Kuka ostaa putkiremppa-asunnon?

Kohta pitäis taas lähteä näytöille tuskailemaan asuntojen surkeaa tasoa ja korkeita hintoja. Alle vanhan miljoonan mummon kämpistä on suurin osa putkiremppaiässä olevia kananpaskataloja, joihin joudutaan lähiaikoina ottamaan yhtiövelkaa kymmeniä tuhansia euroja/asunto.

Kuka tollasia ostaa noilla hinnoilla? Putkiremppa-asunnon oikea hinta on -50 000 euroa verrattuna vastaavan remontoidun/uudemman asunnon hintaan. Nämä meidän välitysfirmat korjaavat hintaa alaspäin vain n. 20 000 egeä, mikä ei riitä mihinkään kun kokonaisuutta katsoo.

No, minä suhnuttelen tasan niin kauan, kun löydän asiallisessa kunnossa olevan asunnon kohtuuhintaan. Aikaa on, ja hinnat ovat onneksi tukevassa laskussa. Mikäs kiire tästä vuokra-asunnosta olisi pois, varsinkin kun vuokra on pikkasen alle 400 egeä... monessa talossa kun pelkkä vastike on siinä 300 egen tuntumassa.

Tehdään tili sitten vaikka kesällä, mutta pakko se on kai vääntäytyä liikkeelle tarkistamaan tilanne. Soronoo!
172022
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Mikset osta esim v2000 rakennetua asuntoa, kyllä niitäkin näyttää olevan muutamia toisinaan myynnissä.
Toisn harvemmin keskustoissa, mutta hyvien yhteyksin varrella.
Itse katselen ennemmin huoletonta uudehkoa, kuin saman hintaista pommia keskustassa.

Äänestä
  • että hinnat ovat aivan järjettömiä uudemmissa asunnoissa. Ei niihin tavallisella työssäkäyvällä ole varaa - ellei sido itseään loppuelämäksi velkaliekaan.

    Äänestä

ostan mielelläni asunnon johon putkiremppa on tulossa tai joskus tulee jos asunto muuten miellyttää,ja hinta suunnilleen kohdallaan. näin teinkin syksyllä tiesin sen että joskus remppa tulee.mielelläni myös maksan sen niin saa taas asua rempatussa talossa, et on meitä. välittäjältä en kyllä osta, ihmettelen myös mitä intoa ihmisillä on myydää,ostaa välittäjän kautta asunto. maksan mielellään sen ,ns . välittäjäpalkkion ennemmin suoraa myyjälle. tosin suoraa myytävät samanlaiset asunnot ovat yleensä halvempia,kuin välittäjällä olevat.

Äänestä
  • olla koskaan putkirempan keskellä? No, elämällä on sinulle vielä ainakin yksi yllätys varattuna.

    Äänestä

  • En ymmärrä kirjoitti:

    olla koskaan putkirempan keskellä? No, elämällä on sinulle vielä ainakin yksi yllätys varattuna.

    osakehuoneiston putkirempan keskellä en ole ollut omakotitalon kyllä. osakehuneistoni nyt on vuokrattuna ,et täytyy sit katsoa laittaako pihalle vuokralaiset, tai jos itse siinä itse asuu lähtee muaalle siksi aikaa.

    Äänestä

"Aikaa on, ja hinnat ovat onneksi tukevassa laskussa."

Ja sit mä heräsin. Monista varoitteluista huolimatta taisi tammikuun ostoryntäys jälleen tulla monelle yllätyksenä.

Äänestä
  • Missä lie ne ostajat ryntäilleet. Oliko huono sää syyllinen katsojien puutteeseen, vai johtuuko kysynnän heikkous kohta alkavasta puolikuusta.

    Vakavasti puhuen, vain rivaria katsomassa oli porukkaa. Harmi että tarjolla oli vain kakkaa.

    Äänestä

Vielä ei ole tehty ikuisesti kestäviä putkia.

Miksi aiot näytölle, jos nyt on väärä aika ostaa?
Miksi käyt katsomassa asuntoja, joissa et halua asua? Miksi et anna muiden ostaa mitä haluaa?

Miksi sinulla on noin paha olla?

Äänestä
  • ...tässä oikein on paha olla?

    Äänestä

No tulihan sitä taas kierrettyä erinäisiä kämppiä läpi. Tässä saldoa:

Länsi-Helsinki, 1970-luvulla rakennettu kämppä. Ihan ok sisältä, mutta ulkoseinäremppa tulossa. Putkien kunnosta ei tietoa. Lisäkseni näytöllä oli yksi katsoja, joka pyörähti ovella kääntyäkseen heti pois. Hinnassa kuplaa n. 20 000 euroa.

Pohjois-Helsinki, radanvarsi. 1980-luvun tuotantoa. Ihan hyvä mutta kallis. Olin ainoa katsoja. 25 000 euroa ilmaa hinnassa.

Pohjois-Helsinki, radanvarsi. 1970-luvun tuotantoa tyypillisimmillään. Tulossa katto- ja ulkoseinäremppa. Olin ainoa katsoja, hintakupla n. 15 000 e.

Pohjois-Helsinki, radanvarsi. 1980-luvun puoliväli. Autovihamielinen kaupunginosa - ei parkkipaikkoja. Siihen loppui sen kämpän osalta. Lisäkseni yksi pariskunta katsomassa.

Pohjois-Helsinki, rivarinpätkä. Useita katsojia. Lattiamatot irti, talossa tapahtunut putkien paukkumisia, piha kuin sikolätti. Ihmiset lähtivät pettyneinä pois. Hinnassa rommausvaraa ainakin 30 000 euroa.

Itä-Helsinki, 1990-luvun tuotantoa. Muuten hyvä, mutta joka toisessa ovessa oli sukunimenä afrikkalainen nimi. Ei katsojia lisäkseni, hintakuplan suuruutta vaikeaa arvioida.

Melkein kaikissa asunnoissa vastike oli yli 250 euroa. Menetän vuokralla asumalla vain n. 150 e/kk, joten kiirettä ei ole. Tuhnuttelen tässä kaikessa rauhassa ja odotan, koska marjat ovat kypsiä poimittavaksi.

Vielä kerran, kuka hullu ostaa näillä hinnoilla?

Äänestä
  • Enää ei löydy halpoja remontoitaviakaan, jotta pääsis tiliä tekemään. Ei muuta kuin hommiin vaan ja sitten ansiksieelle. Kuutamohommat ei enää lyö leiville. Jos remppaat oman niin sitten on punkattava siinä pitkään. Riski liian suuri näillä hinnoilla.

    Äänestä

  • "Itä-Helsinki, 1990-luvun tuotantoa. Muuten hyvä, mutta joka toisessa ovessa oli sukunimenä afrikkalainen nimi. Ei katsojia lisäkseni, hintakuplan suuruutta vaikeaa arvioida. "
    Vai niin. Olet siis kuullut että Rastilassa asuu ulkomaalaisia. Se pitääkin paikkansa. Ne tosin asuu kaupungin asunnoissa, eikä omistusasunnoissa. Kaupungin vuokrakämppiä ja yksityisten omistamia asuntoja taas ei samoissa taloissa ole.
    No olihan toi sun hintakatsaus ja kuplien arviointi muutenkin kovin viihdyttävää lukemista.

    Äänestä

  • Kiertelet katsomassa asuntoja ja laskemassa paljonko niiisä on ilmaa???. Mikäs vitun asiantuntija sinä olet??. Kyllä markkinatalous korjaa nämä ns. "hintakuplat".
    Itse ostin kämpän vallilasta kolme vuotta sitten ja maksoin 425 000 markkaa (n. 70 000€), silloin kaikki sanoivat että kohta ne hinnat lähtee laskuun. Nyt naapuri tarjoi tästä kämpastä 110 00€, mutta eihän sitä kotiaan viitsi myydä.
    Onneks en oo kiinteistönvälittäjä!!!!. Ei sitä jaksais sinunkaltaisiasi pelkejä päivästä toiseen katsella.

    Äänestä

  • pelle kirjoitti:

    Kiertelet katsomassa asuntoja ja laskemassa paljonko niiisä on ilmaa???. Mikäs vitun asiantuntija sinä olet??. Kyllä markkinatalous korjaa nämä ns. "hintakuplat".
    Itse ostin kämpän vallilasta kolme vuotta sitten ja maksoin 425 000 markkaa (n. 70 000€), silloin kaikki sanoivat että kohta ne hinnat lähtee laskuun. Nyt naapuri tarjoi tästä kämpastä 110 00€, mutta eihän sitä kotiaan viitsi myydä.
    Onneks en oo kiinteistönvälittäjä!!!!. Ei sitä jaksais sinunkaltaisiasi pelkejä päivästä toiseen katsella.

    Ostit 70 000 eurolla ja nyt naapuri tarjoaa 11 000 euroa. Olisit nyt vain myynyt, kun vielä jotain saat. Olet kyllä oikeassa siinä, että nyt markkinatalous on korjannut vallilan kananpaskaluukkusi sen hintaiseksi, mikä sen oikea arvo on.

    Äänestä

  • Harmin paikka kirjoitti:

    Ostit 70 000 eurolla ja nyt naapuri tarjoaa 11 000 euroa. Olisit nyt vain myynyt, kun vielä jotain saat. Olet kyllä oikeassa siinä, että nyt markkinatalous on korjannut vallilan kananpaskaluukkusi sen hintaiseksi, mikä sen oikea arvo on.

    Ai mistäkö tiedän, että sun yksiös on tehty kananpaskasta? No kun vallilassa kaikki talot on tehty sodanjälkeisellä minimibudjetilla.

    Äänestä

Kannattaa myydä ja ostaa se putkiremppa asunto siinä vaiheessa kun se putkiremontti on tiedossa (aikataulu ja hinta). Myyjän ei tarvi sietää remontin meluja yms. Ja ostaja (miksei myyjäkin) voi samalla pistää asunnon muutenkin uusiksi.
Ettei käy niin että ei putkirempasta tietoakaan ja kylppäri uusiksi, ja parin vuoden päästä putkiremppa ja kylppäri taas uusiksi.
Eli putkirempattavassa on aihan samat mahdollisuudet kuin rakennusvaiheessa olevassa uudessa. Pääsee vähän paremmin toteuttamaan itseään, ja saa sitä mitä haluaa (rahalla).

Äänestä
  • Seurustelin onnellisesti vielä kaksi vuotta sitten, kunnes suhteemme kolmanneksi pyöräksi ilmaantui välittäjä. Hän oli silloisen naiseni mielestä kovin komea ja menestynyt. Minut jätettiin kuin nalli kalliolle, ...kele sentään mikä onnenonkija-narttu.

    Nyttemmin asuntomarkkinoiden hyydähdettyä tämä samainen lumppu on taas vaihtanut miestä, uusin on kuulemma joku kaupungin vuokra-asunnossa asuva heppu, joka tekee tiliä vain suhnauttelemalla tulikuumia hiihtäjiä sohvalla.

    Tapahtuneesta sekavana - kuten ehkä hieman vieläkin - marssin eroa seuranneena sunnuntaina asuntonäytölle. Olihan perheen koko nyt pienentynyt puoleen entisestään, joten asunto oli järkevää vaihtaa pienempään.

    Epähuomiossa osuin näytölle, jossa välittäjä tuntui valitettavankin tutulta ja hänen ryppyinen "WannaBeMassiMies" pukunsa löyhkäsi erehdyttävästi ex:äni intiimialueille. Oli miten oli asunto tuntui kuitenkin erinomaiselta (hyvässä kunnossa = asumiskelvoton, välittäjä-suomi sanakirja, 2001). Isännöitsijäntodistuksessa todettiin LVIS-saneerauksen alkavan hetimiten. Tutun tuntuinen tutulta löyhkäävä välittäjä kuitenkin vakuutti LVIS-saneerauksen olevan valveutuneelle ostajalle hyvä tilaisuus tehdä aimo tili vähällä vaivalla, totesipa hän myös jossakin sivulauseessa "jossain sitä on kuitenkin asuttava", tällöin en vielä ymmärtänyt lauseeseen sisältynyttä sarkasmia. Paiskasimme saman tien kättä, koska tämän palstan ansiosta olen oppinut olemaan tinkimättä eritoten asunnoista joihin on tulossa LVIS-saneeraus.

    Heti kaupanteon jälkeen pääsin muuttamaan ko. asuntoon. Muuttoa seuranneena aamuna heräsin ovikellon vaativaan soittoon, oven takana seisoi viemärille haiseva putkimies, joka tylysti ilmoitti jatkossa aamupaskojen sujuvan pihalle hinatussa viettelysten vaunussa ts. BajaMajassa. Oven avattuani sisään marssi myös kourallinen haalaripukuisia miehiä kunnioitusta herättävän kokoiset piikkauskoneet käsissään.

    Tästä kolme kuukautta eteenpäin asunnostani puuttui wc/kylpyhuone/keittiö, joten iltaisin rakennuspölyjä yskiessäni pienemmät tarpeet oli tehtävä tyhjiin pulloihin ja suuremmat paperilautasille, ellei sitten halunnut jonottaa naapureiden kanssa yhteislaarille.

    Kuten niin usein sähkönousut oli kustannustehokkainta tehdä samalla kuin käyttövesiputket ja viemärit, jonakin yönä olin ilman sähköä säkkipimessä hapuillessani erehdyksissäni tehnyt tarpeeni pulloon, johon olin varannut tilkan vettä trangialla keitettäviä aamukahveja varten. Samana yönä heräsin vain todetakseni myös lämmityksen olevan taas kerran pois kytkettynä. Onnekseni muistin edelliseltä asukkaalta kaappiin jääneen puhkiskuuffaillun peiton, jossa olevistä kellertävistä läiskistä lehahti taas tuttu ex:äni infektoituneen alapään tuoksu. Tässä vaiheessa tietoisuus asunnon entisestä omistajasta iski tajuntaani kuin pihalle hinatun viettelysten vaunun döyffä. En kestänyt enää, vaan lähdin kompuroimaan eteisen halki liukastellen vanhojen valurautaviemärien kappaleisiin ja niiden sisältä lattialle valuneisiin liukumiinoihin.

    Asunnosta päästyäni ryntäsin itkua tuhertaen lähimpään välitystoimistoon kuulemaan hinta-arviota asunnostani. Tuomio oli tyly, maksettuani 95 te asunnosta + 25 te LVIS-saneerauksesta asuntoni arvoksi arvioitiin 110 te. Tämän kuultuani ymmärsin asian todellisen tilan, ainoana vaihtoehtonani oli palata takaisin ja käpertyä läiskikkääseen peittoon putkimiesten kiusattavaksi. Enää en voi kuin odottaa tämän saneerauksen loppumista ja ristiä pölyiset käteni toivoen asuntojen hintojen taas jonkin vuosikymmenen kuluttua kääntyvän nousuun.

    Säälittävää todella säälittävää, pahoittelen tuota viinanhöyryistä hetkeä, jolloin hetkellinen itsetunnon notkahdukseni sai aikaan yllä oleva tilityksen. Nyt asiat ovat toisin, olen tällä viikolla korjaillut pienehkön taloudellisen LVIS-sählinkini haalimalla ns. syysviuhkan sijoitusasuntoja. Ensimmäisestä hankinnastani lisää alla.

    Herättyäni viime sunnuntaina laitoin kaikki peliin. Tarkistin taloussivuilta korkojen olevan ennallaan ja heti perään aloin kämmenet hioten pläräämään asuntoliitettä. Vaiva ei ollut turha, pienellä lukemisella löytyi herkku Kampin viimeisiltä kaduilta (41 m2 / mh 139,- te / putket tulossa -05), parempaa ei yksinkertaisesti voi olla. 20,- tonnia persiiseen putkien jälkeen, asunto min. 3 kk asumiskelvoton, ja johan alkaa dollari juosta. Kuukausierä 20 vuoden lainalla (keskikorolla 5,2%) 1049,- eur, vastike 100,- eur, vuokraa voi helposti pyytää 800,- eur. Suoraan käpälään verojen jälkeen -349 eur. Tulette vielä kuulemaan minusta, pellet!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


En ymmärrä kirjoitti:

Kohta pitäis taas lähteä näytöille tuskailemaan asuntojen surkeaa tasoa ja korkeita hintoja. Alle vanhan miljoonan mummon kämpistä on suurin osa putkiremppaiässä olevia kananpaskataloja, joihin joudutaan lähiaikoina ottamaan yhtiövelkaa kymmeniä tuhansia euroja/asunto.

Kuka tollasia ostaa noilla hinnoilla? Putkiremppa-asunnon oikea hinta on -50 000 euroa verrattuna vastaavan remontoidun/uudemman asunnon hintaan. Nämä meidän välitysfirmat korjaavat hintaa alaspäin vain n. 20 000 egeä, mikä ei riitä mihinkään kun kokonaisuutta katsoo.

No, minä suhnuttelen tasan niin kauan, kun löydän asiallisessa kunnossa olevan asunnon kohtuuhintaan. Aikaa on, ja hinnat ovat onneksi tukevassa laskussa. Mikäs kiire tästä vuokra-asunnosta olisi pois, varsinkin kun vuokra on pikkasen alle 400 egeä... monessa talossa kun pelkkä vastike on siinä 300 egen tuntumassa.

Tehdään tili sitten vaikka kesällä, mutta pakko se on kai vääntäytyä liikkeelle tarkistamaan tilanne. Soronoo!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu