Hassu verenpaine?

Kohinaa_Korvissa

Onkohan kellään muulla yhtä hauskasesti toimiva verenpaine?

Mulla on todettu (pääasiallisesti ylipainosta johtuva?) verenpainetauti ja syön kolmea verenpainelääkettä. Atacand, Amlodipin ja Orloc. Orloc on tosin alunperin määrätty kahvikuppineuroosiin. (Kahvikuppineuroosi => lue yliherkkä autonominen hermosto?)

Kävin juuri hakemassa lääkäriltä ensimmäisen jatkoluvan kuorma-autokortille ja verenpaine oli, lääkkeistä huolimatta, 164/108...
Nuorempien sairaanhoitajien kanssa on ollut jopa 180/115, eivät sen jälkeen uskaltaneet mitata keuhkojen tilavuutta))) (ei ole vitsi)
Valkotakkipainetta on vähintäänkin riittävästi, siihen ei lääkkeet auta.

Sain pitää ajokorttini, ajoin kotiin, istuin/ihmettelin puolisen tuntia ja mittasin verenpaineeni 135/85. Nyt kolmen tunnin jälkeen 132/68.
Jos iltasella käyn kävelylenkillä, niin verenpaine voi sen jälkeen parhaimmillaan olla 125-130/55-60.

Vuorokausimittauskin on tehty ja vuorokauden keskiarvo oli niin alhainen, että ilman lääkärin "säätöä" en olisi saanut verenpainelääkkeitä korvattaviksi.
Yöllä alapaine oli jotain 40 ja yläpaine (en varmasti muista) 80

En tiedä sitten, pitäiskö mulle ennemminkin määrätä jotain hermostoa rauhoittavaa. Ei niinkään verenpainelääkkeitä...???

2

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hörhylä

      Hei,minulla samalla tavalla toimiva verenpaine vuorokausi mittauksessa kovasti korkeat paineet.iltaa kohti laskevat ja yöllä vieläkin alhaisemmat,kuka lääkäri osaisi sanoa ja antaa toimivat lääkkeet.

    • hermotpinnassakovain

      Minusta olet aivan oikeilla jäljillä. Varsinkin kun on jo tuota kahvikuppineuroosia, valkotakkiverenpainetta ja autonomisen hermoston herkkyyttä. Tuttua on. Ollut joskus jopa kohtauksia, joissa vp ja syke ilman syytä kohoaa pilviin, vaikka nukkuessa keskellä yötä. No, tuo oli silloin kun vielä asuin homeasunnossa. Nyt on oireilu rauhoittunut ja paineet laskeneet lähes normaaleihin lukemiin ja vp-lääkitystä on voinut purkaa. Beetasalpaajista oli pahimmassa vaiheessa apua, syke ei päässyt kohoamaan ja vp-pysyi kohtuullisissa lukemissa. Millainen sinun lepopulssisi on paineiden aikaan päivällä ja illalla, kun vp normaali?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      74
      8367
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      66
      2825
    3. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      2028
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      157
      2001
    5. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      20
      1949
    6. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1861
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      30
      1720
    8. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      43
      1495
    9. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1487
    10. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1246
    Aihe