Trogir/lapsiperhe

helistin1979

Hei! Suunnitellaan matkaa Kroatiaan ensi kertaa ja hiukan olen maahan tutustunut netin kautta. Lennot Splittiin ja löysin kivoja huoneistoja Trogirista. Pääseekö sinne kätevästi taxilla/bussilla lentokentältä? Meneekö Trogirista hyvät yhteydet Splittiin, Hvorin saarella ja Krka:n vesiputouksille? Suositteletteko ko. kohdetta lapsiperheelle?
Etsitään kohtuuhintaista asuntoa ensi kesälle, uima-allas pitää olla. Miten kaukana uimarannat? Autoa ei tällä kertaa vuokrattaisi.

Kaikki vinkit tervetulleita!

4

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marilaura

      Hei, oltiin kesällä villa donna nimisessä paikassa Trogirissa. Suosittelen. Hyvä rauhallinen sijainti lähellä vanhaa kaupunkia, jossa kaikki oleellinen. Ruokakauppa vieressä ym. Majatalon pitäjä järjesti taksin kentälle ja takaisin. Matka vain noin 10 min. Mäen takana rannat, jonne pääsee talom edestä venetaksilla, jos ei jaksa kävellä.

    • helistin7919

      Paljonko maksoi viikko?

      • Marilaura

        700 e viikko. Suoraan varaamalla sai 10 % edullisemmin kuin bookingin kautta.


    • Lentokentältä Trogiriin pääsee kätsysti. Bussillakin, mutta taksihan on toki vaivattomin. Tosin pitää varautua maksamaan siitä lyhyestä matkasta 30€ ja hieman enemmän, jos Trogirissa majoituksenne on "sillan väärällä puolella" eli Ciovon saarella - ruuhkainen on tuo pieni silta, joka vanhan kaupungin ja Ciovon yhdistää (uusi rakenteilla....).

      Trogirista kannattaa lähteä joku päivä snorklaus-retkelle - esim. Krknjas-saaren kupeeseen. Lapset varmasti tykkää - jos ovat uimataitoisia.

      -S

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      361
      4855
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      133
      4243
    3. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      1
      2646
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      214
      2586
    5. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      105
      2374
    6. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2189
    7. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1804
    8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1589
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      54
      1441
    10. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1386
    Aihe