Mieheni juuri käytti koiria ulkona. Tuli sisään juuri.
Taas näitä neropatteja on liikenteessä:
Anteeksi, että purkaudun tänne, mutta:
PITÄKÄÄ NYT IHAN TOSISSAAN NE KOIRAT KIINNI SIELLÄ ULKONA; TÄHÄN AIKAAN ON MUITAKIN IHMISIÄ LIIKENTEESSÄ. TAI JOS SE ON YLIVOIMAINEN TEHTÄVÄ PITÄÄ SE KOIRA KIINNI, OTA SE KIINNI SIINÄ VAIHEESSA KUN JOKU TULEE KAHDEN KOIRAN KANSSA VASTAAN.
Ja sitä rataa. Anteeksi, pahoitteluni jne.
Mutta minä en ymmärrä näitä koiranomistajia.
Taas näitä neropatteja on liikenteessä:
Anteeksi, että purkaudun tänne, mutta:
PITÄKÄÄ NYT IHAN TOSISSAAN NE KOIRAT KIINNI SIELLÄ ULKONA; TÄHÄN AIKAAN ON MUITAKIN IHMISIÄ LIIKENTEESSÄ. TAI JOS SE ON YLIVOIMAINEN TEHTÄVÄ PITÄÄ SE KOIRA KIINNI, OTA SE KIINNI SIINÄ VAIHEESSA KUN JOKU TULEE KAHDEN KOIRAN KANSSA VASTAAN.
Ja sitä rataa. Anteeksi, pahoitteluni jne.
Mutta minä en ymmärrä näitä koiranomistajia.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Hyvähän se on johonkin purkaa paineita :) itse pidän toista koiraa vapaana vain metikössä ja kerrostalon pihassa, jos ei ole muita haukkuja. Minua ottaa päähän (noiden lisäksi siis, jotka eivät saa koiraansa kiinni) flexin käyttäjät, jotka eivät tajua, että sen koiran voi ottaa lyhyemmällekin! Monta kertaa on täti tai setä kävellyt haukkunsa kanssa flexi pitkänä ja sitten ihmetelleet, kun minä rämmin tuonne lumipenkkaan >:/ saastanat. Ja onhan noita sellaisiakin immeisiä, jotka eivät saa koiraansa kuriin edes nahkahihnassa! Eivät tunnu ymmärtävän, ettei kaikki halua kontaktia koiriensa kanssa. Minun toinen koira on ainakin sen verran ärhäkkä, että antaa kiinni ollessaan hammasta. Sitten se on minun syyni! Ah...helpotti tämäkin :)
...meilläkin, kun flexiläiset antavat koiransa pomppia miten sattuu(no eivät kaikki, mutta...). Kun Jumbo on hieman ärhäkämpi, ei sitä voi päästää lähelle. Sitten mulkoillaan tyyliin *kamala eläinrääkkääjä*, kun roikun tempoilevan koiran valjaissa ja komennan, kun toinen tulee liian lähelle. Koulutus kesken, niin koiraa ei vielä hallitakkaan niin vaan. Ja kun nämä ovat vielä pienen pieniä koiria Jumboon verrattuna, niin se kärjistää tilannetta. Pahimmassa tapauksessa pienen koiran omistaja vaan naureskelee, kun onhan se niin huvittavaa, että pieni perhonen villitsee isomman koiran hulluuden partaalle. Ja varsinkin se sekarotuinen, joka räksyttää jatkuvasti, heti alkaa räksytys, kun se näkee toisen koiran. Omistajat ovat sitten tyyliin *Iso paha koira yrittää meidän fifin kimppuun, kamalaa...* Pitäkää perkele ne fifit lyhyellä! Ihan, kuten minäkin pidän omani. Onneksi tämä on niin hiljaista aluetta, että voin paeta autotien laitaan, mutta entäs muutaman vuoden päästä, kun alueelle on noussut varmaan 10 kerrostaloa lisää?
