Olen jostain kuullut,että sosionomilla ei hirveä työ enää olisi, jos itsensä tahtoisi sosiaalityöntekijäksi yliopistossa kouluttaa. Kuinka monta opintoviikkoa/opintopistettä se käytännössä mahtaisi olla?
sosionomi---->sosiaalityöntekijä
kysyvä ei tieltä eksy
4804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
hetkellä sosionomi saa Kuopion yliopistossa hyvityksiä yhteensä 29-35 opintoviikkoa 160 ov maisterin tutkinnosta eli jäähän tuohon vielä muutama ov suoritettavaksi.Helppoudesta en osaa muuta sanoa kuin sen mitä vuosikurssillani olevat sosionomit ovat sanoneet. Yliopistossa joutuu oikeasti lukeaan, pelkkä tunnilla olo ja ryhmätöiden teko ei riitä. En tiedä muiden yliopiston hyvityksiä. Jos haluat tarkistaa asian niin www.uku.fi ja sieltä yhteystiedoista opintoasiat. Tietysti se opiskelupaikka täytyy ensin hankkia. Syksyllähän(2005) tutkintorakenne muuttuu ja silloin hyvityksiä saanee enemmän( eli amk-tutkinto vastaa kandin tutkintoa 120ov), mutta yliopistot voivat tällöin edellyttää(enintään 40ov) tiettyjä siltaopintoja amk-tutkinnon suorittaneiltä. Nämä koostuvat lähinnä menetelmä -ja kieliopinnoista. Tästä löytyy lisätietoa ainakin opetusministeriön sivuilta.Ainakaan tänä keväänä amk-tutkinnon suorittaneille ei näy olevan erillistä pääsykoekiintiötä, en tiedä onko keväällä 2006 jo tälläinen kiintiö olemassa. Tällä hetkellä Kuopiossa opiskelee 2-5 sosionomia vuosikursseittain.
Tervetuloa huomaamaan mikä on amk:n ja yliopiston ero!
Matias puhuu asiaa! Opiskelen itse sosiaalityötä yliopistossa enkä ymmärrä, miksi ihmiset opiskelevat ensin sosionomiksi ja hankkivat vielä sen jälkeen maisterin paperit.Yliopistossa tehdään tiedettä ja opetellaan tieteen tekemistä, ammattikorkeakoulu valmentaa käytännön ammattiin.Eiköhän kaikilla ole amk:n ja yliopiston eroavaisuudet tiedossa jo hakuvaiheessa, pitää vain valita itselle sopivampi vaihtoehto.
Omalta vuosikurssiltani sosionomit saivat hyväksiluettua 20 opintoviikkoa. Mielestäni tietyn alan sisäinen tuplakouluttaminen on resurssien haaskausta.
"Yliopistossa tehdään tiedettä ja opetellaan tieteen tekemistä, ammattikorkeakoulu valmentaa käytännön ammattiin."
Eiköhän kuule esimerkiksi lääketieteellisessä, joka on yliopistokoulutusta, valmenneta nimenomaan käytännön ammattiin. Samoin esimerkiksi kielten opiskelu tähtää suoraan johonkin ammattiin jne jne.
Meinaan vain ettei se ihan noin yksioikoista ole että ainoastaan amk valmentaa käytännön ammattiin.
Jokaisessa yliopistollisessa oppiaineessa saavutetaan myös tutkimukselliset valmiudet. Itse opiskelen yliopistossa juuri ammatillisen pätevyyden tuottavaa oppiainetta, mutta olen harkinnut tutkijan uraa.Monet lääketieteen lisensiaatit, kasvatustieteen maisterit tai psykologian maisterit toimivat tutkijoina ja väittelevät tohtoreiksi siitä huolimatta että heillä on ammatillinen pätevyys!