Auto on vm-95 Legacy. Tuli ajettua viimeiset 2vk lyhyttä pätkäajoa sellaisia 2-3 km matkoja. Viikko sitten auton käytös startatessa alkoi muuttua erilaiseksi. Ensin tuntui että auto käynnistyi herkemmin eli välittömästi kun avainta käänsi. Yleensä se pyörittää aivan pienen hetken ennen kuin käynnistyy. Loppuviikosta startti pyöri toisinaan tosi laiskasti ja tuntui että auto ei meinaa lähtä käyntiin. Arvelin että akku on päässyt tyhjentymään pätkäajossa. Latasin akun täyteen laturilla. Akun voltit olivat n. 13.5 latauksen jälkeen kun mittasin yleismittarilla. Lähdin taas reissuun ja hyvin käynnistyi. Sitten 30 km ajon jälkeen pidin tauon ja taas oli tuskaa käynnistyminen. Sitten loppupäivän pelitti hyvin. Akku on 2 vuotta vanha 60AH Hankook. Alkaako hajoamassa oleva starttimoottori käyttäytymään niin että toisinaan toimii normaalisti ja toisinaan pyörii laiskasti eikä meinaa startata? Joka kerta on kuitenkin startannut lopulta, ainakin toistaiseksi.
Starttaa välillä huonosti, vika startissa?
17
19661
Vastaukset
- starttirikkikö
Vielä sen verran että tulpat on vaihdettu 20tkm sitten. Kun starttaa huonosti niin pitää sellaista wowowow ääntä hetken aikaa ja sitten lopulta käynnistyy.
- hohhoijaavaan
Et erittele tuleeko kyseinen vika päälle kylmänä vai kuumana. Kuumana vaikea starttaus voisi kertoa esim. kampiakselinasentoanturin viasta. Normaalisti lämmin kone hörähtää helposti käyntiin.
- Vanha.asentaja
Tarkasta lataus. Jos akku on vajaa, niin lataa se täyteen erillisellä laturilla. Sitten auto käyntiin ja tavallisella yleismittarilla (hinta alkaen 10 €) mittaat akun navoista jännitteen. Pitää olla välillä 14,1 - 14,6 V. Jos akku ei ole täysi, niin 13,5 V:sta ylöspäin.
Jos jännite ei ole yllämainittu, niin vikaa on latauspiirissä. Akun navat hapettuneet (putsaus hiomapaperilla ja vaseliinia väliin), jossakin liittimessä huono kosketus, laturin hiilet loppu.
Laturin hiiliä ei kannata eikä yleensä voikaan uusia. Hae tarvikeliikkeestä tehdaskunnostettu laturi; tulee helpommaksi ja halvemmaksi ja laturilla on jonkunlainen takuu.
Starttivika harvoin tuolla lailla ilmenee. - lölölölölaaaaaa
Erikoista käytöstä, että välillä starttaisi ok ja välillä taas miten sattuu. Niinkuin edellä starttivika harvoin tekee tuohon tyyliin. Akusta löytyi tällainen samantyyppinen käytös, jossa laiska käynnistyminen
https://groups.google.com/forum/#!topic/sfnet.harrastus.autot/CsnOFIYLcEQ - Starttikorikki
Taas latailin akkua varmuuden vuoksi laturilla. Aamulla kylmänä starttas hyvin ja myöhemmin kun oli seisonut muutaman tunnin. Kaupan pihasta ei meinannut käynnistyä 4km ajon jälkeen. Kuului sellasta ritisevää sahausääntä kun koitti startata. Kotiin päästyäni starttasin pari kertaa kokeeksi. Vikalla kerralla ei enään tapahtunut mitään kun avainta käänsi. Ainoastaan mittarivalot palaa. Ajovalot palavat kirkkaasti. Heitin akun taas lataukseen ja puhdistan akunkengät. Jos latauksen jälkeen taas starttaa niin oltava akun sökö tai laturin. Ihmetyttää kuitenkin tuo sahaava meteli mikä tulee kun starttaa. Ei ole ennen ollut tuollaista. Sehän taas viittaa kuluneeseen starttiin. Välillä pelaa ilman sivuääniä. Kylmänä näitä ongelmia esiintyy vähemmän.
- senttipentti
Jos ajovalot palavat kirkkaasti starttauksen aikana, ei käsittääkseni vika ole akussa.
- Starttikorikki
Ostin turhaan uuden akun -> ei starttaa edelleenkään, mutta solenoidi naksuttaa. Kaapelit startille sekä akun kengät puhdistettu -> ei vaikutusta. Se on nyt startin vaihdon paikka. Alkoi viime viikolla jo oireilemaan, tänään simahti lopullisesti.
- Sis-soo
Akun olisi voinut kokeilla irrottamalla kaapelit ja käyttämällä naapurin auton akkua starttikaapeleilla sen sijaan. Uuden osto oli hätäilyä. Vanha akku kannattaa pitää varalla.
Jos startatessa kuuluu ylimääräistä meteliä, jota ei kuulu moottorin käydessä, niin vika on startissa. Jos on paljon ylimääräistä aikaa, sopivat välineet ja olosuhteet, niin startin peruskorjaa helpostikin, mutta kätevintä lienee vaihtostartti. - Ja.kauppias.tienaa
Niinpä. Piti sitten ihan itse summassa ostaa uusi akku. Ei kannattanut ensin selvittää, missä se vika oikeasti on.
Vahingosta viisastuu.
Viisas viisastuu toisen vahingosta. - Anonyymi
Ja.kauppias.tienaa kirjoitti:
Niinpä. Piti sitten ihan itse summassa ostaa uusi akku. Ei kannattanut ensin selvittää, missä se vika oikeasti on.
Vahingosta viisastuu.
Viisas viisastuu toisen vahingosta.Myy se akku jollekin karavaanarille
- 8765
Vilkaise moottorin maadoitus...
- Starttikorikki
Vaihdoin startin ja rupes heti pelittää. Huomas miten lähtee pirtsakammin käyntiin kun on uusi startti. Vanha oli jo toimiessaankin väsähtänyt tähän verrattuna. Minusta tuo vanha oli alkuperäinen eli n. 21v vanha.
- senttipentti
Hyvä juttu. Olet niitä harvoja henkilöitä, jotka ilmoittaa ,missä vika oli.
- Pösö205-89
Minulla kaksi autoa, kumpikin 27 v vanhoja. Toisella ajettu 480 000 ja toisella vasta 215 000 km. Alkuperäiset startit. Muutamia kertoja olen hiilet vaihtanut. Tarvikeliikkeessä hiilisatsi noin 10 euroa.
- Anonyymi
Kohtuu varma oire startin viasta on se että lyhytkin starttaus syö akun tyhjäksi
- kolomenollakuus
OLiko pösössä hiilet roottorin päädyssä?
Meidän 306 oli kolmion muotoiset hiilet, uutta mulle.- Pösö205-89
Oli. Pikkuisen vaivalloiset vaihtaa, mutta sitähän tämä on.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4733525Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi282901SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1472724Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872185Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1882034- 1571961
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä131914- 991744
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi491531Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li361450