Yhä laajemmat piirit kysenalaistavat miksi pitäisi maksaa?
http://www.hs.fi/mielipide/a1472615591089?ref=a-luet-#3
http://www.hs.fi/mielipide/a1472615591089?ref=a-luet-#3
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mä en halua maksaa hesan asuntotukiloisten asumista. tuliko selväksi-
En halua maksaa siitä et tienaa 8 tonnia tekemättä mitään.
Eija-Riitta Korhola avautuu Helsingin Sanomissa, ettei asetu eduskuntavaaleissa ehdolle, koska hänellä ei ole siihen omien sanojensa mukaan taloudellisesti varaa. Näin puhuu siis nainen, joka nostaa 8 500 euroa kuukaudessa europarlamentista niin sanottua siirtymäkorvausta, Marin kirjoitti blogissaan lauantaina.
Marin ihmetteli Korholan kommenttia, jona mukaan ”tavalliselle ihmiselle (vaaleihin) osallistumisesta on tullut vaikeaa”.
– Onko kukaan kertonut Korholalle, ettei tavallinen ihminen saa 8 500 euroa kuukaudessa tekemättä mitään, eikä valtaosa tavallisista ihmisistä voi edes haaveilla tällaisesta kuukausiansiosta, vaikka tekisi koko ikänsä töitä, Marin kirjoitti.
Korhola korostaa, että siirtymäkorvaus on käytännössä ansiosidonnainen irtisanomissuoja.
–Siirtymäkorvaus on fakta. Minä en sitä keksinyt. Se tulee EU:sta minulle Suomeen, jonne maksan siitä verot. En tiennyt siitä etukäteen mutta se oli helpotus: verojen jälkeen saan sen avulla maksettua vaalivelkani, edes tuhatta euroa ei jää yli. Mutta olen kiitollinen, Korhola kirjoittaa.
Ei herä kysymys miksi ollaan 100 miljardia...........
Maaseutu pärjää ilman Helsinkiä vallan mainiosti. Helsingin velka on muuten vähintään 7 miljardia voipi olla 9, minua ei huvita tarkastaa eikä liioin huvita tulevaisuudessa maksaa sitä täältä maaseudulta. Jotenkin se kumminkin kupataan täältä sinne
Vähän vanha tilasto mutta mutta...
Yleisesti voi todeta keskustalaisten kuntien asukkaiden osuuksien olevan suurimpia
http://yle.fi/uutiset/katso_osuutesi_oman_kunnan_velasta/6185142
Tiedoksi kipeäpäiselle böndelle, Stadin velkamäärä liikkunee n 2 miljardin tietämillä
...eikä stadilla olisi yhtään velkaa, jos meidän veroeuroja ei siirrettäisi joka vuosi kepulandian joutoväen elättämiseen.
pää-kaupungin verot koostuu valtion viroista, joten voittajia on turha edes kiistää.
Helsinki ottaa mieluummin uutta velkaa kuin nostaa verojaan
Yhteensä Helsingillä on ensi vuonna liikelaitokset mukaan lukien velkaa 2 012 miljoonaa.Asukasta kohti velkaa on ensi vuoden alussa yli 3 280 euroa
http://www.hs.fi/kaupunki/a1412734216085
Tietysti Helsinki ottaa velkaa vaihtoehtoja ei ole. Nimittäin jos veroja nostetaan Helsingin asukkaiden eli työttömien, valtion työntekijöiden/eläkeläisten, opiskelijoiden ja maahanmuuttajien vaikutus kaupungin verokassaan olisi negatiivinen....Helsingin veroeuroja ei siis jouda muualle Suomeen. Tulontasaus järjestelmällä onneksi maaseutu saa edes jotain takaisin sinne kupatuista varoista
Hesan TÖRSÄT rakentaa sillan ja upottaa taas veroeuroja!
Vanhat sillatkin on korjaamatta. Yli 80 miljoonan remontit odottaa ja Helsingin Törsät vaan rakennuttaa ulkomaisilla lisää siltoja
"Ymmärrän ja hyväksyn, että yhteiskunta maksaa sairaanhoidon ja sosiaalitoimisto vähävaraisten kuluja. Mutta maaseudun tukemista en tajua."
Nimenomaan sairaanhoitoon ja vähävaraisten ja työttömien sosiaalitoimeenhan niitä valtion varoja menee. Maaseudun asuttamiseen ei mitään varoja ainakaan mainittavassa mitassa käytetä.
Mutta jos maaseudun eläkeläisiä ja työttömiä ei haluta tukea, ja väestöä halutaan keskittää pääkaupunkiseudulle, niin eikö silloin nämä kaksi asiaa voisi yhdistää ja tarjota pääkaupunkiseudulta edullista asumista maaseudun eläkeläisille ja työttömille.
Et ymmärrä maaseudun tukemista?
Silloinhan se ongelma on pelkästään sinun, Totu ajatukseen että tässä elämässä kaikki maksaa!
Ainahan porukassa on seassa luikureita, laiskureita ja luusereita. En halua maksaa mistään, enkä tehdä mitään, mutta antakaa sosiaaliavustukseni