Onko unilaboratorioita kotikäyttöön?
Eritasoisista uniongelmista kärsiviä on yllättävän paljon. Pariskunnatkin nukkuvat lisääntyvässä määrin eri huoneissa saadakseen paremmin nukutuksi. Taannoin luin pariskunnasta, joka nukkui lomalla samassa vuoteessa ja silloin mies huomasi vaimon hengityskatkokset.
Hyvinvointirannekkeilla ja vastaavilla kapistuksilla voi helposti seurata unensa laatua. Jos niihin liittäisi tallentavat nukkujaa seuraavan infrapunakameran ja mikrofonin, voisi päivällä tarkastella nukkumistaan ja mitä ongelmia siinä oli. Sovellus hakisi heräämiset ja huonon unen kohdat tallenteelta. Tavallisella kameralla voisi kuvata vielä ikkunaa ja käyttää toista mikrofonia ulkoisten häiriöiden toteamiseksi, voihan ohiajavan auton valo ja ääni tai muu hetkellinen häly herättää . Setti voisi olla vuokrattavissa tai lainattavissa kirjastosta.
Uolevi Kattun
Unilaboratorio kotikäyttöön
9
268
Vastaukset
- uyiuoip
Mikä tahansa kelpaisi kun ei jaksa enää lääkärien kanssa. Nukahtamislääkkeen käytöstä syyllistettiin niin tehokkaasti että jätin sen pois. Kokeilin sitä ennen mirtsan ja keto paska priinin. Kummastakin oli enemmän haittaa kuin hyötyä.
Vaiva ei tietenkään ole loppunut mutta eipä tarvi nöyrtyä ruinaamaan lääkkeitä. Sillä ruinaamiselta se pari kertaa tuntui. Siksi menikin hermot ja sanoin että antaa olla. Pitäkää nappinne kun tämä on näin vaikeaa.Ei kotilaboratorio korvaa lääkäriä, hoitoa tai lääkettä jos niille on tarvetta. Toisaalta, vaikea on lääkärinkin lähteä liikkeelle jos potilas osaa kertoa vain että nukkuu huonosti ja päivällä väsyttää.
Kotilaboratorio auttaa lähinnä haravoimaan ilmeiset ongelmien aiheuttajat ja voisi ratkaista kokonaan syyt monen perusterveen huonounisuuteen.
Mikrofoni kertoo kuorsaamisesta, hampaiden narskuttelusta, krohinoista, hengityskatkoista ja ulkoisista hälyäänistä. Kuva kertoo huonoista asennoista tai raajan puutumisesta, voisi verrata kuvia hyvän ja huonon unen hetkiltä. Käytössä voisi olla myös liiketunnistin, silloin näkee elehtiikö unissaan tai kärsiikö levottomista jaloista tms.
- Parhaat-unilääkkeet
Lempiminen ja NORMAALI elämä. Auttaa vissiin 90%:ssa tapauksia...
- Kyllä_auttaa
suurempaa määrää ihmisiä, vähintään 95%:ssa tapauksia.
Kiistämättömiä totuuksia nämä. Kunnon teutaroinnin aikana kihdit eivät vaivaa ja päälle nukkuu sikeästi koko yön vaikka lanttusäkin päällä. Kirjastot voisivatkin ensin antaa labrasettiä kysyville ”Kokeile tätä kotona!”-oppaan ja jos se ei tepsi, vasta sitten voisi uniaan ruveta monitoroimaan.
- Näin_on
Psykopaatti nukkuu sikeästi, vaikka olisi murhannut ihmisen. Stalinki sanoi, mikään ei tuo niin ihanaa unta, kun vastustajan likvidoiminen.
Aina mun pitää säätää. Ajatusmato jyystää taustalla väkisin omiaan ja tyhjennän levyn vielä kerran:
Ongelmia on erilaisia, joten tarvitaan erilaisia tarkastelukulmia. Ohjelma osannee tiivistää keskeiset ongelmat graafille tai listalle.
Esitetään koko yön unen laatu graafina. Rinnalla esitetään oman hengityksen ja ulkoisten äänien graafit. Sama juttu kuvien kanssa. Mitään liiketunnistimia ei tarvita. Kuvantunnistus osaa pisteyttää nukkujan liikehdinnän, liikkuuko vähän tai paljon ja miten pitkään. Ulkoa tulevat valonpilkahdukset näkyvät häiriöpiikkeinä. Hyvinvointiranneke mittaa vielä pulssia ja verenpainetta, ties mitä muuta. Graafilta voi sitten klikata tarkasteltavan hetken ja tallenne alkaa pyöriä. Peruutetaan tarvittaessa muutama minuutti taaksepäin.
Erikoispatjoja ja muita antureita vältellään jos mahdollista, jotta seurataan normaalia arjen nukkumista. Oikeat valvotut unilaboratoriot ovat varmaan hyviä tutkimuksessa ja erikoistilanteissa, mutta myös vääristävät olosuhteita. Tila on yleensä eristetty ulkoisilta häiriöiltä. Potilas voi jännittää tilannetta. Tai nukkua poikkeuksellisen hyvin, kun on sairauslomalla eikä ole työstressiä.- Hekuli61
Tuolla on ainakin muutama vinkki / laite unen mittaukseen:
http://biohakkerit.fi/kirja/lisasisallot/uni/#6
Itse käytin Bedditiä, erittäin hyvä laite toimiessaan mutta kolmannen toimimattoman laitteen sain purkaa kaupan (todella harmi, laite antoi hyvää dataa toimiessaan), nyt on uusi laite hakusessa, tuo Emfit kiinnostaa tällä hetkellä kohtalaisesti, ja listan ulkopuolelta sitten on myös Beurer SE80 ja Sleepace (ei suomessa myynnissä).Kumman piilossa nämä laitteet edelleen ovat. Taas oli Prisma Studiossa juttua yhä vaan lisääntyvistä uniongelmista. Luulisi olevan markkinoita vuokrattavalle helppokäyttöiselle ja laadukkaalle laitteistolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1106180Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400