Kuka vastuussa vuokra-asunnon remontin sotkuista?

Kyllästynyt87

Vuokra asuntooni ollaan juuri tekemässä kylpyhuone remonttia, onko normaalia että minkäänlaisia suojia lähinnä pölyn leviämisen estämiseksi ei käytetä? Remonttia tehdään kylpyhuoneen ovi auki ja laasteja ja muita sekoitellaan eteisessä! Pöly on tietysti nyt levinnyt koko asuntoon. Tietääkö kukaan kenen vastuulla on siivous? Eikö vuokranantajan kuuluisi korvata siivous?

3

1869

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhkghfj

      Muoviseinä vetoketjuovella olisi ollut ratkaisu. Ajoissa.

    • sikapossuttyömaalla

      Remppareinot eivät ole vastuussa mistään. Roskat heitetään asunnon tai rappukäytävän lattialle, myös pikaruokapaketit. Tumpit ovat sentään yleensä ulkona maassa. Siivousta ei ole koko remontin aikana. Suojia ei käytetä. Näin heidät opetetaan koulussa ja näin on käytäntö remonttifirmoissa mestarin siunauksella.

      http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-2000001260423.html

      En suosittelisi ottamaan siivousfirmaa siivoamaan, eikä varsinkaan remonttifirman käyttämää. Pienemmän riesan tie siivota itse.

      Minä muovitin itse kaiken ennen remonttia. Loppusiivoojat, joiden tulosta ei mitään ennakkoilmoitusta olivat repineet muovit pois ilman minun lupaani ja minulle ilmoittamatta, sen jälkeen pöllyyttäneet lattian pölyt ilmaan ja tavaroiden mm. kirjahyllyn kirjojen päälle. Ammattitaidotonta sakkia. "Siivouksen" jälki oli muutenkin kamalaa.

    • näinsekulkee

      Ikävä kyllä, remonttifirma on VELVOLLINEN siivoamaan sotkunsa ja alue olisi pitänyt eristää muoviseinillä.
      Nyt vain puhelin käteen ja soittelemaan kyseisen firman pomoille tai vastaaville. Sinulle EI kuulu siivoaminen, se sovitaan yleensä urakassa, mutta siitä EI asukkaalle anneta informaatiota, että sekin raha tulisi omaan pussiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8201
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3942
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1400
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      35
      1282
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1132
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1030
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe