Venepäällikkökurssin tentti?

Masa999

Onko kokemuksia venepäällikkökurssista? Onko paljon opiskeltavaa? Ennen kaikkea kiinnostaisi tietää minkälainen tuo tentti on?

15

563

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole kokemusta, mutta Googlen mukaan tuo vastaa kv. huviveneen kuljettajan pätevyyskirjan vaatimuksia. Siinä vaaditaan rannikkolaivurin tutkinto (tai vastaavat tiedot) ja jonkinlainen osoitus käytännön veneilytaidoista. Lisäksi voi suorittaa CEVNI-tutkinoon, joka kattaa Keski-Euroopan sisävesireitit.

      http://www.trafi.fi/veneily/tiedot_ja_taidot/patevyydet

    • Masa999

      Juu, kiitos! Taitaa tosiaan olla useita tapoja suorittaa tuo ja osoittaa osaamisensa.

      Mutta jos nimenomaan menee jonkun veneilyseuran päällikkökurssin kautta, niin minkäköhänlainen tuo tentti on? Onko tosi vaaativa ja yksityiskohtainen? Kuulin, että siinä kai käytetään SPV:n tenttiä, mutta mitään vanhoja tenttikysymyksiä (toisin kuin esim. saaristo- ja rannikkolaivurin tenteissä) en löytänyt netistä.

      • Jos tuo tentti oikeuttaa kv. huvivenekirjaan, niin tason pitää olla vähintään sama kuin noiden Trafin ohjeiden teorian minimivaatimusten, eli saaristokurssi virta-, sorto- ja vuorovesilaskut.

        Trafi ei vaadi virallista näyttöä tai todistusta veneen käytännön taitojen hallitsemista, vaan oma selvitys asiasta riittää.


      • Masa999

        Juu, näin tulkitsin myös. Ja jos valitsee veneilyseuran järjestämän kurssin osoittamaan tason, niin lopussa on ilmeisesti SPV:n tentti. Mietin vain, että riittääkö hyvä "yleissivistys" veneilystä tentin läpäisemiseen, vai onko siellä ihan laivurikurssityyppisiä laskutehtäviäkin. Kun noita kurssejakin näyttää olevan hyvin eri laajuuksilla.


      • Boatsmann

        Oletan, että toi tentti on aika helppo jos on yhtään perillä veneilyn perussäännöistä? Vai oonko väärässä?


      • Masa999 kirjoitti:

        Juu, näin tulkitsin myös. Ja jos valitsee veneilyseuran järjestämän kurssin osoittamaan tason, niin lopussa on ilmeisesti SPV:n tentti. Mietin vain, että riittääkö hyvä "yleissivistys" veneilystä tentin läpäisemiseen, vai onko siellä ihan laivurikurssityyppisiä laskutehtäviäkin. Kun noita kurssejakin näyttää olevan hyvin eri laajuuksilla.

        Uskoisin, että on rannikkolaivuritason kysymyksiä. Muuten olisi outoa, että ko tutkinto on Trafin listalla ja kelpaa siinä, missä rannikkolaivurin tutkintokin.


    • Teijay

      Se oli tosi vaikee...

    • Late2
    • Karimerkki

      Nuo vaatimukset on selkeät, mutta kiinnostaisi minuakin tietää kuinka tiukka tuo tentti on? Kuinka yksityiskohtaisesti tarvii tietää asioita?

    • Tdi18

      SPV:n hemmot on fiksuja, ne näkee kuka osaa hommat ja kuka ei.

    • Huviveneilijä

      SPV:n päällikkötentti on noin kolme sivua kartta- ja laskentatehtäviä ja noin kolme sivua sanallisia tehtäviä ja suoritusaikaa on 3 tuntia.

    • Dabear

      Tosi vaikee. Nippelitietoo.

    • Marinemale

      Kyllä siinä tentissä oikeesti täytyy osata asioita. Kyse on kuitenkin venepäällikkyydestä, eli homman täytyy olla hallinnassa kaikinpuolin. Teoria ja käytäntö myös.

    • TurunTautiako

      Tentissä arvioidaan kandidaatin kyvykkyyttä toimia huvialuksen päällikkönä ja tentti on 2 - osainen kuten joku jo tiesikin. Ensin teoriatentti jonka hyväksytysti suorittaneilla on mahdollisuus osallistua käytännöntaitojen näyttökokeeseen. Sekä teoria, että käytäntö painottavat teemoja onnistua merenkulullisesti ilman elektronisia navigoinnin apuvälineitä, eli peruslaskut, merkinnänpito ja vuorovesioppi tulee olla hanskassa, sekä muutoin vastaava osaaminen kuin rannikkolaivuritentissä. Painotuksella meriteiden säännöt, väistäminen, valot ja päällikön vastuu.

      Lisäksi erityisesti käytännön näyttökokeessa painotetaan kandidaatin kykyä toimia aluksen päällikkönä , kykyä käskyttää miehistöä selkeästi turvallisuusdimensio ja miehistön yksilölliset kyvykkyydet huomioiden.

      Helppoa kuin mikä jos on sen verran harjaannusta käytännöstä, että ymmärtää kristallin kirkkaasti peruskäsitteet...

      • TurunTautiako

        Unohtu tosa mainita, että teoriatenttikysymykset tulee SPV:ltä suoraan kokeeseen . Kuhunkin kokeeseen SPV arpoo mallikysymyssarjoista kustakin osa-alueesta kysymykset yksittäisiin tentteihin. Kysymyspaperit ovat samalla vastauspapereita ja palautuvat kokeen jälkeen SPV:lle.

        Käytännön näyttökokeen vastaanottaja on SPV:n autorisoima koulutustarkastaja - yleensä sama koulutustarkastaja kun tarkastaa myös teoriatentin vastaukset...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      119
      2440
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1582
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      648
      1039
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      720
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      710
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    Aihe