iaido??

Kertokaapas mulle iaidosta jotakin?

Olen ymmärtäny että se on vaan sitä miekan vetämistä tupesta??

valaiskaa minua jos lajiin liittyy muitakin harjoitteita?
51275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Yleensä iaidotekniikka koostuu neljästä osasta:

- miekan veto (samalla usein vaakaviilto)
- lyönti
- veren ravistus miekasta
- miekan palautus tuppeen

Japanilaisia nimiä en tässä yhteydessä kirjoittele, koska en niitä enää muista.

Jostain joskus luin/kuulin että iaido on (puhdasta)iaidoa niin pitkään kun miekka on tupessa ja kaikki muu on kendoa.

Äänestä

The discussion about what "pure Iaido" is can probably never be resolved. It is more practical to look at what you might end up doing if you decide to start practising Iaido at your local 'club'. First and foremost, you will do a lot of basic "katas" agains an imaginary opponent. At some clubs you might also be able to practise basic moves against a real opponent and some clubs might even arrange Tameshigeri practise (thet is: test-cutting of, for example, soaked tatami rolls with a sharp sword).

There is a certain "zen" aspect to Iaido and most people find it extremely boring and there are - for some reason - very few female practitioners. There are, on the other hand, also a lot of people (like me) who finds Iaido rewarding.

Äänestä
  • Lajissa on kyse taidosta vetää miekka tupesta erilaisissa tilanteissa tilanteeseen sopivalla tavalla.
    Lajin vanha nimi, battojutsu (batto = vetää miekka, jutsu = tekniikka), selkeyttää tämän hyvin.
    Sanotaan, että tällaiset tekniikat tulivat mukaan bujutsukoulukuntien miekkatekniikka-antiin ensimmäisen kerran
    1400-luvulla, jolloin (kuten toki myöhemminkin) tällaisesta taidosta oli hyötyä tehdessä yllätyshyökkäystä tai joutuessa sellaisen kohteeksi.
    Siksi monissa iaidotekniikoissa onkin juuri nopea veto, jossa lyönti tai torjunta tehdään suoraan
    tupesta (nukiuchi, äkillinen hyökkäys). On kuitekin myös tekniikoita, joissa miekka on tarkoitus vetää rauhallisesti ulos.

    Yleisesti iaidotekniikat jatkuvat hieman vetoa pidemmällekin. Joissain tilanteissa pelkkää vetoa ei
    ole edes tarkoitettu ratkaisemaan koko tilannetta. Katan (liikesarjan) osia siis yleensä ovat (eivät tarkkoja käännöksiä):

    Batto | veto

    Furikaburi | miekan vieminen lyöntiasetoon samalla vieden toisenkin käden kahvalle

    Kirioroshi | leikkaus

    Chiburi | terän puhdistaminen verestä

    Noto | palautus tuppeen


    Tämä siis itse lajista. Se, millaisia eroja eri koulukuntien iai-tekniikoilla on, on oma lukunsa.

    Äänestä

Eli se on sitä tupesta vetämistä pelkästään... tai ei tietenkään pelkästään sitä ;)
mutta noin karkeesti sanottuna..
kiitos tiedoista.

Äänestä
  • Monissa iaido koulukunnissa ja tyylisuunnissa on myös pari-kata tekniikoita eli kenjutsua. Pitää vain olla edistynyt jotta niitä pääsee harjoittelemaan

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PiPi kirjoitti:

Kertokaapas mulle iaidosta jotakin?

Olen ymmärtäny että se on vaan sitä miekan vetämistä tupesta??

valaiskaa minua jos lajiin liittyy muitakin harjoitteita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu