Fiat on Fiat oli nimi mikä tahansa

PolskiFiat

Fiat on Viat oli nimi sitten mikä tahansa eikä muuksi muutu.

MS sivuston mukaan kaksi huonointa ja kalleinta autoa olivat Maserati ja Ferrari, jotka usein jättävät tielle ja joiden korjaus maksaa paljon,

Pendoliino junat tuli Suomeen ja niistä ei ole mitään muuta ole ollut kuin harmia.

Jos joku haluaa maksaa Fiatin paskastaan miljoonia vetävän ulkokorin vuoksi - niin maksakoon, kertoo vain että ostaja on tosi tyhmä.

3

766

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TofasFiat

      Rauha rauha! Fiat Albea ei todellakaan ole kallis auto mutta sitäkin kestävämpi ja kuin luotu Suomen heikkokuntoisille mettäteillekin. Punaisena todella tyylikäs. Tavaratila on tähtitieteellisen suuri. Hyvä pikku-Ferrari järkikäyttöön!

      • Anonyymi

        Itse ostin Albean uutena 2007 ja viime talvena kuovuin siitä. Lähinnä siksi, kun siinä oli jo liki 300tkm ajettu ja alkoi huomaamaan jo, että on käyttöikänsä päässä. Pikkuvikoja lähinnä alkoi olemaan liian usein jne, joten en viitsinyt odottaa ihan siihen asti, että leviää alle.
        Sitten sattumalta löysin samanlaisen Albean nettiautosta, mikä oli ollut samassa perheessä uudesta lähtien ja sillä ei ollut ajettukaan paljoa, reilu 60tkm. Niin ei siinä tarvinnut kauaa miettiä että ostanko..
        Ok, 16v auto mutta pirun hyvässä kunnossa, joten jos tuolla nyt vielä muutaman vuoden ajaa ilman isompia ongelmia niin hyvä on.
        Eli ainakin omien kokemusten perusteella Albea on hyvä. Toki jotain miinuksia on, muttei älyttömästi. Harmi, kun ei valmisteta enää tai ei ainakaan tuoda Suomeen/Eurooppaan.
        Maavara ja tavaratila Albeassa on todella hyvät ja vaatimattomuudestaan sekä halvasta hinnastaan huolimatta kestävä perusauto, minkä ylläpitokulut ovat järkevät.


    • Anonyymi

      Fiat oli 1900-luvun alussa (tuotannossa kalliita loistoautoja) ja myös 50 vuotta sitten premiumautojen valmistaja, jolla oli edullisten pikkuautojen lisäksi tuotannossa todella kalliita urheilu- ja edustusautoja. Esim. Audilla ei tuohon aikaan ollut lähellekään niin kalliita autoja.
      Tämä myynnissä n. 150 000 €;

      https://m.mobile.de/auto-inserat/fiat-dino-2400-spider-eberdingen-hochdorf/373931026.html?ref=srp&refId=2f1213b9-340c-1b1a-6b3b-c52d1020d037&searchId=2f1213b9-340c-1b1a-6b3b-c52d1020d037&type=ad

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      63
      8847
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5524
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      4976
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3842
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3460
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3359
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      35
      2702
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2641
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2603
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1727
    Aihe