Huono opintomenestys

Opiskelijallalehmäojassa

Ajattelin kirjoittaa tänne hieman omasta tilanteestani ja siitä miten olen menestynyt opinnoissani.

Olen kolmannen vuoden opiskelija. Siirryin opiskelemaan toiseen amk:n toisena opiskeluvuotena. Uusi koulu toi kuitenkin omat haasteensa ja tällä hetkellä tilanne näyttää jokseenkin epätoivoiselta.

Viime vuoden perintöä on se, että minulla on tällä hetkellä 3 hylättyä kurssia ja 3 kurssia käymättä ensimäiseltä vuodelta opiskelupaikan vaihtamisen vuoksi. Stressiä aiheuttaa eniten nuo 3 hylättyä. Miten oikein pystyisin tässä tilanteessa toimimaan?

Tuntuu, että en saa nyt kolmannen ja viimeisen vuoden aikana suoritettua noita kursseja. Osa kursseista menee päällekkäin jo meneillään olevien kurssien kanssa. Eniten pelkään, että motivaationi opiskella kärsii tästä vielä lisää ja alan lipsumaan otteesta opiskella ja tilanne pahenee entisestään. Mistä voisin saada apua näihin ongelmiin? Viime vuotisesta teki rankan jo muutenkin uusi koulu ja ihmiset. Olin kyllä myös laiska ja se asenne jatkuikin koko vuoden loppuun.

Nyt olen kuitenkin saanut kesällä kerättyä hieman itseäni ja olenkin päättänyt suorittaa tämän koulun kunnialla loppuun niin hyvin kun sen vaan pystyy.

Kokemuksia, kohtalotovereita kaivataan ja hyviä vinkkejä siitä miten saisin otettua itsestäni paremman otteen jo heti ensimmäisestä viikosta lähtien.

Kiitokset vastanneille jään odottamaan apuja:)

3

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkuneuvo

      Sinun olisi hyvä käydä koulusi opintoneuvojan tai vastaavan luona. Vaikeutesi on varmasti ratkaistavissa, ehkä helpostikin.

    • dkungu

      Minä tekisin muut kurssit normaalisti aikataulun mukaan ja sitten muun tultua suoritetuksi palaisin noihin 6 kurssiin. Jospa se ei puolta vuotta enempää valmistumista myöhentäisi.

    • asdgerg

      Pahinta, mitä voit tehdä, on yrittää suorittaa kaikkea päällekäin ja samanaikaisesti. Tee lukujärjestyksen mukaan muut kurssit ja rästiin jääneet sitten kun aikaa tai ylimääräistä jaksamista on. Muuten saat vielä kaikesta hylätyn. Yritä myös löytää opiskelun avuksi joku opiskeluun keskittyvä kaveriporukka tai tenttipiiri, minkä avulla pääset helpommin vaikeimmista kohdistä yli. Älä jää kämpille nuutumaan.
      Puoli vuotta sinne tänne ei meinaa mitään, mutta jos tilanteesi lamaannuttaa sinut täysin, voi valmistumisesi jäädä kokonaan. Porukassa saatat havaita osaamisalueesi paremmin ja saada siitä motivaatiota. Myös oikeanlaisen opiskelutekniikan omaksuminen eli "kunnolla töitä & ajoissa" auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe