Ja nolosti vielä. RS kyykähti ja huojahti lähes ojan puolelle kun laaduka länsiautoni kiihtyä alle 6 sekunnissa sataseen. Uusi 8-vaihteinen automaatti ja polestarin ohjelma lisäsi volvon ylivoimaa mitäänsanomatonta itäautoa vastaan.
T5 volvolla meni RS 230 kyykkyyn
Suurtahuvia
29<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Aiettä tämä on mukavaa luettavaa. Volvo on kyllä laatua. Skeida on ihan paska.
Parastahan+tässä+on+se+että+Volvoissa+harvoin+näkee+mitään+tuuning-paskaa+kuten+lintulautoja+tai+"ralli-istuimia".+Aivan+tavallisen+näköinen+perheauto+AWD:lla+ja+T5+koneella+pistää+rumat+Rally+Sport+skoodat+100%+kyykkyyn
On mukava lukea ja saada kuulla kun taas on itälavetti laitettu kyykkyyn. Skeida ei ole mitään muuta kuin liikennettä häiritsevä tutiseva pötkö.
Menikö sillä dieselfabia pellellä muna suuhun kun ei tuu enää argumentteja?
Volvolla muka Skoda kyykkyyn, älkää nyt herran tähden tolkuttomuuksiin noiden vitsienne kanssa menkö.
Volvolla ei ole minkäänlaista autoa, millä Skoda Octavia vRS saadaan kyykkyyn. Sellaista Volvoa ei ole eikä tule. Ja voin sanoa, että Skodalla on tullut kyykytettyä eri näköisiä Volvoja satamäärin.
Kolme rajatapausta ja veivi luulee vähän liikojaan siitä 70 heppasesta
Semmoisia volvoja on ihan kaikki uudet T5 ja toki T6 mallit. Nopeampia ja tehokkaampia kaikinpuolin.
Kyllähän lähes kaikkien länsiautomerkkien tehokkaimman pään malleilla kaikki itäkipat kyykyttää, se on siitä kiinni, viitsiikö. Itse en jaksa aina kyykytellä rumia skeidoja, vaikka tilaisuuksikin olisi. Kun sen lopputuloksen tietää, niistä skeidamobiileista joko loppuu puhti, etupyörät ei pidä tien pinnassa, kone tai kytkin hajoaa, tms. Sellaisia ne itäautot on.
Lisäksi skodan mallisto on niin rajoittunut, että Volvolta, Fordilta, Bemarilta, Meseltä, ym. löytyy aina tehokkaampia malleja kuin köyhis-halppis skeidalta.
T5 volvo on aika reilusti nopeampi kuin huhasempi ja heikompitehoisempi RS230. Mulla V40 T5(2.0litranen) polestar kevennettynä carbon editionina ja olen sen ajanut 5,7sek 0-100kmh ihan mitattuna. Myös esim 330d bemari(uusi) jää sille kun sattumoisin kaverillani semmoinen on ja ollaan kokeiltu. Skodaa on kiva kyykyttää ja aina on kiva lukea jos joku on itäkipan laittanu huojuen kyykkyyn.
Mutta tuollainen V40 ei ole perheauto. Täysin onneton takapenkki ja tavaratila. Jos sitten haluaa rataauton niin niitähän löytyy nopeita ilman takapenkkiä ja tavaratilaa ihan kuin v40. Ero vain että ne kulkevat sitten ihan oikeasti.
Siis mitä tuollaisella v40 ylipäätäänsä tekee, ei siis yhtään mitään.
Jos otetaan tällä hetkellä Volvon mallistossa oleva kovin auto (S60 T6) ja laitetaan sille vastukseksi Skodan Octavia RS 230, kumman luulet voittavan?
Kisana perinteinen varttimaili. Jos joutuisit laittamaan vedossa omaa rahaasi likoon toisen puolesta, kumman puoleen kallistuisit? Veikkaanpa, että suurin osa laittaisi rahansa Skodaan, sillä Volvo ei ole ikinä päässyt lupaamiinsa arvoihin. Muutenkin Volvo on niin löysä auto, kun taas Skoda on sporttinen ja terävä.
No jo ajattelet omilla aivoillasi? 230heppanen itäauto ja yli 300 heppanen länsiauto niin mitäs luulet kumpi lähtee paremmin? Tuo T6 alkaa olemaan aika hienoa tekniikkaa jo. Siinä on remmiahdin ja turbo 2 litran koneessaa. Joten työntöä riittää aika kivasti verrattuna mihinkään skeidaan. Puhumattakaan siitä että tolla volvolla voi ajaa mukavasti ilman häpeää.
Kumpi osaa lähteä.
Teho auttaa aina mutta kyykkyyn menee jo ekalla parilla metrillä ja peli on sitten siinä ei kahtasataa ,ei edes sataseeen tarvi koittaa vaan ekat metrit kun kyseessä on tasaväkiset vehkeet....
