Haistaako koira sukulaisuussuhteet?

PolvikoiraJoppe

Koirallemme on pennusta lähtien ollut läheisimmät ihmiset minä ja äitini. Uusia ihmisiä kohtaan se on hyvin varautunut.

Olimme kylässä muutaman päivän enon (äidin veli), ja hänen vaimonsa luona. Enon vaimoon koira suhtautui tavallisen epäluuloisesti (väisteli, saatto ruveta räkyttää äkkiliikkeitä ym). Mutta eno sai koirasta välittömästi ystävän - seuraavana päivänä nämä jo leikkipainivat ja koira köllötteli hänen vieressä sohvalla kuin olisivat tunteneet aina.

Saattoihan tämä toki muistakin syistä johtua, esim siitä että useimmiten eno istui sohvalla ja vaimonsa korkealla jakkaralla, ja ainakin tämän koiran on yleensä helpointa lähestyä sohvalla istuvia ihmisiä. Mutta jopa siihen nähden ystävystyminen oli poikkeuksellisen nopeaa.

Onko teilllä muilla vastaavia kokemuksia? Muistuttaako lähisukulaisten ominaishajut ehkä toisiaan ja vaikuttaako tämä koirien arvioon uudesta ihmisestä?

1

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perjantaita

      Kyllä minä olen huomannut koiristani, että se suhtautui lähisukulaisiini hyvin nopean tutustumisen jälkeen perheenjäseninä. Ajattelin silloin, että varmaan haistaa sukulaisuuden jotenkin.

      Voihan tuollaista tietysti selittää muillakin seikoilla, mutta minullekin tuli siis kuitenkin heti mieleen tuo haistaminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      8
      1692
    2. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1165
    3. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      117
      1157
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      51
      963
    5. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      63
      864
    6. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      200
      813
    7. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      746
    8. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      81
      743
    9. solmussa solmussa

      Tilanne solmussa. Umpisommussa🫢
      Ikävä
      35
      699
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      42
      653
    Aihe