Kertokaahan 80-luvun 900:lla ajelijat, millaisia käyttökustannuksia ajokkinne tuottaa (polttoaineet ym.) noin yleisellä tasolla.
Olisin hyvin kiitollinen yleisistä asiaan liittyvistä ja hieman ehkä sivuavistakin kommenteista.
Olisin hyvin kiitollinen yleisistä asiaan liittyvistä ja hieman ehkä sivuavistakin kommenteista.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Saabi kestää ja kuluu siinä, missä autot muutenkin. Ajelen Saabilla, jonka vm. 83 korilla on ajeltu lähes 400 tkm. Kone jouduttiin remontoimaan 300 tkm paikkeilla ja vaihteiston uusin hiljan. Saksan purkuautoista saa halvalla osia. Vakiokulutusosat (nivelet, jarrulevyt, huolto-osat ym.) ovat halpoja, jos ostaa vaikkapa Motonetista. Bilteman laatukaan ei ole niin huonoa kuin väitetään.
Bensaa viepi tuplakaasareilla (tosin hiukka laihalle säädettynä) kesällä matka-ajossa (max. 120 km/h) alle 8 litraa, talvella nurkka-ajossa ryyppy paljon päällä 13-14 litraa. Kulut kaikkiaan samaa tasoa tai vähemmän kuin vastaavan kokoisissa pirsseissä.
Ja Saabithan ovat käyttöarvoonsa nähden pilkkahintaisia.
ja tulee annettua kenkää, koska turbossa on voimaa....ja ohituskiihtyvyys on hyvä...P.S. osat on halvat kun itse vaihtaa ja pääomakuluja ei juurikaan ole..tyytyväinen olen
Laskin auton kuluja ilman hankinta hinnan huomioimista. Kaikki mitä on mennyt. Muunmuassa kahdet rengassarjat. 1.1mk/km. Hankinta hinta huomioituna ihan kaikki mitä on menny vuoden aikana tohon 900i vm88 1.75mk/km. Ei paha ollenkaan.
Öljynvaihto 10 tkm:n välein, tulpat ja suodatin hiukan harvemmin. Palloniveliä (läh.ala-) muutaman vuoden välein. Vetoniveliä 300-400 tkm välein. Sylinterikansia joskus. Käsijarrua saa säädellä kuukauden välein..Pyyhkijänsulkia,polttimoita ja muuta kuluvaa, mutta eipä juuri muuta.
Halpa huoltaa ja ylläpitää, vakuutukset halvemmat kuin taunuksessa.
Bensaa vie puolet enemmän kuin pikkuopeli, mutta opeliin menee vuosittain varaosiin niinpaljon, että Saabin omistaja tekee niillä rahoilla etelänmatkan ja silti onpi voitolla.
Kaikki osat Motonetista tai Palstasta, ja lähes ilmaiseksi.
Saabia halvempi ylläpidettävä on vain dieseli-mese.
Bensaa menee kuten muut on todenneet, käyttötarkoituksesta ja kelistä riippuen 8-14 L/100