perhoon on perusteilla uusi metsästysseura jossa kaikki innokkaat aseettomat miehet (vallesmannin perkeles vei oikeat aseet.)harjoittelee kaaripyssyllä maaliinammuntaa ja samalla tunnistetaan eläimiä.
Perhossa on päästy jo tunnistuksissa linnuissa talitinttiin .
Isommissa linnuissa ei ollut yhtä helppoa vaan vastauksissa oli hajontaa paljon . Näytetty kuva oli harakka.Vastausehdotuksissa oli esimerkiksi käki, kurki ja viskisieppo.
Joku ehdotti että eikös tuo ole pontikka.
No ensivuonna anotaan jo lupaa ritsan käyttöön. Siinä taas on vaikeutena se että autoissa ei käytetä sisäkumia joten Perhon peräkammarin poijat joutuu käyttämään ritsassa kortsuja,
No ei syntyvyys siitä nouse koska eihän ihminen saa lehmää tiineeksi. Ainut seuraus voi olla jälkitautina suus ja sorkkatauti .
Kyllä se tekniikka on ihmeellistä.
Perhon metsästysseura se uudempi.
7
953
Vastaukset
- hiehoksisonneilleko
Tuleeko avausviesti ymmärtää niin, että alias Sateenkaaripoitsu tahtoo tulla joukkoomme konsultoimaan.
Siinä tapauksessa, tuolla ylämaankarjan sonnien alla sulle viihdykettä. - salamajärvensankarit
Olimme uuden metsästysseuran kanssa poimimassa puolukoita. Tästä saaduilla varoilla tuemme maahanmuuttajien ryhmäkotia Vetelissä. Olemme huomanneet nyt uudessa tilanteessa metsästysaseet lähes turhiksi ja lopetamme luonnon eläinten kiusaamisen ja tappamisen. Syksyllä aloitamme eläinten talviruokinan ja vanhusten auttamisen Perhon kunnan alueella . Autamme mielellämme mm. puunpienimisessä ja lumen auraamisessa ottakkaa rohkeasti yhteyttä Perhon uusi metsästysseura.
- Tarinoitsia
Nyt sitten talvikaudelle olemme suunnitelleet seurojentalolle kökkötoimintaa seuraavasti.
Metsästysseuran jäsenille joilla on todistetusti nopeat kädet on järjestetty virkkauskursseja joissa tehdään hirville kassisuojia ettei suku palellu talvella.
Nuorempi porukka voisi tehdä telineitä hirviä varten.(tiedetään kyllä miksi)
Tikkaiden kanssa kun se hirvinaaras meinaa liikkua ja paikat nyrjähtää helposti.
Sitten seurojen välissä akat kerää pakurikääpää jotta saadaan sokeria ja hiivaa Möttösen talouskaupasta ja eikun vanhaan navettaan vaan poika pihisemään. Miten mukavaa se on sitten pimeinä talvi-iltoina siemailla omatekemää ja muistella niitä aikoja kun kunnassa oli vielä ruutiaseita ja oikeita metsämiehiä.
Ja siihen se Peltokangas sitten heräsi. - artisti2020
Varokaa susia!
- KokkolanTOSlrealisti
Kotiseutuni asiat kiinnostaa aina. Olen valmis liittymään seuraanne ja käytettävissä puheenjohtajaksi. Kokemusta löytyy useista seuroista,joista minut on kyllä yleensä erotettu. Ottakaa yhteyttä osoitteen tiedätte.
- salmajärvensankarit
Kiitos ei Reijo. Emme tarvitse sinua tänne. Täällä on muutenkin kaikki asiat päin helvettiä pysy vain siellä Kokkolassa.
- herrasväkiset
Nyt sitten kutsu tulossa.
Perhon uuden metsästysseuran sääntömääräiset peijaiset pidetään pontikkatehtaan varastossa Oksakoskella.
Ruokana tarjoillaan pakurikääpäkeittoa jauhetuilla puolukanlehdillä.
Pääruokana oravapaistia ala grilli. Runsas salaattipöytä .. Jos Katiskassa on kaloja niin särkitahnaa leivälle. Marjanmyyntituloilla olemme hankkineet uusia marjanpoimureita ja säilöntään tölkkejä yms.
Kaikki muut metsästysseurat ottakaa oppia perhon urhoollisista metsämiehistä jotka uskaltavat marjastamaankin ilman kivääriä koska on pakko.
On se kiva kuulla suden ulvontaa selkosilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1424361Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.382500Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1442157Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet261226Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.711092- 601062
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on37964Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen63926- 48879
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies106842