Ääni vaimentuu ykkösellä

spjp

Soneran kaapeliverkko. Topikan Hd boksista piuha telkkuun. Telkku Philips taulutv , josta lisäkajarit. Miksi esim Tv 1:n ääni vaimentuu, kun käännän Hd:n kanavalle. Kanavien 3 ja 4 vastaavat Hd-kanavat säilyttävät äänitasonsa samanlaisena. Vaimentaako Hd-digiboksi, vai mikä. Tästä on ollut aikaisemminkin täällä kysymys parisen vuotta sitten, mutta voiko joku kertoa vastauksen uudestaan.

2

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • YLE tv1 on mono/stereo ääni. YLE tv HD on 5.1 tai parempi /stereo ääni.
      ja tietysti eri äänikanavat I ja II...
      Jos on vain kaksikaiutinta, normi kanava ääni kuuluu stereona ja Hd-kanava kuuluu usein vain keskikaiutin jaettuna ja/tai oikea/vasen etu. kun jos olisi kaikki mm. 5.1 kaiutinta olkarissa olisi kaikki äänikanavat kuultavissa, mutta nyt jää melkein puolet hd-kanavan äänistä pois.

      Katso asetuksista mitkä asetukset on päällä, ja onko kaikki tarvittavat äänen toistamisen tarvittavat kaiuttimet kytketty.
      HD-kanavalla myös ääni on terävempi ja parempi. paitsi jos omaa vain yhden tai kaksi kaiutinta.

    • Yle_noudattaa_normeja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      143
      3129
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1727
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1384
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1201
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1181
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe