Onko olemassa valmennuskursseja suomen kielen linjaa varten? Helsingissä erityisesti?
Suomen kieli, yliopisto
kymysys
2872
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
...mutta netistä löytyy ainakin kaikenlaisia kielioppiharjoituksia. En tosin tiedä mihin asti niissä taso riittää... voi olla, että ne ovat ihan vaan "lukiotasoa". Kannattaa ainakin käydä katsomassa. =O)
Itse pyrin, jo tosin vuosia sitten, opiskelemaan suomen sukukieliä (koe ainakin silloin sama kuin suomen kieleen pyrkivillä). Pääsykoekirjoista oli toki kysymyksiä, mutta paljon oli myös sellaisia soveltavia kysymyksiä, joilla mitattiin yleisesti kielentajua ym., eli ei sellaisiin oikein kai voi valmentaa millään lailla? Tosin tästä siis tosiaa on aikaa enkä ole varma, onko näin nykyään.
Kannattaa käydä kyselemässä suomen laitoksessa (Fabianink. 33, 4. krs) onko niillä siellä katsottavana vanhoja pääsykoekysymyksiä. Ja jos preppausta kaipaa - samalla saa tulevaan tutkintoonsa valmiiksi ovareita, tai opintopisteitä niin kuin ne nyt muuttuu - voi myös mennä avoimeen yliopistoon opiskelemaan. Suomen kielestä on mahdollista suorittaa perusopinnot avoimesti:
http://www.avoinyliopisto.fi/public/nayta_tiedot.asp?id=84628
Kannattaa myös kysyä avoimesta yliopistosta ns. avoimesta väylästä, eli mahdollisuudesta siirtyä suoraan avoimesta yo:sta yliopisto-opiskelijaksi suoritettujen opintojen perusteella.