MD2020B ilmavaivat

I28

Moi,
meidän VP MS2020 B on jo vuosia vaivannut mystinen ilmavaiva.
Moottorin pa järjestelmä pitää ilmata useita kertoja vuodessa.
Sen kanssa on eletty, kun sen tekee etukäteen ennen, kuin se aiheuttaa ongelmia.

Tankin ja moottorin polttoaine pumpun välillä kaikki on uusittu.
Polttoaineen esisuodatin, kaikki letkut, liittimet sekä kiristimet ovat uusittu.
Edelleen moottorin pumpun ja ruiskutuspumpun välisen suodattimen ilmausruuvista täytyy ilmata useita kertoja kaudessa.

Onko kukaan löytänyt ilmavuotoa pumpusta tai suodattimesta?
Hiushalkeamaa tms.

8

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seppomartti

      Ilmausruuvin alla olevan kupariprikan olet vaihtanut uuteen?. Ja hienosuodattimen , mutta olikos kannen urassa ylhäällä eli alapinnalla kumitiiviste kuin O- rengas, mitä ei tule vaihdetuksi?.

      • I28

        Kupariprikka on pariin kertaan vaihdettu. Suodatin ja sen tiiviste on vaihdettu joka vuosi. Tämä suodatinhan on siirtopumpun jälkeen, joten polttoaine linja on silloin ylipaineinen. Uskoisin, että ilmavuoto on ennen pumppua, jolloin linjassa on voimakas imu eli on alipaineinen.


      • Cuprikka

        Kupariprikat pitäisi vaihtaa joka kerta, kun avataan paikasta riippumatta. Toinen vaihtoehto on pehmeäksi hehkuttaminen, jonka jälkeen voit taas kiristää kertaalleen, halpoja ovat, joten ei maksa vaivaa...

        Tämä saattaa olla potentiaalinen ilman falskaus kohta, noita kupariprikkoja on myös muualla polttoaine linjassa esim, suuttimien ja moottorin välissä ja missä putket tulee suuttimiin, jos joskus avattu ja jätetty vaihtamatta ongelma on taattu!

        Vaihda kaikki prikat!


      • seppomartti
        I28 kirjoitti:

        Kupariprikka on pariin kertaan vaihdettu. Suodatin ja sen tiiviste on vaihdettu joka vuosi. Tämä suodatinhan on siirtopumpun jälkeen, joten polttoaine linja on silloin ylipaineinen. Uskoisin, että ilmavuoto on ennen pumppua, jolloin linjassa on voimakas imu eli on alipaineinen.

        Hyvin päätelty mutta koneen seistessä ei ole imuja eikä paineita ja oletettavasti silloin ilmaakin ilmaantuu. Jos käydessä saa ilmaa niin sitten kai oli käyntihäiriöitä


    • Itselläni ei ole tästä konemallista kokemusta mutta laituriparlamenttitiedon mukaan näissä pikku-Volvoissa on esiintynyt siirtopumpun venttiili-istukan irtoamista. Helppo korjata, sen tajuaa kun näkee. Tälläinen vikahan voi aiheuttaa ilmavaivoja muistuttavia oireita.

      • MitaanTietamaton

        Joissakin pannuissa, vaikka ei sitä heti uskoisi, dieselin paluuputki tulisi viedä tankin alaosaan polttoainepinnan alapuolelle.


    • Ei-cav-mies

      Jos suodatin tai esisuodatin on vanhaa mallia CAV tai sen Aasiakopio olikohan se delphi niin nuo vuodot lienee suorastaan ominaisuus. Vaihda johonkin uudempaan. Vaihda kaikki kuparitiivisteet tai ainakin käytä kaasuliekillä punahehkuisena. Kuparitiivisteet kovettuvat ajan mukana ja näin käy myös uusille kaupan hyllyssä. Kuumentamallla se pehmenee uudelleen. Siirtopumppukin voi ajan kanssa tuottaa ongelmia mutta ei maksa kuin muutaman kympin. Siinä on sisällä kaksi venttiiliä jotka voi vuotaa. Aika suurella todennäköisuudellä tarvikeliikkeestä löytyy ihan sama pumppu. Tankissa imuputken päässä voi olla vastaventtiili jossa roska tai ruostetta eikä se enää sulkudu estämään imuputken tyhjenemisen. Kun käyt vielä koko järjestelmän läpi niin eiköhän se vaiva taas katoa.

    • jokotaieisitten

      Polttoainepumppu voi falskata niin, että päästää ilmaa paluukierrosta. Jos se on kulunut, niin käynnistäminenkin kestää kauemmin.

      Tarkasta paluukierron tiiveys ja pumpun kunto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      187
      11438
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5439
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2707
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2365
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1851
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1805
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      28
      1524
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1450
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1406
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1369
    Aihe