Joukkoliikenteen lisäkäyttö astunee vähitellen voimaan. Saasteet vähenevät ja palvelu paranee ja halpenee.
Edellistä miettivät myös hammastikut kävelylllään.
Kun vastaan käveli siili, kysyi toinen tikku, kuule, eiks mekin oteta seuraavalla kerralla bussi?
Joukkolikenne käyttöön!
10
69
Vastaukset
- entä.teillä
Täällä syrjäkylissä ei toimi eikä ole toiminut moneen vuoteen, täällä ei ole enään viikonloppuisin linja-autoyhteyksiä, arkipäivinä ihan minimissä, taksilla pääse jos on varaa ja omaa-autoa en alkaisi hankkimaa sen takia kun ikääkin on. Tiedän että siellä ruuhkasuomessa toimii julkinen liikenne.
- idea-olisi-tämäkin
Aloitus oli, kuin TV:uutiset, joissa yleensä uutisoidaan, mitä pääkaupunki seudulla tapahtuu? "Nyt on junat myöhässä ja Metrokin ajoi metsään, joten kaikki liikenne on jumissa"!
Vähänkö kiinnostaa syrjäseudulla, jossa joukkoliikenteestä ei ole kuultukaan koskaan.
Itsekseni olen joskus miettinyt meitä eläkeläisiä, kun ei ole mitään joukkokuljetusta järjestetty esim.teatteriin, tai muihin yleisötapahtumiin meno/paluu systeemillä? Liian kalliiksi tulee taksilla ajelu. - Mart.ta
idea-olisi-tämäkin kirjoitti:
Aloitus oli, kuin TV:uutiset, joissa yleensä uutisoidaan, mitä pääkaupunki seudulla tapahtuu? "Nyt on junat myöhässä ja Metrokin ajoi metsään, joten kaikki liikenne on jumissa"!
Vähänkö kiinnostaa syrjäseudulla, jossa joukkoliikenteestä ei ole kuultukaan koskaan.
Itsekseni olen joskus miettinyt meitä eläkeläisiä, kun ei ole mitään joukkokuljetusta järjestetty esim.teatteriin, tai muihin yleisötapahtumiin meno/paluu systeemillä? Liian kalliiksi tulee taksilla ajelu.Kyllä eläkeläisjärjestöillä on yhteisiä matkoja järjestetty kuljetuksineen samoin seurakunnilla jo kauan. Martat mm. matkustaa vuosittain ulkomaille monilla paikkakunnilla, lyhyemmistä kohteista ja teatterimatkoista puhumattakaan.
- mietteitä
Mutta mitään joukkokuljetusta ei täällä ole nykyään. Ennen oli edes asiakas taksi,
joka kulki kerran viikossa. Sekin on lopetettu jo ajat sitten!
Miten maaseutu on ajettu näin alas?
Ei le kouluja, ei paljon kauppojakaan, kaikki on lopetettu, tai loppumassa.
Eu-suomi on nyt tällainen. Maaseutu autioituu, työttömyys kasvaa, kaikki muuttaa kaupunkeihin, johon vielä mamut rynnii!
Onko nyt hyvä, kun herrat sai EU_tahtonsa läpi! mietteitä kirjoitti:
Mutta mitään joukkokuljetusta ei täällä ole nykyään. Ennen oli edes asiakas taksi,
joka kulki kerran viikossa. Sekin on lopetettu jo ajat sitten!
Miten maaseutu on ajettu näin alas?
Ei le kouluja, ei paljon kauppojakaan, kaikki on lopetettu, tai loppumassa.
Eu-suomi on nyt tällainen. Maaseutu autioituu, työttömyys kasvaa, kaikki muuttaa kaupunkeihin, johon vielä mamut rynnii!
Onko nyt hyvä, kun herrat sai EU_tahtonsa läpi!Miksi maanviljelys loppui? Miksi karjankasvatus loppui? Miksi pellot ovat nyt täynnä koivuja ja lehtikuusia? Miksi luontoa hävitetään roimalla kädellä? Missä ovat kiurut, pääskyt, kottaraiset, kärpäset, perhoset, luonnonkukat, sienet?
Missä maaseutu nyt on?
- 11...3
"Joukkoliikenteen lisäkäyttö astunee vähitellen voimaan." - Noin aloittaja.
Astuu voimaan... mitäs tuo tarkoittaa? Tulee mielikuva, että kansalaiset velvoitetaan käyttämään enemmän joukkoliikennettä.- hauskaase
Miten käytöt tolo mitä ei ole?
- se.aikatauluista
Aikatauluista oli maininta ylessä kun niitä on vaikea saada, matkahuolto ei julkaise kaikkia linja-auto vuoroja kilpailun takia, sain tässä kesällä omakohtaisesti kokea kun hain tietoa, lopulta sain tiedon kyläkauppiaalta kun netistä en löytänyt olisi löytynyt jos olisin älynnyt mennä erään liikennöitsijän sivuille.
Tämä viestiketju lähti liikkeelle kahdestä hammastikusta, joita vastaan tuli "joukkoliikenne" nimeltä siili.
Maaseudun kulkuvälineeksi on jo osin tullut sähköskootteri, jolla liikkuu kymmeniä kilomtrejä lähes ilmaiseksi.- hämeen_hiras
Ilmaiseksiko? Kyllä sähkö maksaa ja itse skootteristakn on pulitettava pitkä penni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648