Timo Soini: Parkua muotoseikoista, fariseusten vastaisku
Perussuomalaisjohtaja kirjoittaa saaneensa poikkeuksellisen paljon postia budjettipäätöksistä ja -esiintymistään.
Ulkoministeri TImo Soini (ps.) kirjoittaa blogissaan, että palaute on tullut kansalta päätöksistä, medialta esiintymisestä.
– Kaikki näyttävät ymmärtäneen, mitä puhuin. Toiset ovat tykänneet ja toiset ei. Ne, jotka kannattavat perussuomalaisia ovat mielissään. Punavihreät valittavat. Taivas varjele, jos asia olisi toisinpäin.
Soinin mukaan he saivat läpi Lex Lindströmin, jota kaksi SDP:n työministeriä eivät saaneet aikaan. Lisäksi Guggenheimiin ei käytetä veronmaksajien rahaa - yksityisellä rahalla sen saa mielihyvin rakentaa - ja tuulipuistot menevät verolle.
– Kotiäitiviha torjuttiin. Olen tästä ilmiöstä kirjoittanut ennenkin. Kaikista kovimpia kotiäitien arvostelijoita ovat samanikäiset naiset, joilla usein (ei aina) ole omia lapsia. En ymmärrä. Ei kukaan pakota äitejä jäämään kotiin, Timo Soini kirjoittaa.
– Meille on tyrkytetty mediasta ja oppositiosta näkemystä, että ei ne perussuomalaiset siellä hallituksessa mitään saa aikaan. Nyt kun on osoitettu, että saa ja se vielä kerrottu kansankielellä on parku muotoseikoissa ja esiintymisessä. Fariseusten vastaisku.
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/fariseus soini-54716
Timo Soini: Parkua muotoseikoista
5
53
Vastaukset
- T44s
Timppa on oikeassa
- Hulluaho
Persut saa aikaan:
3 päivää ilmaistyötä
50 euron lääkeomavastuu
Ylityökorvauksen puolittaminen
Työnantajan sosiaaliturvamaksujen pienennys
Bensaveron nosto
Poliisien määrää LEIKATAAN
Vammaistukea leikataan
Kotihoidon tukea leikataan
Kansaneläkettä leikataan
Lapsilisiä leikataan
Opintotukea leikataan
Leskeneläkettä leikataan
Eläkkeensaajat yleisen asumistuen piiriin
Kiinteistöveroa nostetaan
Vammaispalveluista leikataan
Sairauspäiväraha pienenee
Kuntoutusraha pienenee
Sairasvakuutusmaksut nousevat
Äitiys-,Isyys- ja vanhempainraha pienenevät
Sähkön ja lämmöntuotannon veroja kiristetään
Ajoneuvoveroa kiristetään
Sosiaali- ja terveyspalvelujen asiakasmaksuja korotetaan
Kansaneläkeindeksi- ja kuluttajahintaindeksiperusteiset korotukset jäädytetään
Lapsilisän ja opintotuen indeksisidonnaisuus lakkautetaan
Veteraanien etuuksiin leikkauksia
Perusväylänpitoon leikkauksia
Työttömyysturvaa leikataan
Mökkiveneet verolle
Sosiaaliturvaa leikataan
Koulutuksesta leikataan lisää
Bensaveroa korotetaan uudestaan
Autonkäyttömaksua korotetaan uudestaan
Mopojenkin verotus kasvaa
Velkaantuminen kasvaa
Kansaneläke laskee uudelleen
Takuueläke laskee
Lämmityspolttoaineiden vero nousee
Kiinteistövero nousee
Lääkekorvauksia lasketaan uudelleen
Ja vielä on tulossa työehtojen yleissitovuuden lakkautus- KiitosPersut
Niin, eikä pidä unohtaa persujen hallitukselle laatiman maahanmuutto-ohjelman merkitystä: maahanmuuttajien määrä on saatu kunnon kasvuun - tähän eivät vihreät ja vasemmisto pystyneet!
Soini kai luottaa, etteivät hänen äänestäjänsä tiedä mitään.
"Soinin mukaan he saivat läpi Lex Lindströmin, jota kaksi SDP:n työministeriä eivät saaneet aikaan"
SDP:n häikäilemätön lääkäri Ilkka Taipalehan toteutti jo saman vaalitempun muutaman tuhannen yli kuusikymppisen osalta viime vuosikymmenellä.- takiaispullero
Soini on hädissään oleva kusipää joka vihaa tavallisia köyhiä ihmisiä ja duunareita ja nuolee kokoomusta oman edun tavoittelun takia,palkkiovirka on tulossa ja äänestäjistä viis mitä ajattelevat mutta onneksi petossuomalaisia ei tarvii enää kauaa sietää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834503Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu263304- 202935
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt412926Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172757Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka492677Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172559Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142105- 71791