niistä olisi myös hyvä saada tietoa. Mallin pitäisi löytyä Verkkokaupan valikoimista ja tähän saakka olen käyttänyt Windows-koneita. Hinta ei saisi mennä kauhean paljoa yli viidensadan.
Minulla on ollut työkäytössä Lenovo L450 ja sillä on hyvä kirjoittaa, mutta on yrityskäytössä ja lahjaksi liian kallis.
Kirjoittavan ihmisen kannettava,jossa hyvä näppis?
5
153
Vastaukset
- kotikirjailija
Meillä on käytoss asus. 17 tuuman näyttö. Lisäkkeeksi hankin ups- liittimellä olevan näppiksen ja johdollisen hiiren. kannettavan oma näppäimstö on hankala lähinnä ranteiden ja hartioiden asennon vuoksi. Kannettavan oma hiiri on myös mielestäni hankala, siis tottumiskysymys.
- minkä_valitsen
Minulle riittää pienempi näyttö kuin 17 tuumaa eli 15 tuumaa tai onko se nyt 15.6 on ihan ok. Työkoneella olen ollut päivittäin ja vienyt sitä mukanani milloin minnekin, siinä ei näyttö ole edes 15 tuumaa , vaan pienempi. Mielestäni kannettavan tarvitsee vain, jos aikoo sitä kantaa. Johdollisen hiiren haluan, mutta en erillistä näppäimistöä, siksi kyselin malleja, joissa olisi hyvä näppäimistö.
Ranteet, selkä ja hartiat kannattaa kyllä muistaa, taukoliikkeet ja sensellaiset ovat paikallaan. - kkero22
Halpa ja hyvä - ja vuoden päästä sama kysymys uudestaan? Vai hyvä - ja sama kysymys uudestaan 7-8 vuoden päästä?
Jos jälkimmäinen kysymys kiinnostaa, osta Mac Book Pro. - aloittelevakirjailija
Kokemuksesta voin sanoa, että halpa ja hyvä on hankala yhtälö.
Ihan ensimmäiseksi sinun kannattaa miettiä, oletko hankkimassa itsellesi kunnon työvälinettä, joka kestää ahkerankin kirjoittajan käytössä helposti ainakin 5 - 8 vuotta vai haluatko etsiä uutta halpaa ja hyvää aina vuoden tai parin välein? Ensin mainittu vaihtoehto säästää ajan mittaan sekä rahaa että vaivaa. Voitko sopia työnantajasi kanssa, että lahja tulisi lahjakortin muodossa esim. Verkkokauppa.comiin, ja voisit tarvittaessa maksaa erotuksen itse?
Ääni täältäkin MacBook Prolle, jos laadukaaseen kannettavaan päädyt. Muutaman satasen halpiskoneita en uskalla lähteä suosittelemaan, minulla ei ole niistä kuin huonoja kokemuksia (jo takuuaikana on mm. kyrvähtänyt kiintolevy, kärähtänyt emolevy, simahtanut tuuletin, tai kone on muuten vain alkanut hidastella...). Vaihdettuani muutamia vuosia sitten Windows-läppärin lopullisesti MacBookiin vitutuskäyrä loiveni kummasti.
Toisaalta miksei pöytäkone, vai tarvitsetko nimenomaan kannettavan? Itse kirjoitan mieluiten pöytäkoneella, kannettavaa käytän vain silloin, kun kirjoittelen muualla kuin kotonani. Pöytäkoneeseen voi valita näppiksen täysin omien mieltymystensä mukaan ja isolla näytöllä on mukavampi työskennellä etenkin siinä vaiheessa, kun tekstin editointi on menossa. Myös oman työpisteen ergonomiapuoli on kunnon pöytäkoneen kanssa aivan toista luokkaa, ja ranteet, selkä ja hartiat kiittävät. - ereraeo
En tykkää PC / Mac -väittelystä, totean vain samoin kuin eräs toimittajaystäväni: ainoa mikä mäkissä harmittaa on, etten ryhtynyt käyttämään sitä aiemmin, ihmettelen miten minulla oli aikaa käyttää PC:tä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 224024
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu313457Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543274Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu93265Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222889Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod232641Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162340Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122215MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142155Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281747