Onkohan kellään muulla yhtä hauskasesti toimiva verenpaine?
Mulla on todettu (pääasiallisesti ylipainosta johtuva?) verenpainetauti ja syön kolmea verenpainelääkettä. Atacand, Amlodipin ja Orloc. Orloc on tosin alunperin määrätty kahvikuppineuroosiin. (Kahvikuppineuroosi => lue yliherkkä autonominen hermosto?)
Kävin juuri hakemassa lääkäriltä ensimmäisen jatkoluvan kuorma-autokortille ja verenpaine oli, lääkkeistä huolimatta, 164/108...
Nuorempien sairaanhoitajien kanssa on ollut jopa 180/115, eivät sen jälkeen uskaltaneet mitata keuhkojen tilavuutta))) (ei ole vitsi)
Valkotakkipainetta on vähintäänkin riittävästi, siihen ei lääkkeet auta.
Sain pitää ajokorttini, ajoin kotiin, istuin/ihmettelin puolisen tuntia ja mittasin verenpaineeni 135/85. Nyt kolmen tunnin jälkeen 132/68.
Jos iltasella käyn kävelylenkillä, niin verenpaine voi sen jälkeen parhaimmillaan olla 125-130/55-60.
Vuorokausimittauskin on tehty ja vuorokauden keskiarvo oli niin alhainen, että ilman lääkärin "säätöä" en olisi saanut verenpainelääkkeitä korvattaviksi.
Yöllä alapaine oli jotain 40 ja yläpaine (en varmasti muista) 80
En tiedä sitten, pitäiskö mulle ennemminkin määrätä jotain hermostoa rauhoittavaa. Ei niinkään verenpainelääkkeitä...???
Hassu verenpaine?
2
250
Vastaukset
- hörhylä
Hei,minulla samalla tavalla toimiva verenpaine vuorokausi mittauksessa kovasti korkeat paineet.iltaa kohti laskevat ja yöllä vieläkin alhaisemmat,kuka lääkäri osaisi sanoa ja antaa toimivat lääkkeet.
- hermotpinnassakovain
Minusta olet aivan oikeilla jäljillä. Varsinkin kun on jo tuota kahvikuppineuroosia, valkotakkiverenpainetta ja autonomisen hermoston herkkyyttä. Tuttua on. Ollut joskus jopa kohtauksia, joissa vp ja syke ilman syytä kohoaa pilviin, vaikka nukkuessa keskellä yötä. No, tuo oli silloin kun vielä asuin homeasunnossa. Nyt on oireilu rauhoittunut ja paineet laskeneet lähes normaaleihin lukemiin ja vp-lääkitystä on voinut purkaa. Beetasalpaajista oli pahimmassa vaiheessa apua, syke ei päässyt kohoamaan ja vp-pysyi kohtuullisissa lukemissa. Millainen sinun lepopulssisi on paineiden aikaan päivällä ja illalla, kun vp normaali?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1766733Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1113195Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041895Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am641676- 191649
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?381516Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111320Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151293- 641253
Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751143