Olen lähdössä Hurghadaan ja aijjon mennä Luksorissa käymään. Voikohan Niilissä uida turvallisesti vai onko vaaraa esim. krokotiileista ?
Onko Niili turvallinen
5
2718
Vastaukset
- Matkailia
Tämä turisti on kyllä semmonen että kohta se haluaa
tietää saako egyptistä mistään seebra pihviä!
Niilissä voi ihan turvallisesti uida.Ala juoksulla
vesikin on ihan juoma kelpoista.- Minni
Ehkäpä jopa krokotiileja salakavalampi vieras on Niilissä elävä pieni loismato, joka tunkeutuu ihmiseen mm. uidessa...YÄK!
- ....
Minni kirjoitti:
Ehkäpä jopa krokotiileja salakavalampi vieras on Niilissä elävä pieni loismato, joka tunkeutuu ihmiseen mm. uidessa...YÄK!
Olen itse ollut siellä (Kairo, Luxor) ja varoittelivat siihen malliin, etten uskaltaisi sormenpäälläkään koskea Niilin veteen.
Matkakohteena Egypti on aivan huippu, mutta ä-l-ä k-o-s-k-e Niilin veteen. - palanneena
.... kirjoitti:
Olen itse ollut siellä (Kairo, Luxor) ja varoittelivat siihen malliin, etten uskaltaisi sormenpäälläkään koskea Niilin veteen.
Matkakohteena Egypti on aivan huippu, mutta ä-l-ä k-o-s-k-e Niilin veteen.Tultiin juuri Hurghadasta ja oltiin Luxorin retkellä. ÄLÄ missään nimessä laita sormeakaan Niiliin sillä siellä elää monia lois matoja jotka tunkeutuu terveenkin ihon läpi ja menee ihmisen verenkiertoon. Paikalliset oppaan mukaan laskee kaikki jätteensä Niiliin ja todellakin kaikki. He kuulemma heittävät sinne myös omat lehmän ja muut lemmikit kun ne kuolevat. Paikalliset lapset kylläkin uivat siellä onnekkaina, mutta kun näette missä "savimajoissa" he asuvat, he varmasti juovatkin sitä.
- Luxoristi
palanneena kirjoitti:
Tultiin juuri Hurghadasta ja oltiin Luxorin retkellä. ÄLÄ missään nimessä laita sormeakaan Niiliin sillä siellä elää monia lois matoja jotka tunkeutuu terveenkin ihon läpi ja menee ihmisen verenkiertoon. Paikalliset oppaan mukaan laskee kaikki jätteensä Niiliin ja todellakin kaikki. He kuulemma heittävät sinne myös omat lehmän ja muut lemmikit kun ne kuolevat. Paikalliset lapset kylläkin uivat siellä onnekkaina, mutta kun näette missä "savimajoissa" he asuvat, he varmasti juovatkin sitä.
Semmonen tuli mieleen, että kun oltiin retkellä Länsirannalla, missä beduiinit asuvat ja käytiin siel kamelil ratsastaas. Sen jälkeen saatiin teetä veneeseen ja juotiinkin ne, kuumaa oli tosin ensin.... Kun lähdettiin veneel poispäin, niin näin, että pieni poika huuhteli just meidän äsken käyttämiämme astioita Niilissä. Tuli vähän glumps fiilis... Eli saattaa olla, että ne pesee astiat Niilissä, vai huljuttaisko ne vaan enimmät sakat pois ja sitten täyttää lasit uudestaan jollain pullotetulla vedellä tai muulla...
Joka tapauksessa en haluais maalata piruja seinään tuosta bilhartsioosi-loisesta, mutta voiko olla mahdollista, että saatiin se lasien kautta, jos niil on yleinen tapa huuhtasta ne astiat Niilissä.
Vaikka tokihan se tee mitä juotiin, oli tosi kuumaa eli keitettyä, niin olisko mahdolliset bakteerit jo kuolleet??
En edelleenkään haluais maalata niit piruja seinälle, mutta haluan myöskin mahdollisen tartunnan hoidettua musta pois..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1452505Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?2031190Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131091Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389940Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi298911- 98888
- 66868
- 53851
- 46839
- 60822