Venepäällikkökurssin tentti?

Masa999

Onko kokemuksia venepäällikkökurssista? Onko paljon opiskeltavaa? Ennen kaikkea kiinnostaisi tietää minkälainen tuo tentti on?

15

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole kokemusta, mutta Googlen mukaan tuo vastaa kv. huviveneen kuljettajan pätevyyskirjan vaatimuksia. Siinä vaaditaan rannikkolaivurin tutkinto (tai vastaavat tiedot) ja jonkinlainen osoitus käytännön veneilytaidoista. Lisäksi voi suorittaa CEVNI-tutkinoon, joka kattaa Keski-Euroopan sisävesireitit.

      http://www.trafi.fi/veneily/tiedot_ja_taidot/patevyydet

    • Masa999

      Juu, kiitos! Taitaa tosiaan olla useita tapoja suorittaa tuo ja osoittaa osaamisensa.

      Mutta jos nimenomaan menee jonkun veneilyseuran päällikkökurssin kautta, niin minkäköhänlainen tuo tentti on? Onko tosi vaaativa ja yksityiskohtainen? Kuulin, että siinä kai käytetään SPV:n tenttiä, mutta mitään vanhoja tenttikysymyksiä (toisin kuin esim. saaristo- ja rannikkolaivurin tenteissä) en löytänyt netistä.

      • Jos tuo tentti oikeuttaa kv. huvivenekirjaan, niin tason pitää olla vähintään sama kuin noiden Trafin ohjeiden teorian minimivaatimusten, eli saaristokurssi virta-, sorto- ja vuorovesilaskut.

        Trafi ei vaadi virallista näyttöä tai todistusta veneen käytännön taitojen hallitsemista, vaan oma selvitys asiasta riittää.


      • Masa999

        Juu, näin tulkitsin myös. Ja jos valitsee veneilyseuran järjestämän kurssin osoittamaan tason, niin lopussa on ilmeisesti SPV:n tentti. Mietin vain, että riittääkö hyvä "yleissivistys" veneilystä tentin läpäisemiseen, vai onko siellä ihan laivurikurssityyppisiä laskutehtäviäkin. Kun noita kurssejakin näyttää olevan hyvin eri laajuuksilla.


      • Boatsmann

        Oletan, että toi tentti on aika helppo jos on yhtään perillä veneilyn perussäännöistä? Vai oonko väärässä?


      • retkipurjehtija
        Masa999 kirjoitti:

        Juu, näin tulkitsin myös. Ja jos valitsee veneilyseuran järjestämän kurssin osoittamaan tason, niin lopussa on ilmeisesti SPV:n tentti. Mietin vain, että riittääkö hyvä "yleissivistys" veneilystä tentin läpäisemiseen, vai onko siellä ihan laivurikurssityyppisiä laskutehtäviäkin. Kun noita kurssejakin näyttää olevan hyvin eri laajuuksilla.

        Uskoisin, että on rannikkolaivuritason kysymyksiä. Muuten olisi outoa, että ko tutkinto on Trafin listalla ja kelpaa siinä, missä rannikkolaivurin tutkintokin.


    • Teijay

      Se oli tosi vaikee...

    • Late2
    • Karimerkki

      Nuo vaatimukset on selkeät, mutta kiinnostaisi minuakin tietää kuinka tiukka tuo tentti on? Kuinka yksityiskohtaisesti tarvii tietää asioita?

    • Tdi18

      SPV:n hemmot on fiksuja, ne näkee kuka osaa hommat ja kuka ei.

    • Huviveneilijä

      SPV:n päällikkötentti on noin kolme sivua kartta- ja laskentatehtäviä ja noin kolme sivua sanallisia tehtäviä ja suoritusaikaa on 3 tuntia.

    • Dabear

      Tosi vaikee. Nippelitietoo.

    • Marinemale

      Kyllä siinä tentissä oikeesti täytyy osata asioita. Kyse on kuitenkin venepäällikkyydestä, eli homman täytyy olla hallinnassa kaikinpuolin. Teoria ja käytäntö myös.

    • TurunTautiako

      Tentissä arvioidaan kandidaatin kyvykkyyttä toimia huvialuksen päällikkönä ja tentti on 2 - osainen kuten joku jo tiesikin. Ensin teoriatentti jonka hyväksytysti suorittaneilla on mahdollisuus osallistua käytännöntaitojen näyttökokeeseen. Sekä teoria, että käytäntö painottavat teemoja onnistua merenkulullisesti ilman elektronisia navigoinnin apuvälineitä, eli peruslaskut, merkinnänpito ja vuorovesioppi tulee olla hanskassa, sekä muutoin vastaava osaaminen kuin rannikkolaivuritentissä. Painotuksella meriteiden säännöt, väistäminen, valot ja päällikön vastuu.

      Lisäksi erityisesti käytännön näyttökokeessa painotetaan kandidaatin kykyä toimia aluksen päällikkönä , kykyä käskyttää miehistöä selkeästi turvallisuusdimensio ja miehistön yksilölliset kyvykkyydet huomioiden.

      Helppoa kuin mikä jos on sen verran harjaannusta käytännöstä, että ymmärtää kristallin kirkkaasti peruskäsitteet...

      • TurunTautiako

        Unohtu tosa mainita, että teoriatenttikysymykset tulee SPV:ltä suoraan kokeeseen . Kuhunkin kokeeseen SPV arpoo mallikysymyssarjoista kustakin osa-alueesta kysymykset yksittäisiin tentteihin. Kysymyspaperit ovat samalla vastauspapereita ja palautuvat kokeen jälkeen SPV:lle.

        Käytännön näyttökokeen vastaanottaja on SPV:n autorisoima koulutustarkastaja - yleensä sama koulutustarkastaja kun tarkastaa myös teoriatentin vastaukset...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4776
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2179
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      1823
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      190
      1792
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      168
      1560
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      283
      1431
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      206
      1260
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      88
      1179
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      207
      1162
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1124
    Aihe