Ahosesta Kanta-Hämeen maakuntajohtaja

goingup

http://www.hameensanomat.fi/uutiset/kanta-hame/313782-anna-mari-ahosesta-kanta-hameen-maakuntajohtaja

"

Maakuntavaltuusto valitsi ylimääräisessä kokouksessaan Kanta-Hämeen uudeksi maakuntajohtajaksi arkkitehti Anna-Mari Ahosen. Valinta oli yksimielinen kuten myös maakuntahallituksen esitys.

Ahonen toimii tällä hetkellä Suomen kasvukäytävän projektijohtajana. Hän on toiminut myös maakunta-arkkitehtinä Hämeen liitossa ja Janakkalan kunnanjohtajana.

Maakuntajohtajan virkaan oli yhteensä 11 hakijaa, joista viisi valittiin haastatteluihin.

Maakuntajohtajan virka on määräaikainen ja se jatkuu vuoden 2018 loppuun asti.

Sekä Anna-Mari Ahonen että maakuntahallituksen puheenjohtaja Iisakki Kiemunki (sd.) korostavat, että tällä hetkellä maakunnallinen edunvalvonta on erittäin tärkeätä, kun muodostetaan uutta maakuntahallintoa.

Vuoden 2019 alusta maahan syntyvät uudenlaiset maakunnat, joiden tehtäväkenttä on huomattavasti nykyistä laajempi.

Niiden vastuulle siirtyvät kunnilta sosiaali- ja terveyspalvelut sekä valtiolta suuri osa nykyisistä ely-keskusten ja te-keskusten tehtävistä sekä mm. pelastustoimi.

Maakuntavaltuusto valitaan suorilla vaaleilla vuoden 2018 tammikuussa.

Nyt aloittavalla maakuntajohtajalla on suuri rooli uuden maakunnan valmistelussa, mutta hänen toimikautensa päättyy ainakin tällä erää nykyisen maakunnan lopettaessa toimintansa 2018 joulukuussa.

Ahosen edeltäjä Timo Reina siirtyi äskettäin Kuntaliiton varatoimitusjohtajaksi. HÄSA"

3

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      90
      17100
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      36
      9900
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      28
      4871
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      233
      3865
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3123
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2820
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      110
      2771
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      25
      2712
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      50
      2607
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      2470
    Aihe