Ihottuma alapäässä

kutina

Minulle tuli kuukausi sitten häpykarvoihin kiusallinen, punoittava ja kutiseva ihottuma.
Eivoi olla mikään sukupuolitauti.
Olen käynyt kerran terveyskeskuksessa mutten päässyt hoitajan ohi lääkärille. Hoitaja käski suihkutella ahkerasti ja käyttää Bebantheni. Eipä juuri auta. Olen koettanut kaikki apteekin voiteet ja öljyt, ei juuri apua.
Kutina alkaa aina illalla ja jatkuu pitkälle yöhön. Nukun ilman housuja, lakanat pesen allergiapesuaineella.
Jos menen yks. lääkärille, menenko ihotautilääkärille vai gynelle? Vinkkejä myös haluaisin.

4

1035

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gynelle

      Sheivattu? Ei kannata, riittää kun pitää lyhyenä.

      Mene gynelle näyttämään, varmaan vaan vaatii vähän toisenlaiset rohdot.

    • kiusallinen

      Muista varoa, ettei tuo tartu myös hiuksiin ja kainalokarvoihin.
      Karvoissa ei kutise mikään eikä voi olla ihottumaa. Karvojen punoitus ei ole sairaus vaan perinnöllistä.
      Voisiko kysymyksessä olla karvanpoistajille tyypillinen karvatuppien/talirauhasten tulehdus joka myös haisee pahalle?

    • sukupuoipolille

      Käsittämätöntä, että terveyskeskuksessa ei nykyään lainkaan pääse lääkärille. Hoitajasi ammattitaito ei nyt ihan riittänyt. Häpyalueellakin voi olla monenalaisia ihosairauksia. Tarvitset niiden hoitoon asiantuntijaa.

      Yksi vaihtoehto on, että menet sukupuolitautien polille. Samat lääkärit ovat erikoistuneet iho- ja sukupuolitauteihin. Teeskentele hölmöä ja sukupuolitautista, niin saat ehkä käynnin maksutta (voivat laskuttaa muista kuin sukupuolitautikäynneistä). Itse aikanaan käytin törkeästi sukupuolitautien polia hyväksi, vaikka tiesin, että tauti olisi muuta. Oli joku rohtuma istuinkyhmyn alueella silloin.

      Joka tapauksessa Bepanthen ei ole oikea lääke, jos kyseessä on esim. jokin sieni-, silsa tms. Bapanthen ei tapa yhtään ainoaa pöpöä, ehkä jopa toimii niiden elinalustana. Reseptittä saatavia sieni-/hiivalääkkeitä voit toki koettaa. Tosin sukupuolitautien polilta saat reseptin, ja on todennäköisesti silloin halvempi. Häpyalueellakin voi olla psoriasis tai jokin muu ihosairaus.

    • kutina

      Kiitos hyvistä vastauksistanne. Itseasiassa haisenkin hieman. Taidankin kokeilla tuota sukupuolitautien polia, kun rahat on vähissä eikä riitä yksityiselle just nyt.
      Psoriasisista on kyllä suvussa mutta itselläni ei vielä ollut, toivottavasti ei nytkään ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2648
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1678
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1610
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1471
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1232
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1015
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      979
    8. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      67
      871
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      867
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe