Sää tammikuussa

Hei! Tammikuun alkupuolelle olemme lähdössä Cancuniin, ja nyt kun noita keskilämpötiloja on tullut tutkailtua, niin riittäähän sitä lämpöä? Osa sivuista kun näyttää 15 asteen keskilämpötiloja, kun itselle se ihanne on 25-30 astetta. Millaisia säitä on aikaisemmin ollut?

Kiitos!
8453
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Varmasti riittää eli palella ei tarvitse. Tosin vesisade saattaa yllättää. Meksikon ilmasto on ihanteellinen. Ja, jos majoitut Karbianmeren läheisyyteen, niin tuuli vilvoittaa lavetilla aurinkoa ottaessasi mukavasti. Merivesi ei ole kylmää ja arvelenpa, että allasalueilta löytyy myös varjoja. Eli älä tuhlaa aikaasi villatakkien tms. pakkaamiseen. Paljon kevyttä, helposti pakattavaa ja käytännöllistä vaatepartta mukaan. Hyviä kenkiä ja mielellään kevyitä jalkineita matkalaukkuun myös. Aurinkolasit, päähine ja aurinkovoidetta ja tietty uimapuku. Retkivaatekerta myös. Selkeä mieli ja nautit!

Äänestä
  • Kyllä sitä pitkähihaista on syytä mukana olla, varsinkin iltaisin saattaa tammikuussa olla hyvinkin viileää.

    Äänestä

Hola,

olemme olleet 5 kertaa tammikuussa Cancun-Playa Del Carmen -alueella. Yleensä olemme olleet 3 viikkoa kerrallaan ja joka reissulla on ollut viileämpiä iltoja, jolloin pitkähihainen on ollut tarpeen ja myös pitkät housut.

Mukavaa matkaa ihanaan Meksikoon!

Äänestä
  • Tammikuun illat oli viileitä ja tuulisia, pitkähihainen tuli tarpeeseen. Samoin hotellien rafloissa voi tulla vilu riippuen ilmastoinnista. Onneksi ei oltu viikkoa aiemmin, säät oli olleet todella epävakaisia ja satanut paljon. Tuuripeliä.

    Äänestä

  • Juuri näin. Sen on vähän kuin Suomen juhannus, voi tulla vettä lähellä nollaa tai olla hellettä.

    Äänestä

Taidan siis ottaa muutaman kevyen pitkähihaisen mukaan - saahan niitä lisää paikan päältä jos on tarvis. Toivottavasti säät suosivat :)

Äänestä

Lomailimme Akumalissa pari viikkoa helmi-maaliskuussa ja vaatteita ei olisi tarvinnut.

Äänestä
  • Nakurantako?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eihäntuukylmä kirjoitti:

Hei! Tammikuun alkupuolelle olemme lähdössä Cancuniin, ja nyt kun noita keskilämpötiloja on tullut tutkailtua, niin riittäähän sitä lämpöä? Osa sivuista kun näyttää 15 asteen keskilämpötiloja, kun itselle se ihanne on 25-30 astetta. Millaisia säitä on aikaisemmin ollut?

Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu