Olen 50v ja TE-toimisto laittamassa TYP:iin, työttömyyskorvausta en saa ja siksi olen ollut sossun asiakas.
Kysymykseni kuuluu kumpi on parempi ratkaisu; lopettaa asiakkuus/työnhaku (ei yhtään tarjousta tullut) TE-toimiston kanssa vai antaa TE-toimiston katkaista työnhakuni, sillä en ole ajatellut enää tässä iässä kuntouttavaan työhön mennä?
Onko sossun asiakkuuden ehtona, että on oltava TE-toimiston asiakas vaikka työnhaku olisi katkaisu kun ei mene TYP:iin?
Karenssihan kuitenkin tulee, mutta tässä iässä 20-40% menetys on vähempi menetys kuin 3-24kk TYP.
Kokemuksia muilla vastaavista tilaanteista?
Kysymykseni kuuluu kumpi on parempi ratkaisu; lopettaa asiakkuus/työnhaku (ei yhtään tarjousta tullut) TE-toimiston kanssa vai antaa TE-toimiston katkaista työnhakuni, sillä en ole ajatellut enää tässä iässä kuntouttavaan työhön mennä?
Onko sossun asiakkuuden ehtona, että on oltava TE-toimiston asiakas vaikka työnhaku olisi katkaisu kun ei mene TYP:iin?
Karenssihan kuitenkin tulee, mutta tässä iässä 20-40% menetys on vähempi menetys kuin 3-24kk TYP.
Kokemuksia muilla vastaavista tilaanteista?
Vastaukset 9
Vanhimmat
On velvollisuus tai tietysti ei jos tyytyy vähennettyyn. Luin tuota toimeentulolakia vähän vastaavista syistä:
Toimeentulotukea hakeva 17–64-vuotias henkilö on velvollinen ilmoittautumaan työttömänä työnhakijana työvoimatoimistoon, ellei hän:
1) ole työssä palkansaajana tai yrittäjänä;
2) opiskele päätoimisesti;
3) ole työttömyysturvalain (1290/2002) 3 luvun 3 §:n 1 momentissa tai 4 §:n 1–5 kohdassa tarkoitettu henkilö;
4) ole laitoshoidon tai lääkärin toteaman sairauden vuoksi esteellinen vastaanottamaan työtä; tai
5) ole muun edellä mainittuihin verrattavan hyväksyttävän syyn vuoksi esteellinen vastaanottamaan työtä.
Jos toimeentulotuen hakija ei ilmoittaudu työvoimatoimistoon työnhakijaksi, toimeentulotuen perusosan suuruutta voidaan alentaa hänen osaltaan siten kuin tämän lain 10 §:ssä säädetään.
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1997/19971412#L1P2a
Niin ja lisätään vielä se että kuntouttavaan ei tarvitse olla te-asiakas, myös sossu voi sinne "komentaa" uhkauksella vähennykset. Kuntouttavan järjestää kunta, ei te-toimisto.
Tämähän on suoranaista kiristystä. Et saa juuurikaan perusturvaa. joka kaikille kuuluu. Eikös tämä ole jo ihmisoikeusasia. Hae sairaslomaa henkisen jahtaamisen takia, kerro lääkärille, ettet vain kestä enää olla työnhakijana tai minkään muunkaan toimenpiteen kohteena, kun ei se johda mihinkään. Muuten tämä hallituksen kaavailema 60v eläkkeelle on siinä mielessä epäonnistunut, että ikäraja olisi pitänyt olla paljon alempi ja se , että se on kertaluonteinen, se annetaan siis nyt, jotka täyttävät ehdon, muttei ilmeisesti jatkossa. Tämä on perussuomalaisten temppu kiillottaa omaa kilpeään seuraavia vaaleja varten, ettei vain putoa sopeutumisrahalle, muutenhan tämä ratkaisu olisi ollut jatkuva.
Itse sain aikoinaan armeijasta C-luokituksen pikku-epilepsian vuoksi, sossun ja te-toimiston tiedoissa tätä tietoa ei ole, voiko keskussotilassairaalan dokumentillä evätä typ:in, johon nyt minua ollaan laittamassa? Onko tämä dokumentti riittävä edellä viitatun lakipykän osalta?
Kannattaa olla varovainen.Virkanilkki voi ilmoitella poliisille,jotta tietääkö ne että ajokortti ja epilepsia eikä hoidossa.Lähtee muuten aina ajooikeus jos epilepsia todetaan nykyisin.Takaisin voi saada kun ei todistettavasti ole ollut vuoteen kohtausta eli vaatii viikottaiset seurannat.kokemusta on.
Oikein 50 v. ja mikään ei kiinnosta...tai ehkä juopottelu...verovaroin tietysti.
olipas kiva kommentti
sä vissiin tykkäät solvata ihmisiä
Työssä käyväthän ne vasta ryyppääkin.
Minulla on myös aikoinaan evätty työkkärikorvaus ja siksi ollut sossussa. Nyt ovat laittamassa TYP:iin, vaikka itse olen koko ajan ollut aktiivinen ja hakupapereita ties kuinka moneen työpaikkailmoitukseen. Mielenkiintoiseksi asian tekee se, että haastattelu olisi sossussa ja mukana olisi sossutäti sekä te-toimiston täti. Omasta te-toimiston sivustosta näin, että te-toimiston virkailija, joka ei enää ole heillä töissä oli kirjoittanut tietoihin "siirretään pl3" eli sekä on ns. orjatyö 3-24kk.
Ajattelin enemmin ottaa karenssin sossulta, kuin lähteä tähän typ-seikkailuun. Onko kellään vastaavia kokemuksia?