Ketkä helevetti taulapäät ovat saaneet läpi ton linja-autoaseman siirtämisen ja sen älyttömän matkakeskuksen rakentamisen?? Ei ne toope oo ikinä käyneet Porin linja-autoasemalla , sieltä nääs lähtee pari kolme autoa tunnissa. Ruuhkaa ja tunkua siellä ei ole!!! Auta ja pala, kun nykyisen aseman tontille alkaa nousta taloja!!! Silloin viimeistäänkin hullukin hokaa, että matkakeskuksen rakentamista puoltaneet ovat korruptuneita kryndereiden voitelemia nilviäisiä!!! Nilviäisten nimet esiin!!! Nyt palaa taas porilaisten rahaa herrojen perusuksiin!!!!
Kukaa vastustaa Porin linja-autoaseman siirtämistä
Hephoi
26<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Sama tapaus uimahallin kans.vanhan korjaus olisi ollut miljoonia halvempi.satakunnan paska lehti julkaisi kuitenkin kansalle erilaisen arvion harhautuksena.hallia markkinoitiin kovasti porilaisten etuna vaikka kyse oli raksafirmojen ja voideltujen paskojen rahakkaasta sopimuksesta.nimet esiin todellakin!
No tästä uimahallista olen käyttäjänä erimieltä. Linja-autoasemasta samaa
vanha olisi voitu korjata uuden veroiseksi huomattavasti halvemmalla.veronmaksajien rahoilla rilluttelee nyt joku ahne paska.
Uusikin uimahalli on täynnä, vanha oli paljon pienempi. Vain 25m allas, jota tuskin olisi jatkettu.
Grynderit ovat asian voidelleet. Valtalehti vaikenee. Voitelijat paljastuvat,
kun kerrostalojen rakentajien nimet tulevat julki. Nämä jehut eivät bussilla
kulje.
Kunnallisvaalit lähestyvät ja vallasväki kaipaa vaalirahaa mainontaan.
Asiaa!!!
Miksi toimiva ja hyvällä paikalla oleva, paljon muistoja herättävä asema pitää siirtää trendien perässä muualle. Porin kokoisessa kaupungissa tuo eri liikennemuotojen läheisyys ei nyt varmaan paljon hetkauta. Varmastikin vain murto-osalle tuo helpotusta rautatieaseman ja linja-autoaseman vierekkäisyys. Taas yksi keskustan sukupolvien muistomerkki pois ja ties mitä tilalle...Tämmöiset asiat saavat vahvasti kyseenalaistamaan harkitsemaani paluumuuttoa. Koko kampushanke alkaa tuntumaan isolta peikolta perusasukkaille. Eikö tämänkokoista kaupunkia tulisi kehittää sen asukkaille, eikä muutaman vuoden täällä pakosta viettäville ja ohikulkijoille..?
Joukkoliikenteen käytön kannalta toimivin ratkaisu on rautatie- ja linja-autoaseman sijainti samassa paikassa. Porissa on vielä se erityispiirre, että lentoasemakin jon rautatieasemalta jokseenkin kävelymatkan pääässä. Oletettavasti paikallisbussit tulevat koukkaamaan matkakeskuksen kautta ja nostalgisimmatkin jossain vaiheessa tajuavat että järjestelyssä on järkeä.
Itse kuljin aikoinaan muualta Suomesta junalla Poriin ja siitä bussilla eteenpäin, laukkujen raahaminen bussiasemalle oli ratkiriemukasta varsinkin talvisin.
Mitä tulee gryndereihin ja korruptioon, niin demariporissa sitä on ollut aina ja tulee aina olemaan. Paluumuuttoa en itse voisi edes harkita - ei kukaan täysjärkinen - ja siksi demarit pysyvät vallassa. Heille on edukasta pitää tilanne perseellään mitä tulee meininkiin noin muuten. Nyt vain sattuu niin että matkakeskus-konsepti hyödyttää pitemmän päälle myös kansalaisiakin.
Sinä exporilainen oletkin juuri sitä pientä osaa jota se hyödyttää. Suurin osa varmasti jatkaa kävellen lähelle, tai noudetaan autolla. Muuta varten ovat taksit, sekä linja-autopysäkit. Pori ei ole sellainen liikenteen solmukohta, jossa tarvittaisiin tällainen yhteenkeskittymä. Sitäpaitsi lentoasema on kuitenkin sen verran kaukana, että kyllä sieltä/sinne kapsäkkien kanssa kuitenkin suurin osa taksin ottaa jos matka jatkuu.
Hyviä pointteja, mutta... Kun funtsaat kuitenkin sitä faktaa kuinka monta laituria nykyisellä linja-autoasemalla oikeasti on kerrallaan käytössä ja paljonko siinä on lääniä tyhjän panttina niin vaikeaa perustella nykymenoa. Liikenteen solmukohtaa ei tietenkään pysty olemaan kun tämä ns. solmu puuttuu. Kyllä minulle (ja varmasti monelle muullekin henkilöautoilijalle) joukkoliikenne kelpaa, jos se on oikeasti käytettävissä ja toimii, Suomessa nyt taksia ei vaan kannata lyhyelle matkalle ottaa - ehkä sitten viimeiselle etapille jos se on oikeasti hevon kuusessa.
Ei edes porilaiset päättäjät _niin_ tyhmiä voi olla että eivät rukkaisi paikallisliikennettä ja sen reittejä siten, että kokonaisuus saadaan toimimaan. Muiden kuin ydinkeskustassa asujien kannalta on parempi, että bussi- ja juna-asema ovat samassa paikassa.
Tuohon laitureiden määrään en nyt ota kantaa, eivät ne Hgin Kampin laituritkaan kaikki ole kerrallaan käytössä. Syyni ovat lähinnä nostalgiset. Kaikkea vanhaa ja toimivaa ei tarvitsisi hävittää, siihen on maailmallakin opittu. Eikä ainakaan lisää uusia asuinkerrostaloja keskustaa pienentämään.
Jos palvelukokonaisuus laajenee, pelkään Keski-Porin kirkon muuttoa.
Olisi kauniita rantatontteja gryndaukseen.
Niinpä. Ja koko eteläranta matalaksi ja uutta tornitaloa tilalle.
Nyt kiireesti kaikki vastustajat kahlitsemaan itsensä kiinni linja-autoasemaan, ettei sitä vaan siirretä ;]
Ihan hyvä vaan että saadaan Poriin uusi matkakeskus.
Linja-autoasema puretaan tilalle rakennetaan kerrostaloja.
Niitä ne tekee ja jotkut tahot hyötyvät, mutta me jotka emme ole hankkeen takana maksamme sen, mutta hyötyä siitä ei meille koidu. Ne jotka muutoinkin tunkevat rahaa omiin perusuksiin kaupungin kassasta ja jotka suoraan tai välillisesti hyötyvät siitä ovat hankkeen takana. He eivät tule koskaan käyttämään julkisiakulkunevoja, heidän ei tarvitse matkustaa rahvaan kanssa. Hyvävelikaupoista heruu niin hyvin liksaa tälle pienelle porilaisjoukolle, joiden nimet ovat kyllä tiedossa.
Tätä se juuri on. Hyöty perusasukkaille menee mielestäni pahasti miinuksen puolelle. Maksamme siitä ja yleinen keskusta vain pienenee. (todennäköisesti)Pitäisi ruveta tosissaan pohtimaan asukkaiden mielipide oikeasti huomioiden, ketä ja mitä varten ja mihin suuntaan kaupunkia "yritetään kehittää".
Peruskaupunkilaisilla on oma roolinsa. Kuten mainitset, maksajan ja ihmettelijän
rooli. Miten tämä meni näin ja kuka halusi?
Päättäjät esiintyvät kasvottomina, kaikki tahot mukana. Jokaiselle riittää sitä
sylttyä ja Amerikan herkkua hetken kuluttua. Ensi keväänä, tarkemmin.
Kerrankin porilaisilla on järkeä ja suunitemia tulevaisuuteen,onhan tuo nyt selvää että linja-autoaseman paikka on juna-aseman vieressä,ja viellä lentokenttäkin on lähietäisyydellä.
Porilaisilla vai, heh-heh. Massimiehillä toki, rahvas kustantaa.
Voit tutkia selvityksiä Tampere, Turku jne. onko vieressä?
Kehitit porilaisen oman totuutesi.
Juurikin näin. Harvassa paikassa tämmöisiä matkakeskuksia on. Nämä asiat on saatu toimimaan joukkoliikenteen avuin. Mutta joukkoliikenteen kehitys ei tuo rahaa kenenkään taskuun, se vain saattaisi helpottaa kansalaisten arkea, ja hekin voisivat saada hieman takaisin tätä kautta. Tästä hyödyn keräävät rakennuttajat ja asioiden voitelijat jne.
Kauppatorin voisi tehdä vanhalle linja/autotoasemalle,nykyinen paikka ei ole enää järkevä.
Vain kuolleen ruumiini yli.
nim. perustuksia suunnittelen hissukseen
Eiköhän perustetaan oikein liike vastustamaan tuota matkailukeskusta meidän rahoilla??? Nyt saa riittää kansalaisten rahojen tuhlailu!!!!
Kyllä ainakin itse laittaisin nimen adressiin jos joku semmoista jaksaisi ruveta puuhaamaan. Itsellä ei oikein aika riitä valitettavasti...
Minusta on hyvä,että tulee matkakeskus. Toivotaan,että se on auki myös viikonloppuisin ja iltaisin.Linja-autoasema on kiinni viikonloppuna. Ja illalla.Ei pääse sateen sattuessa sisälle. Minun asiani suuntautuvat sairaalamäkeen,että hyvälle paikalle tulee.