Sitten yhtenä vielä en nyt kauheasti volvoilijana (2012 mallin d3 163 luvattua pollea) hehkuttelisi volvo puolesta niin monta kilometriä on takana skodan 2.0 tdillä ja ihan samaan ne menee, niin kiihdytyksessä kuin vauhdissakin vaikka volvo lupaa väännötkin 400nNm.
Onko sisäinen koulukiusaajasi vai huonoakin huonompi itsetuntosi tälläisen turhan tiedon levityksen takana kuin joku skodalla ajava olisi sinua huonompi, köyhempi, vasemmistolaisesti ajatteleva, yksinkertaisempi vai mikä on?
Ajavat ihmiset nissan qaskaillakin jopa peugeoteilla ja citroeneillakin ja toyotillaeivätkä silti ole meitä huonompia eivätkä parempia eivätkä ainakaan autoillaan rehvastele.
Skodisti ajaa aina ideologisista syistä manuaalilaatikolla koska Neuvostoliitto Tänään -lehdessä oli 1960 luvulla arvioitu että ne automaatit on ihan paskoja.
Suosittelisin silti kokeilemaan, pidät vain D:tä niin ei tarvi sitäkään ihmetellä ja jarrun sijasta painatkin sen kaasun pohjaan, nopeasti. Jos tuota ei osaa niin ehkä parempi parempi vaan ajella sillä Moskva-fillarilla räntäsateessa, ainakin Kiinasta olen ymmärtänyt että sosialistinen tiede on hyväksynyt takavedon Ladan ohella myös polkupyöriin.
Jos kisaan otetaan mukaan se että pitää saada porukka ja tavara mukaan niin köpelösti käy Volvolle, se kun joutuu ajamaan kahteen kertaan jotta saisi kuljetettua ihan normi määrä tavaraa ja henkilöitä.
Volvo V60 on täten täysi susi. Ei pärjää premiumluokassa (kun ei edes ole premium) Audi, BMW. Ei pärjää normiluokassa kun on onnettomat tilat eikä kovinkaan erinomaiset mukavuudet muutenkaan (VW, Ford, Opel). Ja ei sitten pärjää huokeassa luokassa kun ei kertakaikkian ominaisuudet sielläkään riitä.
V60 sopii siis vain Volvofaneille, kukaan muu ei huoli.
Kyykyttelijät ja trollipojut. Huh huh mitä tekstiä, liekö autoa vielä ollenkaan.
Muuten hyvä mutta Volvo on Kiinalainen auto eikä länsiauto.
Ruotsissa suunniteltu ja tehty nämä uudet mallit kuten S/V/XC90. Kiinasta ei tule eurooppaan yhtään volvoa. Kiinalainen yritys vain rahoitti volvoa jotta volvosta tulisi ruotsalaisempi.
VW:n suurimpiin omistajiin kuuluu Qatar Investment Authority (Arabic: جهاز قطر للاستثمار)
Onko VW nyt qatarilainen?
aloittaja on sopivasti unohtanut että VW osti skodan
Volvolla turha lähteä Skoda-keskusteluihin lesoilemaan. Täysin väärin hinnoiteltu merkki, jolla ei tule premiumiin olemaan koskaan mitään mahdollisuutta. Toisin kuin Skoda, joka on jo siellä.
He he vai on skoda tänään taas premiumia.Eiköhän ne jalat hivo maata vaikka tämän myötä: https://en.wikipedia.org/wiki/Official_state_car
Skoda löytyy valtiojohdon autoina vain muutamasta itäeuroopan kehitysmaasta (hunkari, slovakia, tsekki, makedonia).
Volvon turvallisia ja mukavia isoja malleja arvostetaan kehittyneissä ja rikkaissa länsimaissa (Ruotsi, Tanska, Suomi, Irlanti, Israel, Latvia, Makao, Aloankomaat, Norja). Lisäksi arvostus on levinnyt mm. Bruneihin ja olipa Itä-Saksassakin käytössä Volvo (ei etelänaapurin pelleautot, saati omat kiinnostaneet)
Saako Superbia valtiojohdon käyttöön soveltuvana mallina mm. ylipaineistetulla kabiinilla ja panssaroinnilla?
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1305713975684
Miksei saisi?
Miksi saisi? Näytä yksikin
Kovaa jormat taas puolustaa mitätöntä skeidaa alahuuli väpättäen tippa linssissä. Vai ei muka Volvolla pärjää? No olkoon niin jormat kun on oman palstansa pahimpia trolleja.
Itselläsi on suu vaahdossa aivan kuten idolillasi laukkuryssällä. Mitättömän Pietarilaisen esimiehesi käskystähän noita viisauksia jakelet ruplapalkalla. Hai, miekkonen ansaitsetko paljonkin päivässä? Koko ruplan, vai toista?
Siitä puhe
http://orig06.deviantart.net/c3ae/f/2007/363/2/7/bawwwww_by_bawwplz.jpg
AAAAAAHAAA naurattaa kokoajan vaan enemmän tää miten näitä Skodan kehujia viedään laidasta laitaan PÄÄ EDELLÄ eikä ne itse ees TAJUA SITÄ
Menin kerran kyykkyyn intissä, kun oltiin metsäkeikalla ja tuli iso hätä.