pyöriskelijä

Olen mittaillut verensokeriani stressitilanteessa, kuten silloin kun on suuria huolia ja momta valvottua tai pätkissä nukuttua yötä. Usein olen saanut aamulla tuloksen 9,0. Yleensä yön paaston jälkeen vs on 5.6 tai allekin jos yö menee hyvin ja huolia ei ole. Onko muita "stressin kartoittajia". Olen d- 2 ja normaalipainoinen. Ravinto on samanlainen en siis syöpöttele, vaikka valvon joskus. Tuntuu, että pitää tuo paino mainita tällä palstalla. Asiallisia vastauksia haluaisin.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Juu, vaikuttaa varmaan kaikilla enemmän tai vähemmän. Minulla vaikutus olisi varmaan 1 mmol/l mutta kun käytössä on insuliini, jonka määrää säädän verensokerien mukaan, niin käytännössä paastot ovat välillä 5.5 mmol/l-6.5 mmol/l.

Minulla ainakin korkea verensokeri valvotuttaa ja valvominen (ilman stressiäkin) nostaa verensokeria. Tuosta syystä syön päivällisen heti töistä tultuani enkä syö iltapalaa.

Äänestä

Elimistön stressitilanteissa kortisolimäärä lisääntyy ja aiheuttaa mm. sen, että maksa alkaa tuottaa verenkiertoon glukoosia ja verensokeri nousee. Diabeetikoilla nousu on selvempää kuin terveillä. Sressi on tällöin laajakäsitteinen (henkinen, fyysinen, mm. tulehdustilat). Kohonnut kortisoli aineuttaa itsessään jo mm. unettomuutta.

Hypotilanteissa alkavat myös stressihormonit mm. kortisoli. Tällöin verensokeri nousee. Mikäli insuliinitaso on riittävä, siirtyy glukoosi eteenpäin elimistössä ja hypon oireet korjaantuvat. Näin on yleensä kakkosilla.

Itse olen kokenut kortisolin vaikutuksen flunssatilanteissa. Jo päivää ennen flunssan oireita on verensokereissa ollut lievää kohoamista. Pöpöt ovat olleet verenkierossa jo ainakin päivää ennen puhkeamista. Elimistö on jo tällöin ryhtynyt puolustukseen ja pumpannut vereen glukoosia, jotta valkosoluilla on energiaa käydä taistelua taudinaiheuttajia vastaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


nukkumiina kirjoitti:

Olen mittaillut verensokeriani stressitilanteessa, kuten silloin kun on suuria huolia ja momta valvottua tai pätkissä nukuttua yötä. Usein olen saanut aamulla tuloksen 9,0. Yleensä yön paaston jälkeen vs on 5.6 tai allekin jos yö menee hyvin ja huolia ei ole. Onko muita "stressin kartoittajia". Olen d- 2 ja normaalipainoinen. Ravinto on samanlainen en siis syöpöttele, vaikka valvon joskus. Tuntuu, että pitää tuo paino mainita tällä palstalla. Asiallisia vastauksia haluaisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu