Mikä on etäproseduuri?

En ole koskaan ennen kuullutkaan moisesta. Tytär valitti ettei saa läppäriään toimimaan, ja kun yritti käynnistää ohjelmaa, niin kone ilmoitti että etäproseduuri epäonnistui.
Mietin vain, että onko koneen asetuksissa jotain vikaa, vai onko kone kenties rikki. Ajattelin että jos jollain olis täällä kokemusta kyseisestä ongelmasta ja tietäisi, että onko koneella toivoa, vai pitääkö suunnistaa uuden ostoon.
7200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ehkä sinun kannattaisi käydä esittämässä kysymyksesi myös tietotekniikka-ryhmässä. Ei siitä haittaakaan voi olla.

Äänestä

Mahdollsuuksia paljon. Kokeilisin ensin järjestelmätiedoston tarkistusta. Järjestelmänvalvojana päätteeseen sfc /scannow
Huomaa väli c:n ja kenoviivan välissä. Paras, kun kopioit tuon päätteeseen.
Anna mennä tarkistus loppuun, jolloin tulokset näkyy.

Äänestä
  • Tytär tekstasi että tietokone alkoi päivällä toimia ja onneksi sai laskunsa maksettua. Jäi epäselväksi, että mistä mahtoi johtua kun kesti 2 päivää. Toivotaan että toimii jatkossa, ettei kone ala jatkuvasti temppuilla.

    Äänestä

  • Proseduuri kirjoitti:

    Tytär tekstasi että tietokone alkoi päivällä toimia ja onneksi sai laskunsa maksettua. Jäi epäselväksi, että mistä mahtoi johtua kun kesti 2 päivää. Toivotaan että toimii jatkossa, ettei kone ala jatkuvasti temppuilla.

    "Se johtuu siitä, että se on kone", sanoo yksi tietokone-expertti aina, kun ihmettelen, jos tietskari tekee jotain kummallista.

    Jotkut päivitykset vaativat uudelleenstarttaamista alkaakseen toimimaan kunnolla.

    Kännykkä menee aina joskus pimeeksi kesken pelin. Aika ärsyttävää. Sitten kun katsoo päivitykset, niin huomaa sen päivittäneen salaa juuri sen pelin. Kun laittaa puhelimen kiinni ja starttaa uudestaan, niin sitten toimii taas vaikka kuinka hyvin.

    Äänestä

Voi olla myös vakoiluohjelma, joka kaapannu koneen.

Kandee hankkia nörtti, eikä kysellä tältä huuhaanettipalstalta neuvoja asioihin, mistä kysyjä ei tajua mitään, eikä kommentoijat välttämättä senkään vertaa. "Opeta koko ATK viidessä minuutissa" -kirja olisi pomminvarm myyntimenestys. Jostin syystä sellaista ei ole kukaan koskaan kirjoittanut. Muuten ATK- kirjallisuutta varmasti löytyy lähikirjastostakin useampi hyllymetri.

Hanki nörtti, tai kiikuttakoon tyttäresi koneensa huoltoon, tahi ostakoon uuden koneen.

=DW=

Äänestä
  • Heh-heh. Tämän palstan neuvot ovat kuin huuhaanettipalstalta, mutta sinun neuvohan ei sitä ole. Melko rehvakasta.

    Haittaohjelma kuunteli korvat punaisena tytön hirveää, miehekästä kiroilua ja sitä alkoi hävettää. Haihdutti sitten itse itsensä 2 vrk:ssa veden lailla pois ja hommat alkoi toimia?

    Äänestä

Laita sana googleen, sieltä sitä löytyy selitystä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Proseduuri kirjoitti:

En ole koskaan ennen kuullutkaan moisesta. Tytär valitti ettei saa läppäriään toimimaan, ja kun yritti käynnistää ohjelmaa, niin kone ilmoitti että etäproseduuri epäonnistui.
Mietin vain, että onko koneen asetuksissa jotain vikaa, vai onko kone kenties rikki. Ajattelin että jos jollain olis täällä kokemusta kyseisestä ongelmasta ja tietäisi, että onko koneella toivoa, vai pitääkö suunnistaa uuden ostoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu