Keliakia sairastava

Keliakia

Miten gluteenitoman ruan saatavuus kreetan ravintoloissa on ?

8

2894

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Spanakopita

      Siellä on paljon kasvisruokia ja voi pyytää gluteenittomana annoksensa.

    • Keliaatikko

      Tulosta keliakialiiton sivuilta kielikäännös mukaan, näytä tarjoilialle. Ymmärtävät keliakian hyvin :)

    • Burb

      Viikko sitten Kreetalta tulleena ja asiaa tutkinneena voin sanoa, että ainakin Agia Marinan ravintoloista usealla oli ruokalistaan merkattu glueteenittomat tuotteet. Yhdellä oli jopa gluteeniton olut. Ihan kaikkien käymieni ruokapaikkojen listoja en tutkinut, mutta muutaman. Elikkä hyvin siellä pärjää ja kreetalaisessa keittiössä todellakin on paljon luontaisesti gluteenittomia ruokalajeja.

      • Anonyymi

        Et varmaankaan satu muistamaan ravintolan nimeä mistä sait gluteenitonta olutta? Tuoppi maistuisi helteen keskellä :)


    • Jalämpöäriittäätääl

      Samaa näkyy plataniaksessa ja haniassa. Todella usein näkyi merkintä jo mainoksissa! Eli ei hätää,löytyy ja useita ravintoloita.

    • jassas

      Agia marinassa hotelli alexian vieressä on leipomo josta voi ostaa gluteenitonta leipää on pakasteessa ja maksoi muistaakseni 3 euroa eilen ostettiin. Alexiassa on gluteenittomia ruokalistalla. Ja tosiaan muualtakin löytyy.

    • Olen jo vuosia matkaillut Kreetalla useissa paikoissa, eikä ole ollut isompia pulmia ruokailussa. Joissain kaupoissa voi olla jonkin verran gluteenittomia tuotteita kunhan vaan sattuu ne kaupasta löytämään.

    • Keljuuntunut

      Ei kannata luottaa. Ainakin Samos ja Hydrele Beach, siellä saattaa saada mitä tahansa eteensä. Mainostaa olevansa 4- tähden mutta oikea luokitus olisi 1-2 tähteä, hinta kyllä on viiden ruksin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      677
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      629
    4. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      531
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      478
    Aihe