Viime talvena olin illalla lenkillä pienellä sivutiellä ja joku tuli vastaan lastenvunuja työntäen. Hänellä oli 5 suurta koiraa mukanaan. Yksikään ei ollut kiinni. Nehän alkoivat kiertää minua ja rähjätä kovasti sekä näytellä hampaitaan. Koska tunsin rodun olin lähes täysin varma ettei yksikään kuitenkaan pure jos saan katsekontaktin hyökkäystä aikovaan ennenkuin pääsee yllättämään. Sanoin ulkoiluttajalle, että komenna koirasi pois sillä tämä on yleinen tie eikä sinun piha. Hän sanoi ettei kannata yrittää kun ei ne kuitenkaan tottele.
Koirakokemukseni auttoi tilanteesta selviämiseen. Ajattelin vain miten olisi käynyt jos joku koirakammoinen olisi sattunut tai pieni lapsi. Että kaikkia sitä tapaakin kun vanhaksi elää.
yhtä mieltä miekin sentään ;=)).
Kävi jokunen vuosi sitten, kun tänne muutimme ja olin lenkillä viimeisillään oleleen narttuni kanssa, niin kaksi uroskoiraa tulivat kuin miulit meitä kohti, eikä kukaan kuulluut/halunnut kuulla, kun kurkku suorana kiljuin molemmilla kotimaisilla, että tulla hakemaan koirat pois. Onneksi urokset kuitenkin tottelivat toista kotimaista ja lönkyttelivät kotipihalleen. Toisinlaisia kokemuksiakin on, joten pelästyin kyllän todellakin!
Kiinnipitolaki koskee ihan jokaista meistä, mutta miksi sitä ei voida ymmärtää, vaan uhmaillaan?
No, en halua syyllistyä eläinrääkkäykseen, joten kiinnipitolakia tulee uhmattua about kerran päivässä. Koska asumme taajamassa, koiraa ei saisi pitää vapaana kuin koirapuistossa, joka on a.)liian pieni, b.)peilijäässä tällä hetkellä ja c.)usein tyhjä. Silti minulla on erittäin liikunnallinen vinttikoira joka kaipaa vapaanajuoksua mielellään joka päivä. Ratkaisu pulmaan on juoksuttaa (kyllä, täysin LAITTOMASTI) sitä vapaana metsässä, rannoilla ja yöaikaan ulkoilureiteillä sekä niityillä.
Kiinnipitolaki koskee minuakin, mutta laki on sellainen etten ikävä kyllä voi muuta kuin rikkoa sitä. :/ Toisten ihmisten/koirakoiden vaivoiksi en tietenkään piskiäni laske, vaan kuljetaan tosiaan sellaisissa paikoissa/aikaan ettei vastaantulijoita ole.
Olin tässä Jyväskylän Harjulla syksyllä lenkillä narttuni kanssa ja kaksi rotikkaa sitten tuli minua kohti vapaana. Nartullani on tapana antaa hammasta kaikille ja minä olin sitten siinä sydän kurkussa, kun ei omistajaa näkynyt ja toinen rotikoista tuli siihen minun neitini pyllyä haistelemaan. Pakko oli pitää Bedaa kiinni, ettei päässyt näykkäämään. Uros ei välttämättä olisi mitään sanonut, mutta noin isoki koira saa nopeasti pahaa jälkeä aikaiseksi :( omistaja tuli sitten hetken päästä ja hetken huutelun jälkeen koirat uskoivatkin! Eikä mitään pahoittelua edes! Olisi tehnyt mieli mennä huutamaan sille omistajalle kurkku suorana! Mutten uskaltanut, kun hänen koirien koko oli kuitenkin paaaaaljon isompi :D ei pitäisi kuitenkaan päästää koiria vapaaksi tuolla, kun kuitenkin on ihan yleinen lenkkipaikka...jopa aamulla kuuden aikaan >:/ kusipäät. Vähintäänkin pitäisi koiransa saada kiinni ja pitää se näköetäisyydellä.
Riittäisikin. Itse rikon k.o lakia noin kahdesti, pahimmillaan kolmasti päivässä :D
Toisinsanoen aina, kun mahdollisuus on. Asun keskellä asutusta, kerrostaloja. Vieressä on kahden puolen metsää kuitenkin parinsadanmetrin päässä, ja muutama hylätty tontti ja peltoja alle kilsan säteellä. Lisäksi hevostallit.
Eli minä pidän auki liiankin usein.
Mutta: siinä se oleellinen onkin; siellä missä ei ole muita ihmisiä. Ja jos on, koirat eivät saa mennä haistamaankaan, ellen anna lupaa.
Nämä ihmiset täällä pitävät Kerrostalojen pihalla, Kerrostalon RappuKäytävässä, sekä keskellä katua vapaana muutamaa koiraa. Ja ei siinä mitään; itselläni Anu ja Piki olivat sellaisia, joita saattoi pitää vapaana, antoivat vieraiden koirien mennä ohi kun sanoin "ei haistella". Mutta siinä se onkin; jos koira on hallinnassa vapaana ollessaan, kuten olisi narussa, niin siitä vaan. Anti mennä.
Mutta kun ne ei ole. Ei ikimaailmassa ole. Juoksevat ihmisten perään, ja sitten "oli niin suloista tänäänkin ulkona kun fifi lähti yhden sellaisen pikkutytön perään, hyppäsi, ja pikkutyttö kikattaen kaatui maahan ja fifi nuolaisi naamasta.. tietenkin sen tytön äiti tuli siihen huutamaan, eikä fifi ymmärtänyt." Eikä tämän sanoja tullut huomanneeksi että tytöllä oli vakavanlaatuinen allergia koiria kohtaan, vaikka suloisena niitä pitikin :P
Nojoo, kärjistinpä taas. Mutta kun niin ärsyttää.
Mainitsin tänään tapauksen, kun pieni sekarotuinen? Koira hyökkäsi Hiilin kimppuun edellisen asunnon pihalla. Asuimme rivitalossa.
Siihen muutti sitten perhe romaaneja. ( minulla ei ole mitään romaaneja vastaan, mutta jotkut romaanit pilaavat kaikkien maineen sillä, että puoli sukua asuu heidän kaksiossaan ja metelöivät 24/7)
Niin, heidän koiransa oli vapaana, heidän sanojensa mukaan taas karannut ties kuinka monetta kertaa. Teki aina jätöksensä lasten hiekkalaatikolle, ja todellakin Aina. Ja hyökki kaikkien koirien kimppuun.
Kerran sitten pääsi yllättämään kun olin avaamassa ovea sisälle, kun tulimme lenkiltä. Onneksi mieheni refleksit toimivat, ja osasi päästää Hiilin irti, ja Hiili juoksi sisälle. Rita räyhäsi kun pikkukoira roikkuu hännässä kiinni. Saimme suurinpiirtein potkittua koiran irti omistamme.
Tiedän, vika ei koskaan ollut siinä koirassa, vaan omistajissa. Korostaen tätä.
Mutta mikä siinä oli pahinta? Että tilanne toistui. Aina. Ja Mitä tämä romaanimies teki, kun huomautin asiasta? Tuli hymyillen kertomaan että se oli hassua. Ja kun avauduin asiasta, käskin pitämään sen koiran kiinni, niin miten kävi? Loppujen lopuksi sota heidän kanssaan, ja tämä mies uhkasi tappaa minut ja mieheni.
no, kolme viikkoa myöhemmin muutimme pois. Siinä meni se rauhallinen asuinalue, missä asuin kuutisen vuotta. Säälitti lähteä rivitalosta, metsänreunalta, mutta toisaalta: kaavailivat pistävänsä metsän sileeksi ja rakentavansa kerrostalon v. 2006.
Nyt asun kouvolassa lehtomäen rajalla, mistä metsää ei voi oikeastaan kamalasti enää sileäksi laittaa. Jos laittavat, sitten muutetaan pohojanmaalle :P
Täytyy kommentoida.
Useatkin järjenjättiläiset pitävät vapaana harjulla koiria.
Ja kun miettii; viitaniemeen ei olisi pitkä matka koirapuistoon jne.. Mikä niitä vaivaa? harjullakin ihmisiä kuitenkin, varmasti niitä koirakammoisiakin, ympäri vuorokauden..
