Vesibensan paluu

masinolla

Bensassa oleva vesi onkin hyödyllistä. Eihän vettä nykyisen etanolibensan aikakaudella enää tietenkään bensan seassa ole, mutta veden avulla saadaan bensamoottorista lisää tehoa.

http://www.kauppalehti.fi/uutiset/bosch-lisasi-vetta-bensiiniin-vahentaa-polttoaineen-kulutusta/74MThTTN

"Jopa kehittyneet bensiinimoottorit tuhlaavat noin viidenneksen käyttämästään polttoaineesta. Erityisesti suurilla pyörintänopeuksilla ajettaessa osa bensiinistä kuluu jäähdytykseen eikä tehon tuottamiseen.

Uuden vesiruiskutusjärjestelmänsä avulla Bosch osoittaa, että näin ei tarvitse olla. Lisäveden ruiskutus vähentää polttoaineen kulutusta jopa 13 prosenttia erityisesti nopeasti kiihdytettäessä tai moottoritiellä ajettaessa."

12

290

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha.autoteknikko

      Pelkkää paskaa tuollainen "uutinen".

    • ruiskusuihku
    • nerojaJaÄlykkäitäJihuu

      Mahtavaa kun meillä on täällä osaavia ja fiksumpia insinöörejä kuin Boschilla.

      • Lucas4ever

        Boschilla osataan ainakin huijaaminen.


      • äläKyykkääItseäsi

        Eiköhän ne tee ja myy mitä asiakas haluaa?


    • 5GTELE

      Paljonko on kesä bensassa vettä prosenteissa kun käytössä sitä kuluu vähemmän
      kuin talvi laatuu käyttää nii johan kulutus pomppasi. NESTE PROPA

    • Ghjkkiuj

      Mitenkähän vesiruisku toimii pakkasilla?

      • mitähänKonstejaVoisOlla

        Voihan älynlahjoja.


    • 96V12KONEELLA

      SAABEISSA OLI KANNET HALKI NIIN KYLLÄ NESTEET KELPASI KONEESEEN.
      SIITÄ KEKSINEET.

    • Anonyymi

      70luvulla suomalainen insinööri keksi emulsio jonka avulla vesibensa toimi. 2tahtikoneessa jopa 50prosenttia vettä ja ajoi saavilla 100000 km 30prosentin seoksella. Neste osti hiljaiseksi

    • Anonyymi

      Tuo tökötti oli VTT:llä testattavana ja hyvin toimi ainakin kesällä.

    • Anonyymi

      Vesiruiskuja on ollut käytössä jo iät ja ajat. Ei tuo ole mikään uusi keksintö. Se mahdollistaa virityskäytössä suuremmat tehot vähentäen nakutusvaaraa ja siten mahdollistaen suuremmat ahtopaineet.

      Normaalissa siviiliautossa voidaan käyttä korkeampia puristuksia jolloin hyötysuhde nousee ja sitä kautta syntyy polttoaineen säästöä. Ei tuossa sinänsä mitään ihmeelistä ole. Normaalisti tuo järjestelmä automatisoidaan ja vettä ruiskutetaan vain jos kone pyrkii nakuttamaan. Huonona puolena siinä on että moottoriöljyt on vaihdettava useammin. Vettä syntyy muutenkin polttoaineen palaessa ja tuo vain lisää ongelmaa. Eipähän taida muutenkaan toimia Suomen oloissa talvella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1063
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      1020
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      811
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      725
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      61
      596
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe