Haistaako koira sukulaisuussuhteet?

PolvikoiraJoppe

Koirallemme on pennusta lähtien ollut läheisimmät ihmiset minä ja äitini. Uusia ihmisiä kohtaan se on hyvin varautunut.

Olimme kylässä muutaman päivän enon (äidin veli), ja hänen vaimonsa luona. Enon vaimoon koira suhtautui tavallisen epäluuloisesti (väisteli, saatto ruveta räkyttää äkkiliikkeitä ym). Mutta eno sai koirasta välittömästi ystävän - seuraavana päivänä nämä jo leikkipainivat ja koira köllötteli hänen vieressä sohvalla kuin olisivat tunteneet aina.

Saattoihan tämä toki muistakin syistä johtua, esim siitä että useimmiten eno istui sohvalla ja vaimonsa korkealla jakkaralla, ja ainakin tämän koiran on yleensä helpointa lähestyä sohvalla istuvia ihmisiä. Mutta jopa siihen nähden ystävystyminen oli poikkeuksellisen nopeaa.

Onko teilllä muilla vastaavia kokemuksia? Muistuttaako lähisukulaisten ominaishajut ehkä toisiaan ja vaikuttaako tämä koirien arvioon uudesta ihmisestä?

1

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perjantaita

      Kyllä minä olen huomannut koiristani, että se suhtautui lähisukulaisiini hyvin nopean tutustumisen jälkeen perheenjäseninä. Ajattelin silloin, että varmaan haistaa sukulaisuuden jotenkin.

      Voihan tuollaista tietysti selittää muillakin seikoilla, mutta minullekin tuli siis kuitenkin heti mieleen tuo haistaminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      151
      8244
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      428
      7313
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      70
      3769
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      148
      3452
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2924
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      50
      2463
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1976
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1823
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      35
      1639
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1490
    Aihe