Olen tuolla Harjussa joskus käynyt, ja täytyy kyllä kovasti ihmetellä jos siellä tosiaan _ympäri vuorokauden_ on ihmisiä liikkeellä, ja vielä koirakammoisia! Millaisia yökyöpeleitä siellä Jyväskylässä ollaan?
Täällä Helsingissä menon voisi väittää olevan varsin vilkasta, mutta juuri tuossa torstaina lähdin ennen yhdeksää irtipitolenkille koirani kanssa, käveltiin 13 kilsaa suurimmaksi osaksi pururataa pitkin. Ja kuinka monta ihmistä tuli vastaan, tättädädää.. kolme. Katuosuuksilla koiran ollessa kiinni tietty enemmän. Ja lähdimme kuitenkin huomattavan aikaisin matkaan, joten miten on mahdollista että Jyväskylän Harjullakaan ihanteelliseen koiranulkoilutusaikaan, esim. 02:00, on liikkeellä koirakammoisia ihmisiä?
Siis minun puolestani pitäkööt vapaana, jos koira kulkee nätisti vierellä. Mutta sellaiset omistajat, jotka eivät saa koiraansa kuriin, niin pitäisivät ne kiinni! Minä käyn Viitaniemessä tuolla ampumaradalla nyt talvella juoksuttamassa vapaana, kun siellä on ihan hyvin tilaa. Ja saan kyllä nuo haukkuni luokse kutsumalla. Tuokin on tietysti väärin :/ mutta...vapaana haluan pitää edes kerran päivässä ja tuolla kun on tilaisuus.
Lopultakin jotain mikä yhdistää!
Viimeksi eilen isäntä totes, että taas eräs nainen kulki sakemanni auki tuosta takapihan ohi. Mitä jos meiltä olisi samaan aikaan lähdetty lenkille ja törmätty tuossa nurkalla...
Täällä päin (ikävä yleistää) tuntuu olevan vallalla ajatus, ettei laki koske kultseja eikä sakemanneja. Niin usein niihin törmää vapaana.
Olisi toki kiva antaa näidenkin juosta vapaana tuolla peltoteillä, mutta siellä liikkuu ihmisten ja koirien lisäksi rusakoita ja välillä ratsukoita, eli rusakot ja hevoset kyllä pitää huolen siitä, että meidän koirat on aina kytkettyinä. Vapaana juostaan vain ja ainoastaan metsässä, minne mennäänkin sitten autolla.
koska se on ainoa järkevä paikka ulkoilla ja katsella maisemia, ja se on lähellä kaikkea :D
(ja koska ne ovat, samat ihmiset, siellä pyörineet vaippaikäisistä asti, ja perinne se vaan siirtyy uusille jyväskyläläisille :) )
Et vastannut kysymykseeni.. Miksi jyväskyläläiset olisivat luonnottomia yökyöpeleitä, kun muutkaan suomalaiset eivät ole?
Nokuntuotasiis.. öö. Tuota ..
Koska jyväskylässä yö on ainoa hiljainen aika olla ulkona, ja jyväskylä on kauneimmillaan yöllä :) Katso vaikka kuokkalan siltaa, valaistuja harjun portaita tms.? :)
Siis, tätä kysymystä ei esitetty mulle, mutta vastaanpa kuitenkin. Valvon ja ulkoilen joka yö omituisiin aikoihin, kahden-kolmen aikaan. Mulla on vaikeuksia nukkua ja keksin muuta puuhaa. Meitä löytyy kyllä useampiakin... En ole koskaan kyllä Jyväskylässä asunut(mutta halusin silti tukea nokkani tähän keskusteluun...).
...enkä pidä kylläkään koiria vapaana. Mutta halusinpa todistaa, että yökyöpeleitä on...vaikka en asukaan jklässä...eeeeeeh.
Selkeästi siitä, että olet kovasti muuttamassa piakkoin Jyväskylään :D
Sitäkös tää sutina ja ihmettely on pohjustanut.. Hyvä tietää. Eihän sitä koskaan tiedä vaikka muuttaskin, kun koulu ensin loppuu. :D
Ja pahastutko sitten toisen yökyöpelin koirien juoksuttamisesta? Outoja ihmisiä löytyy aina, varmaan joku saattaisi ihan ei-taajama metsän keskellekin tulla sysiyönä, mutta en näe etteikö siellä tällaisen satunnaisen kulkijan takia saisi koirat ulkoilla. Yöllä on niin hiljaista ja tyhjää että tilaa riittää kaikille.
Saa tietysti ulkoilla, mutta ei koirat vapaana. Ihan aiheellista pitää koirat kiinni! Jasinähän kannatit myös kiinni pitämistä. :D
Meillä oli Padasjoella aikanaan sellainen koira kylillä, joka heitti itsekseen lenkkejä yöllä, yksin vapaana. Sitä sai aina pelätä että mistä pusikosta se tulee, mullakin kuitenkin oli uros joka heti riitaa alkoi vääntää.
Luin väärää viestiä! Sori... tässä mennee jo sekaisin, kun on niin paljon luettavaa.
Jos koirasi tottelee sua, vaikka mikä olisi, niin senkun pidät vapaana, mutta muuten ei. Omiani en koskaan voi päästää vapaaksi, ovat ne sen verran jästipäitä.
Mutta muuten en tähän nyt osallistu, ihan piti vaan väittää, että yökyöpelit siellä vaeltavat vaikka kukaan ei nää.
Niin, olenhan itsekin tavallaan yökyöpeli, koiran takia. Alunperin tarkoitus olikin sanoa että ainakaan täällä tuppukylässä, Helsingissä, ei juuri koirattomia kulkijoita ole ulkoilualueilla 02:00.. tai sitten ovat näkymättömiä.
Tottelee ja tottelee, ei oma koirani käskyn alla kulje mutta ei se kauas lähdekään. Ainoa asia mikä tyystin kadottaa korvat on pakeneva saalis, minkä takia yö on myös hyvää aikaa juoksuttaa. Vaikka otuksia on erityisen paljon liikkeellä, (ihmissilmin havaittavia) kulkijoita ei, joten ajoittainen pyrähdys ei ole yhtä kiusallista kuin yleiseen aikaan.
Todellakaan ei "tottele vaikka mikä olisi", ja siksipä tyhjillä niityillä on hyvä juosta yöaikaan.
pyöri tossa parisen vuotta sitten semmoinen pystykorva uros talojen pihoilla tekemässä tuhojaan ym. se tosiaan kaiveli kukkapenkit ja kuseskeli jokapaikan ja tietenkin haukkui muille koirille niitten omilla pihoillaan. oli erittäin ärsyttävä tapaus. sillä oli myöskin mukanaan usein semmoinen ajokoira. omistaja päästi ne aina myöhään illalla ulos toisten pihoille ulkoilemaan.onneksi jostain syystä loppui se hulluus.
toinenkin ärsyttävä: asumme korkean mäen päällä ja pihatiemme on sitten houkutellut aina kylän pentuja mäenlaskuun. olen jo siitäkin pelkästään hiukka kyrpiintynyt ollut, koska tiellä ei ole valoja ja silloin pulkkailija jää helposti auton alle. no, kerran muutamilla penskoilla oli sitten mukanaan koira. sellainen suurikokoinen uros. alkoi kyllä keittää kun se hurtta kuseskeli vaan pihallamme sillä aikaa kun pennut laski mäkeä. oma koira ei onneksi sattunut olemaan silloin pihalla, vaikka usein siellä yksin oleileekin. kyllä pidin lapsillekin luennon, ettei seuraavaa kertaa koiraa tuoneet. vanhemmista tuommoinen kertoo aika paljon kanssa.
...ole ärsyttävää. Asuessani kotona meillä oli sama tilanne; tonttimme tienpuoleinen pää oli jätetty niityksi, luonon mukaiseen tilaan. Sinne ihmiset päästivät koiriaan sitten paskomaan ja leikkimään, kyllä oli kiva käydä metsämansikoita poimimassa. Ja mäessä lapset laskivat mielellään. Eipä muuten mitään, mutta paikka on todella riskialtis, sillä siihen yhtyy tie vielä mäessä, eikä penkereen takaa nää, tuleeko sieltä autoja! Monta kertaa sydän kylmänä katselin, että toivottavasti kukaan ei jää alle. Lisäksi pulkat ja liukurit kuluttivat tien nopeasti sileäksi, sinänsä ärsyttävää, mutta onneksi saatiin kunnalta hiekkalaatikko, olihan kyseessä kuitenkin yleinen tie, ei meidän oma maa. Koirien käyttäminen pihallamme loppui, kun olimme asuneet talossa reilun vuoden, ja koiramme oli vahingossa saanut aikaan muutaman tappelun. Tarkoituksella koira ei ollut pihalla vapaana niin, että pääsi valvomattomiin, vaan ne olivat puhtaita vahinkoja. Lapsetkin lopettivat laskemisen, kun kasvoivat vanhemmiksi. Tai en kyllä tiedä, onko siellä naapureissa nyt sen ikäisiä lapsia, mutta onneksi kukaan ei jäänyt auton alle!
Tuota olen miettinyt useassa paikassa:
Eivätkö vanhemmat katso yhtään, missä kakaransa laskevat mäkeä?
minun kaikki hoitolapseni ovat käyneet AINA kysymässä, saako tässä laskea, entä tässä.. Ei niille ollut kovinkaan vaikea selittää, että mäkeä ei saa laskea, ellei ole lupaa kysytty.
Ja miten käy, kun lapsi laskee auton alle?
Autoilija maksaa, korvaa kaiken. Siitä on esimerkkejä.
Miksei kukaan kysy, eikö se, että autoilija on ajanut lapsen yli, ole riittävä rangaistus? Vanhemmat ne ovat vastuussa minun mielestäni, jos kerran antavat kakaransa olla missä sattuu.
Tiedän, julmaa puhetta. Mutta ihan oikeasti: se on tosiaan vanhemmista kiinni, missä kouluikäiset lapset ovat.
Kyllä se on rangaistus niin autoilijalle kun lapselle ja perheelle. Ei varmasti unohdu koskaan, että on ajanut jonkun päälle.
Itsekin olen huomannut, että lasten kasvattaminen on nykyään kamalan leväperäistä. Luotetaan sihen, että lapsi tietää ilman sanomistakin, että mitä saa tehdä ja mitä ei. Mutta eiväthän ne tiedä ja tajua! Ei kukaan osaa aakkosia ilman opetusta... Vanhempien tehtävä on olla paikalla opettamassa asioita, muunmuassa. Ja rakastamassa ja niin päin.
Kyllä, on typerää kun vanhemmat eivät puutu siihen missä lapsensa leikkivät.
Tiellä ei lasketa mäkeä, varsinkaan jos siitä kulkee autoja. Ja kun lapsi jää alle juostessaan tiellä liukurinsa kanssa, autoilijahan se saa syyt niskaansa, miksi näin?? Hänhän ajaa juuri siinä missä pitääkin.
taisi tulla muotiin jossain vaiheessa.
Nyt odotan innolla, millon palataan takaisin päin, ja päätetään että kuria lapset tarvitsevat.
On huumeita, saatananpalvontaa, vaikka mitä.. Ala-ikäiset juovat kännejä joka viikonloppu.
Sitten vanhemmat kohauttavat olkiaan että "mitä me voimme enää tehdä?" eivät voikaan, yhtään mitään. Enää siinä vaiheessa. Kasvattaisivat kun lapset ovat pieniä.
Lapsi tarvitsee rajoja, kuria, opetusta ja rakkautta, uskon vakaasti.
minä kun yleensä aina menin paasaamaan lapsukaisille , ettei siinä saa laskea niin arvatkaas mitä? ne toivat seuraavalla kerralla isin mukanaan. isi oli lasten turvana, ettei paha akka valita kullannupuille, että voivat jäädä auton alle.
ainasta riitaa siitä on ollut. nyt on vähän rauhoittunut. lieneekö kakrut jo kasvaneet niin isoksi.
Sitähän se olikin. *huokaus* Vapaata kasvatusta.
:p
On ikävää kun koirille ei ole tarpeeksi turvallisia juoksutus paikkoja, minunkin koirani on kova juoksemaan, mutta onneksi minulla oma aidattu piha.
Mutta niillä joilla ei ole omaa pihaa on suuri halu antaa koiralleen tämä ilo edes metsäpolulla.
Ymmärrän sen hyvin, mutta muutama vuosi sitten olin entisen pienen koirani kanssa kävelyllä metsässä koirani oli kiinni, mutta vastaan tuleva isompi koira ei ollut...ja niin se ampaisi kohti ja kävi kiinni koiraani. Pienenä koirana sillä ei ollut paljoa tehtävissä, joten jälki oli pahaa.
Nykyisen pienen koirani kanssa lenkkeilessä pelkään kuollakseni näitä irtokoiria.
Joten jos koira ei ole täysin hallinnassasi, olkaa kilttejä ja pitäkää koiranne kiinni.
"koirat kiinni", sinä sanoit, ja kerroit kauhuesimerkin aggressiivisesta irtokoirasta. Vaan miksi täysin kilttienkin koirien pitäisi kärsiä muutaman idiootin omistajan teoista, kun metsäpoluilla on tilaa juoksuttaa?
Meillä kaikilla ei tosiaan ole aidattua pihaa, tai pihaa ollenkaan, puhumattakaan siitä olisiko keskimääräisen kokoinen piha kaikille koirille riittävän suuri.
Siellä alhaalla luki että pidäthän kiinni jos ei ole halinnassasi. Ja todellakin haluan että koirat saavat juoksennella, mutta vain jos on kokenut saman tilanteen voi ymmärtää että pelko jää.
Ja vaikka irto koira olisi kiltti, ei vastaan tuleva välttämättä ole..joten irti vain jos tulee luokse takuu varmasti kutsuttaessa.
Vaikka koira on kuinka kiltti ja omistajansa mielestä maailman ihanin, se on silti julkisilla paikoilla pidettävä kiinni, ainakin muiden ihmisten tai eläinten läsnäollessa. Siitäkin huolimatta, että se on ns. omistajan hallinnassa.
Kaikki ihmiset eivät yksinkertaisesti pysty suhtautumaan vapaana juoksentelevaan koiraasi yhtä huolettomasti kuin Sinä itse. Kuka mistäkin syystä. Lain mukaan jokaisella on oikeus liikkua ulkona joutumatta tekemisiin vapaiden koirien kanssa. Onneksi suurin osa koiranomistajista onkin ihan fiksuja.
Lenkkeilijänä vaan törmää liian usein näihin vapaana jalkoihin juokseviin koiriin. Joskus ajatelin vähän Karpo-tyyliin järjestää asuinalueellani pienimuotoisen tempauksen, jossa olisin ottanut nipun ruusuja lenkille mukaan, josta jokaisen asianmukaisesti kytketyn koiran omistaja olisi saanut kiitosten kera yhden mukaansa hienosta muiden ihmisten huomioonottamisesta. Mahdollisesti yhdistettynä risunippuun, josta olisi sitten hienovaraisesti voinut vihjata niitä toisia. Onpahan jäänyt kuitenkin toistaiseksi toteuttamatta.
Vaikka itselläni ei koiraa tällä hetkellä ole, pidän kyllä niistä suuresti ja sellaisia on kuulunut perheeseen lapsuudessani. Minua ei haittaa, vaikka niitä pidetään vapaana, kunhan se tapahtuu sellaisessa paikassa, ettei niihin kukaan voi tahtomattaan törmätä.
Jos minulle vastailit, niin lenkkeiletkö metsässä ja kallioilla? Silloin en juuri voi myönnellä, vaikka en pururadoilla ja jalkakäytävillä koirien juoksutusta(ainakaan muulloin kuin yöllä) kannatakaan.