Minulle tuli kuukausi sitten häpykarvoihin kiusallinen, punoittava ja kutiseva ihottuma.
Eivoi olla mikään sukupuolitauti.
Olen käynyt kerran terveyskeskuksessa mutten päässyt hoitajan ohi lääkärille. Hoitaja käski suihkutella ahkerasti ja käyttää Bebantheni. Eipä juuri auta. Olen koettanut kaikki apteekin voiteet ja öljyt, ei juuri apua.
Kutina alkaa aina illalla ja jatkuu pitkälle yöhön. Nukun ilman housuja, lakanat pesen allergiapesuaineella.
Jos menen yks. lääkärille, menenko ihotautilääkärille vai gynelle? Vinkkejä myös haluaisin.
Ihottuma alapäässä
4
1181
Vastaukset 4
- Gynelle
Sheivattu? Ei kannata, riittää kun pitää lyhyenä.
Mene gynelle näyttämään, varmaan vaan vaatii vähän toisenlaiset rohdot. - kiusallinen
Muista varoa, ettei tuo tartu myös hiuksiin ja kainalokarvoihin.
Karvoissa ei kutise mikään eikä voi olla ihottumaa. Karvojen punoitus ei ole sairaus vaan perinnöllistä.
Voisiko kysymyksessä olla karvanpoistajille tyypillinen karvatuppien/talirauhasten tulehdus joka myös haisee pahalle? - sukupuoipolille
Käsittämätöntä, että terveyskeskuksessa ei nykyään lainkaan pääse lääkärille. Hoitajasi ammattitaito ei nyt ihan riittänyt. Häpyalueellakin voi olla monenalaisia ihosairauksia. Tarvitset niiden hoitoon asiantuntijaa.
Yksi vaihtoehto on, että menet sukupuolitautien polille. Samat lääkärit ovat erikoistuneet iho- ja sukupuolitauteihin. Teeskentele hölmöä ja sukupuolitautista, niin saat ehkä käynnin maksutta (voivat laskuttaa muista kuin sukupuolitautikäynneistä). Itse aikanaan käytin törkeästi sukupuolitautien polia hyväksi, vaikka tiesin, että tauti olisi muuta. Oli joku rohtuma istuinkyhmyn alueella silloin.
Joka tapauksessa Bepanthen ei ole oikea lääke, jos kyseessä on esim. jokin sieni-, silsa tms. Bapanthen ei tapa yhtään ainoaa pöpöä, ehkä jopa toimii niiden elinalustana. Reseptittä saatavia sieni-/hiivalääkkeitä voit toki koettaa. Tosin sukupuolitautien polilta saat reseptin, ja on todennäköisesti silloin halvempi. Häpyalueellakin voi olla psoriasis tai jokin muu ihosairaus. - kutina
Kiitos hyvistä vastauksistanne. Itseasiassa haisenkin hieman. Taidankin kokeilla tuota sukupuolitautien polia, kun rahat on vähissä eikä riitä yksityiselle just nyt.
Psoriasisista on kyllä suvussa mutta itselläni ei vielä ollut, toivottavasti ei nytkään ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.387945- 102875
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei215756- 82696
- 70670
- 70659
- 50645
- 36630
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 43581